ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Bugatti

Číňané ani Rusové již ne. Do Dubaje se začínají stahovat bohatí Indové

  • 5
Dlouhá léta se do Dubaje stěhovali výhradně bohatí Číňané. V posledních měsících se k nim ale přidali i majetní Indové, kteří nakupují drahé byty v dubajských mrakodrapech i luxusní vily v nově postavených rezidenčních čtvrtích. Odborníci zároveň upozorňují, že tento trend bude pokračovat i dál.

Ačkoliv se bohatství většiny lidí po celém světě kvůli vysoké inflaci snížilo, minimálně část Indů tento problém nijak nepociťuje. Podle analýzy banky UBS se majetek indických domácnosti loni meziročně zvýšil o 4,6 procenta, informuje agentura Bloomberg.

Těží z toho například rodinná firmy podnikatele Adela Sajana, která se věnuje byznysu s nemovitostmi. Indové se totiž řadí ke klíčovým zájemcům o dubajské nemovitosti, a to hlavně v uzavřených rezidenčních čtvrtích. Jde třeba o čtvrť Emirates Hills, které se přezdívá dubajské Beverly Hills. „Myslím, že každý druhý dům v této části Dubaje patří Indům,“ říká čtyřiatřicetiletý Adel Sajan, který šéfuje společnosti nabízející stavební materiál Danube Group.

Trh s nemovitostmi v Dubaji dál táhnou ultrabohatí. Začíná lákat i vnitrozemí

Odhady společnosti Henley & Partners ukazují, že v příštích deseti letech se počet indických boháčů s majetkem přes 100 milionů dolarů zvýší až o 80 procent. V globálním srovnání by mělo jít o druhý největší nárůst na světě, hned po Vietnamu. Kromě Dubaje by bohatí Indové mohli své finanční prostředky investovat také ve Spojených státech, Austrálii, Kanadě nebo v Singapuru.

„Majetní Indové si Dubaj oblíbili i proto, že v celosvětovém měřítku jde pro ně o skvělou možnost, jak mohou diverzifikovat své investice. Pro Dubaj je typická i kvalitní infrastruktura a město je dlouhodobě známé svým luxusním životním stylem,“ komentuje trend daňový expert Daksha Baxi, zakladatel poradenské společnosti SRI Solutions v Bombaji.

Indická vláda může zasáhnout

Analýzy odborníků ovšem také upozorňují na to, že velká část indických miliard v domovské ekonomice zůstane. Indie totiž už nyní omezuje množství peněz, které mohou boháči vyvézt ze země. Pokud se navíc budou indické investice v zahraničních ekonomikách zvyšovat, je možné, že kapitálové kontroly se ještě zpřísní.

Nyní platí, že Indové mohou každý rok převést do zahraničí pouze 250 tisíc amerických dolarů (zhruba 5,5 milionu korun). Tyto převody navíc podléhají dvacetiprocentní srážkové dani, s výjimkou financí, které Indové využijí v oblasti vzdělání a medicíny.

Rusové se přejedli dubajských nemovitostí. Rubl klesl, někdo Emiráty opustil

Masivní příliv indických peněz zaznamenává Dubaj v době, kdy blízkovýchodní vlády hledají nové globální spojence. Indičtí úředníci ale varují, že část peněz může do Dubaje odtékat kvůli tamnímu regulačnímu režimu, který je proti tomu indickému mnohem benevolentnější. Podle agentury Bloomberg se navíc Spojené arabské emiráty k předávání informací o finančních tocích indickým úřadům příliš nemají.

Odhady společnosti Henley & Partners ukazují, že do Spojených arabských emirátů letos z Indie zamíří víc milionů než kamkoliv jinam. Indické ministerstvo zahraničních věcí uvádí, že v SAE momentálně žije asi 3,5 milionu Indů.

Indické peníze se Spojeným arabským emirátům hodí. Bohatí Indové totiž pomáhají oživit tamní trh s luxusním bydlením v době, kdy o Dubaj přestávají mít zájem majetní Rusové. Ti doplácejí na slabší rubl, který koupi nemovitostí v Dubaji prodražuje.