Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Devět z deseti zaměstnanců má rezervy. Rozptylují je maily i virální videa

  • 49
Moderní technologie nevedou nutně ke zvýšení produktivity práce zaměstnanců. Na snižující se schopnost soustředit se kvůli neustálému přísunu e-mailů či příspěvků ze sociálních sítí upozorňuje studie společnosti Microsoft. Průzkum mezi 20 000 zaměstnanci ukázal, že jenom 11,4 procenta z nich se považuje za vysoce produktivní.

Agentura Bloomberg uvádí, že digitální revoluce posledních čtyř dekád nevedla k vyšším individuálním výkonům jednotlivých zaměstnanců, tak jak tomu bylo v historii při zavádění technologických novinek. Produktivita mnohých rozvinutých ekonomik světa spíš stagnuje, nebo rovnou klesá.

Tento trend částečně vysvětluje studie Microsoftu, jejíž výsledky společnost publikovala v pondělí. Průzkum mezi 20 000 evropskými pracovníky ukazuje, že moderní technologie mohou za určitých okolností vést k poklesu produktivity a snížení zájmu zaměstnanců o jejich práci.

Podle studie, která zkoumala pracující z 21 evropských zemích, se pouze 11,4 procenta z nich cítí být vysoce produktivními. „Moderní pracovníci mají přemíru technologie na dosah ruky,“ cituje ze studie BBC. „Ale tato dostupnost nemá nutně pozitivní dopad.“

Považujete se za vysoce produktivního zaměstnance?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 14. února 2018. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 325
Ne
Ne 325

Zpráva Microsoftu konstatuje, že nekonečná záplava e-mailů, upozornění ze sociálních sítí či populárních kočičích videí nutně narušuje u zaměstnanců schopnost soustředit se. Microsoft také upozorňuje na nebezpečí tzv. „soustavného připojení“, kdy šéfové kladou na své podřízené neúměrné nároky a nutí je k pracovní komunikaci 24 hodin denně, čímž se u nich zvyšuje riziko syndromu vyhoření.

Příliš mnoho Facebooku škodí

Hluk, maily, Facebook. Co nás ruší v práci a jak se naučit soustředit

I samotné sociální sítě varují před nebezpečím nadměrného užívání jejich produktů. Facebook v prosinci na svých stránkách upozornil na případy, kdy může dojít až k psychologické újmě. Podle autorů příspěvku, Davida Ginsberga a Moiry Burkeové, obecně platí, že škodí hlavně nadměrná pasivní konzumace informací, bez interakce s ostatními uživateli. 

O tomto nebezpečí píše i deník Guardian, který cituje studii doktora Briana Primacka z Pittsburghské univerzity. Ten na vzorku 1 787 mladých lidí ukázal, že vztah mezi nadměrným užíváním sociálních sítí a zvýšenou mírou deprese je lineární.

Lidé nechtějí zaměstnání, ale smysluplnou práci, říká šéfka Microsoftu

Podle Caryho Coopera, profesora organizační psychologie z vysoké školy Alliance Manchester Business School, je u zavádění nových technologií nutné zvážit nezamýšlené důsledky. „V managementu se objevila zcela nová oblast tzv. technostresu,“ říká Cooper pro BBC. „Technologie mohou u zaměstnanců způsobit přetížení a snížit jejich produktivitu, pokud místo dodání služby či produktu v nich uváznou.“

Ekonomové se již delší dobu zabývají tzv. paradoxem produktivity, kdy pokrok v oblasti technologií a IT nevede k vyšší produktivitě práce, ale spíš naopak. Tento jev se poprvé objevil ve Spojených státech již v 70. a 80. letech, kdy prudký rozvoj IT technologií vedl ke zpomalení růstu produktivity celé americké ekonomiky.