Vize společnosti Sidewalk Labs o "nejchytřejším z chytrých měst", idylická...

Vize společnosti Sidewalk Labs o "nejchytřejším z chytrých měst", idylická komunita lidí žijících v prostředí plném zeleně. | foto: Sidewalk Labs

Google chystá hypermoderní město bez špíny a deště, kritikům evokuje Orwella

  • 132
Východní nábřeží kanadského Toronta není na první pohled ničím výjimečné. Tento značně nevyužitý industriální areál na břehu Ontarijského jezera by se ale měl v příštích letech od základů změnit. Google si jej totiž vybral pro svůj ambiciózní projekt „města budoucnosti“, které by mělo sloužit jako vzor pro rozvoj moderního urbanismu na celém světě.

Vloni na jaře Toronto začalo uvažovat o revitalizaci své pobřežní čtvrti Port Lands, která momentálně patří mezi největší nedostatečně rozvinuté průmyslové oblasti v Severní Americe. Mezi návrhy, které obdržela torontská správa nábřeží, nakonec uspěla sesterská společnost Googlu.

Mladá firma s názvem Sidewalk Labs reprezentuje sny zakladatelů nejpoužívanějšího vyhledávače o hypermoderním městě, ve kterém by byla technologie maximálně integrovaná s fyzickým prostředím. Vede ji Daniel Doctoroff, který má zkušenosti s městským urbanismem ještě z dob, kdy jako zástupce starosty Michaela Bloomberga zodpovídal za ekonomický a stavební rozvoj New Yorku.

Město budoucnosti

Plán „nejchytřejšího z chytrých měst“ dostal konkrétní obrysy v roce 2017, když Sidewalk Labs získala od Toronta prostor pro budování chytré čtvrti na zelené louce. Celý proces začne revitalizací malého areálu Quayside, který poslouží jako prototyp pro kompletní přestavění celého východního nábřeží Toronta, velkého přes tři čtvereční kilometry.

Firma představila svou ideu města „od internetu nahoru“ ve 200stránkovém dokumentu, který je plný ilustrací ukazujících idylickou komunitu lidí, kteří žijí v prostředí plném zeleně. Zóna pro veřejnost by měla být striktně oddělena od sítě podzemních tunelů, přes které bude probíhat veškeré zásobování města a odvoz odpadu.

Chodci a cyklisté budou mít přednost před automobily. Tomu pomůže nový typ adaptivních semaforů s chytrými senzory. Drahá soukromá auta budou navíc do značné míry nahrazena samořiditelnou kyvadlovou dopravou, od které si Sidewalk Labs slibuje hlavně odstranění rizik spojených s běžným provozem na silnici.

Poručíme větru i dešti

Právě cenová dostupnost života ve městě budoucnosti je aspekt, na který firma klade důraz. Plánuje například snížit náklady na stavbu pomocí aplikace nových konstrukčních postupů. Místo klasického stavění se domy pouze poskládají z dovezených dílů, díky čemuž si je obyvatelé budou moci později přizpůsobovat podle potřeby.

Moderní město také zkrotí počasí. Chodci v něm nikdy nezmoknou, protože meteorologické senzory poznají blížící se bouřku a vysunou speciální markýzy. V zimě nebude potřeba odklízet sníh, jelikož se rozpustí na vyhřívaném povrchu silnice. Nastavitelné větrolamy zase zařídí, aby obyvatele neobtěžoval silný vítr.

Veškeré aspekty života ve městě budoucnosti by měly být díky nejmodernějším technologiím mnohem jednodušší a pohodlnější. Odpadkové koše samy roztřídí obsah a vyšlou signál, že potřebují vysypat, špinavé lavičky v parku si přivolají čističe. Sousedské vztahy budou fungovat na bázi sociální sítě, přes kterou se budou organizovat společné aktivity. Samozřejmostí bude rychlé připojení přes wi-fi.

Velký bratr se dívá

Aby všechno fungovalo, tak jak má, bude nutné moderní metropoli vybavit nejrůznějšími senzory, čidly a kamerami na každém kroku. A právě obrovské množství dat, která budou tyto snímače o obyvatelích sbírat, vyvolává ty největší obavy.

I když by tyto informace měly sloužit pouze k neustálému zlepšování života, mnozí Toronťané se bojí o soukromí svých budoucích spoluobčanů z moderní čtvrti, jejichž každodenní životy budou pod drobnohledem technologického giganta, jako je Google.

Podle kritiků tohoto konceptu bude soukromí lidí ve městě budoucnosti podrobeno stejnému sledování, jaké dnes využívají provozovatelé internetových stránek při analýze chování lidí, kteří jejich weby navštěvují. Tyto informace jim pak umožňují například zasílání přesně cílené reklamy.

Je očividné, že ve městě plném senzorů sbírajících údaje není možné, aby každý obyvatel uděloval explicitní souhlas se všemi způsoby jejich dalšího využití. Klasický postup souhlasu s podmínkami, který známe z drtivé většiny aplikací v chytrých telefonech, v tomto rozsahu fungovat nemůže. Ostatně, drtivá většina lidí podmínky nečte ani ve svých telefonech.

Proto mezi největší otazníky projektu města budoucnosti patří to, nakolik budou sbíraná data anonymní a kdo je bude vyhodnocovat. Skeptikové totiž vizi společnosti Sidewalk Labs popisují jako orwellovskou dystopii, ve které jedinec ztratí veškerou kontrolu nad svým životem.

Celý projekt je zatím ve fázi plánování. Společnost Sidewalk Labs prohlašuje, že musí svou představu o moderním urbanistickém ráji podrobit intenzivní veřejné debatě jak s odborníky v příslušných oblastech řízení města, tak se samotnými obyvateli Toronta. V posledních měsících tak probíhají nejrůznější konference a kulaté stoly na toto téma.