(Ilustrační foto;)

(Ilustrační foto;) | foto: Profimedia.cz

V Kyrgyzstánu mohou kvůli Liglassu padat hlavy, firma varuje před arbitráží

  • 150
Obvinění z blamáže i volání po padání hlav ve vládě zní v Kyrgyzstánu v souvislosti s aférou okolo české firmy Liglass Trading. Ta měla podle dohody s kyrgyzskou vládou vystavět kaskádu vodních elektráren, ale nedodržela podmínky dohody. Liglass se brání a chce celou věc řešit jednáním.

Česká firma Liglass nepřevedla sumu 37 milionů dolarů (asi 807 milionů Kč) na vyplacení původního ruského investora, a tak premiér Sapar Isakov v pondělí ohlásil, že vláda smlouvu s Liglass Trading vypoví. Středoasijskou zemi čekají příští měsíc prezidentské volby.

Zakázka na přehrady padá. Český Liglass nezaplatil Kyrgyzstánu stamiliony

„Za stávající situace by měl parlament posoudit odpovědnost vicepremiéra (Dujšenbeka) Zilalijeva a nynějšího šéfa vlády Sapara Isakova, kteří svými kroky způsobili nenapravitelnou škodu na pověsti Kyrgyzstánu,“ řekl agentuře Kyrtag poslanec Žanar Akajev a připomněl, že právě Isakov ještě jako prezidentův kancléř dohodu s Liglass Trading zprostředkoval se svým českým protějškem. Pouze vyvození zodpovědnosti může podle poslance zajistit, že se podobné skandály nebudou opakovat.

Firma bez hotovosti i kanceláře

Akajev připomněl, že hned po červencovém uzavření dohody o výstavbě kaskády na řece Naryn začali poslanci a občanští aktivisté bít na poplach, protože Liglass Trading nejenže neměla k dispozici potřebné prostředky na investici v řádu stovek milionů eur, ale „ani vlastní kancelář a za celou svou existenci nepostavila dokonce ani vodní mlýn, natož vodní elektrárnu - a s takovými Kyrgyzstán uzavřel dohodu“, rozhněval se poslanec podle agentury.

Zlobí jej i to, že vláda i po vypovězení dohody klidně tvrdí, že Kyrgyzstán o nic nepřišel. „Pověst Kyrgyzstánu utrpěla vážnou újmu. Jak bylo možné svěřit národní bohatství země do rukou podvodníčků, kteří toho využili k zištným cílům a vydělali na tom miliony na americké burze. Ztratili jsme tvář, přišli o drahocenný čas, a proto jim to nesmí projít,“ prohlásil na adresu vládní garnitury, která - jak zdůraznil - nedokázala za šest let postavit ani jednu vodní elektrárnu.

Kandidát na prezidenta Ulukbek Kočkorov téže agentuře řekl, že projekt narynské kaskády je od počátku skandální a skrývá se za ním korupce, když předpokládá třikrát dražší elektřinu, než je ve světě u vodních elektráren obvyklé.

K zevrubnému vyšetření celé aféry a k potrestání investora, neschopného dostát svým závazkům, vyzval podle serveru 24.kg další kandidát na prezidenta Temir Sarijev, který do loňského jara stál v čele kyrgyzské vlády, než kabinet padl kvůli nařčení z korupce.

Liglass: Pokud se nedohodneme, může být arbitráž

Společnost Liglass Trading CZ s.r.o. v úterý vydala prohlášení podepsané ředitelem Michaelem Smelikem, ve kterém píše, že do 19. září neobdržela oficiální oznámení Vlády Kyrgyzské republiky o odstoupení od Investiční dohody o výstavbě Verchně-Narynské kaskády vodních elektráren. 

Připomíná přitom, že v souladu s článkem 7 Investiční dohody mají smluvní strany v případě vzniku sporů o výkladu, platnosti, nebo plnění dohody, podniknout veškerá nezbytná opatření za účelem vyřešení takového sporu. A to prostřednictvím jednání v průběhu tří měsíců. 

Liglass zároveň upozorňuje, že pokud by Vláda Kyrgyzstánu přece jen odeslala oznámení o odstoupení od Investiční dohody, které by bylo v rozporu s ustanovením článku 7 Investiční dohody, bude Liglass nucen obrátit se na mezinárodní arbitráž. 

,