Euromapa

Euromapa | foto: The Economist

Economist si hrál s mapou Evropy: „netečné“ Česko prohodil s Belgií

  • 306
Lidé mají oproti státům, ve kterých žijí, jednu obrovskou výhodu. Když je začnou otravovat jejich sousedi, mohou se přestěhovat. Země ale stejnou možnost nemají. Jak by to ale dopadlo, kdyby náhodou měly? Britský týdeník The Economist si s touto myšlenkou pohrál a sestavil novou a hlavně "lepší" mapu Evropy.

Nové uspořádání by podle týdeníku Evropě velmi pomohlo, respektovalo by totiž naturel jednotlivých zemí i jejich aktuální ekonomickou situaci a vytvářelo by tak mnohem harmoničtější uskupení než dnes.

Británie má kvůli dluhům blízko Španělsku a Portugalsku

Tak například Velké Británii by prospělo, kdyby se posunula na jih směrem k Azorským ostrovům. To proto, že by se tak ocitla v blízkosti Portugalska a Španělska, se kterými by si mohla kvůli velkým dluhům a rozpočtovým schodkům velmi dobře rozumět.

"Pokud by cesta byla příliš kostrbatá, byla by to vhodná příležitost pro vyčlenění Skotska a Walesu do dvou samostatných ostrovů," rýpl si The Economist.

Místo Velké Británie by mohlo dobře zaplnit Polsko. Podle revolučních geografů si už v sousedství Ruska a Německa užilo dost a zasloužilo by si dýchat svěží atlantský vzduch a odpočívat ve slastném vědomí toho, že ho moře odděluje od všech potenciálních vetřelců.

Belgie by pak díky svým zkušenostem s věčně nesvářenými Vlámy a Valony byla dobrým sousedem Slovenska, které si podobnou rivalitu udržuje mezi svými Slováky a Maďary.

Česko se má vyměnit s Belgií, analytik souhlasí

Vytlačila by tak sice ze středu Evropy Českou republiku, ale té by se podle týdeníku mohlo velmi dobře dařit právě na původním belgickém území. "Tito neteční a dobře organizovaní Češi by mohli skvěle vycházet se svými novými holandskými sousedy," analyzuje bez bližšího vysvětlení týdeník.

Podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla by Česku tato pozice vyhovovat mohla. Blízkost tří průmyslových zemí Česka, Německa a Francie by podle něj mohla nastartovat novou renesanci Evropy.

"V průmyslu máme tradici a špičkové výrobky za rozumnou cenu, a tím se dá trumfnout Čína. Nikoliv ve službách, ale v tradičním průmyslu je síla. Má to jedinou podmínku - nesmíme zemřít na dluh," podotýká Michl.

Současné postavení Česka v centru Evropy je podle něj ale také výhodné, a to kvůli exportu a možnosti snadno expandovat na východ.

Německo a Francie se stěhovat nemusejí

Německo a Francie by mohly zůstat tam, kde jsou, zato Švýcarsko by se mělo posunout k Norsku, aby se obě země, které nejsou členy Evropské unie, cítily lépe.

Místo Švýcarska by mělo zaujmout Rakousko, jež by tak uvolnilo prostor pro Slovinsko a Chorvatsko, které by pak na jeho místě mohly díky povaze svých obyvatel vytvořit dobrou alianci se severní Itálií.

Zbytek Itálie by se pak měl oddělit a sjednotit se se Sicílií. Toto uskupení by se mohlo jmenovat například Království dvojí Sicílie, ale neoficiálně by se mu přezdívalo Bordelov.

Přemístění všech zemí by pak mělo ještě jeden pozitivní efekt. Vytvořilo by totiž místo pro vznik nových fiktivních zemí jako Ruritanie, kterou si ve svých knihách vysnil spisovatel Anthony Hope, či Syldavie a Bordurie, do které umísťoval své příběhy Georges Prosper Remi přezdívaný Hergé, anebo Vulgaria, ve které se odehrává část příběhu z filmu pro děti Chitty Chitty Bang Bang.

Euromapa

Chtěli byste, aby Česko leželo na místě Belgie?

celkem hlasů: 14497

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 21. května 2010. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 10262
Ne
Ne 3985
Nevím
Nevím 250