Obytné budovy srovnané se zemí a krátery po střelách jsou vidět na leteckém...

Obytné budovy srovnané se zemí a krátery po střelách jsou vidět na leteckém snímku Maryinky, města na východě Ukrajiny, kde probíhají nejtěžší boje s ruskými jednotkami v Doněcké oblasti. (11. května 2023) | foto: ČTK

Investoři větří příležitost. Připravují fond pro obnovu Ukrajiny

  • 20
Koalice investorů vedenou investiční společností BlackRock a bankou JPMorgan Chase připravuje fond, v němž chce shromažďovat finanční prostředky pro obnovu země. Má mít název Ukrajinský rozvojový fond a v první fázi má za cíl dát dohromady 15 miliard dolarů.

Podle agentury Bloomberg, která o projektu Ukrajinského rozvojového fondu informovala, je cílem vytvořit rámec pro financování rekonstrukčních prací na Ukrajině. Má jít o „investiční vehikl“, tedy nástroj pro identifikaci investičních příležitostí, alokaci prostředků a související administraci. Podle stávajících plánů bude založen v Lucembursku.

Ve fondu by se měly shromažďovat investiční prostředky jak státních orgánů, tak soukromých investorů. Má přitom jít jak o kapitálové, tak o dluhové zdroje financování. V rozhovoru pro Bloomberg řekl Philipp Hildebrand, místopředseda představenstva BlackRock, že fond je připraven v první fázi zajistit nejméně 500 milionů dolarů od zemí, rozvojových bank a dalších poskytovatelů grantů. Cílem však je profinancovat rekonstrukční práce v zemi v hodnotě nejméně 15 miliard dolarů.

I to je však jen zlomek nákladů, které bude na obnovu Ukrajiny po ruské invazi vynaložit. V únoru je Světová banka a další organizace odhadly na téměř půl bilionu dolarů.

Jako v Německu

Ukrajinský rozvojový fond bude jednou z největších veřejno-soukromých institucí, srovnatelnou s německou rozvojovou bankou KfW, která byla založena v roce 1948, aby zajišťovala investice do poválečné obnovy Německa. Paralelou je také Climate Finance Partnership, fond pro investice do velkých klimatických projektů, který založila společnost BlackRock společně s vládami (respektive státními rozvojovými bankami).

Ukrajinský rozvojový fond se zaměří na výrobu, infrastrukturu, zemědělství a energetiku. Souběžně se samotným fondem vzniká oddělení zaměřené na hledání vhodných investičních projektů. Protože jde o investování (alespoň částečně) soukromých prostředků, projekty musí mít odpovídající „business case“, včetně přijatelné rizikovosti. Většina z nich je proto realizovatelná pouze v mírových podmínkách.

Dosud bylo identifikováno asi 20 životaschopných projektů – desetina z dvou set, které byly posuzovány.

Postupné sdílení výnosů

Nový fond má podle Hildebranda nastavený unikátní způsob sdílení výnosů. První na řadě je soukromý sektor. Ten totiž bude do rekonstrukčních projektů investovat prostředky, které společnostem typu BlackRock svěřily penzijní fondy. Jako takové musí být investovány buď do konzervativních projektů, nebo s odpovídajícím zajištěním – jako je například právě priorita při rozdělování výnosů. Výnosy nad určenou úroveň půjdou investorům ze zahraničního veřejného sektoru.

Až úplně nakonec dostane zpět své vložené prostředky ukrajinská vláda. „Je dobře, že ukrajinská vláda je otevřená tomu, že bude mít kůži ve hře a vloží část kapitálu, který bude první ztrátou,“ řekl Bloombergu Hildebrand.