Řecko těsně schválilo důležitou privatizaci. Státu vynese 277 miliard

  12:08aktualizováno  15:04
Zákonodárci v Řecku těsnou většinou rozhodli o nepopulární privatizaci klíčových státních podniků. Předlužená země by měla prodat podíly v desítkách přístavů, energetických a dopravních firmách nebo v poště. Atény chtějí prodejem majetku do roku 2016 získat 11,1 miliardy eur, tedy 277 miliard korun.

Privatizace se nevyhne ani řeckému elektrárenskému gigantu DEI. | foto: DEI

Původní očekávání výnosů z druhého kola privatizace byla však vyšší. Řecký privatizační úřad počítal s příjmy 19 miliard eur do roku 2015, plán však snížil.

V debatě o zákonu se výrazně projevily neshody v řecké vládní koalici. Sporný byl hlavně článek, který ruší povinnost státu vlastnit v bývalých státních podnicích minimální podíl. Pro něj zvedlo ruku jen 148 poslanců ze třistačlenného parlamentu, zatímco 138 jich bylo proti. Vláda premiéra Antonise Samarase má přitom v paramentu normálně většinu 176 křesel.

Proti zákonu se postavila Demokratická levice (DIMAR), která je ve vládní koalici zastoupena 16 poslanci. K ní se z koalice přidalo několik poslanců socialistické strany PASOK, kteří ztrátu státní kontroly nad velkými podniky rovněž kritizují.

Schválení privatizace bylo podstatným krokem ke snižování řeckého dluhu a jednou z podmínek mezinárodních věřitelů za jejich záchranné úvěry pro Řecko Původně se poslanci k privatizaci měli vyjádřit už v úterý večer, vzhledem k množství přihlášených do diskuse se však hlasování odložilo na středu.

Podle předsedy privatizačního úřadu Takise Athanasopulose by Řecko mělo získat z prodeje či pronájmu státního majetku příští rok asi 2,5 miliardy eur. V roce 2013 by to mělo být 2,4 miliardy, o rok později 1,1 miliardy a v roce 2015 asi 3,4 miliardy eur.

Prodají se přístavy, pošta, energetika i doprava

Atény zatím dostaly z privatizace nebo pronájmu státního majetku jen 1,5 miliardy eur, třebaže privatizace patří mezi základní reformy, které po zemi požadují mezinárodní věřitelé za své úvěry. Nedostatečný pokrok je odrazem obecné neochoty řeckých politiků prodávat státní majetek, zatímco investory od Řecka odrazuje politická nestabilita a obavy z odchodu země z eurozóny.

Řecko nyní chystá druhou vlnu privatizace, v jejímž rámci prodá největší rafinerii Hellenic Petroleum, největší přístavy a vodárenskou společnost. V příštích letech se má vzdát podílů například v elektrárenském gigantu DEI, ropné společnosti EP či v poště a velkých dopravních společnostech včetně správy přístavů.

Privatizační plány by se podle dřívějších informací listu Ekathimerini měly týkat 23 přístavů. Mezi nimi jsou například přístavy na ostrovech Zakynthos, ve městě Katakolon nebo v Argostoli, které je největším městem ostrova Kefalonie.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Řetězce v Británii se brání zálohám na PET lahve. Vyšly by draho, tvrdí

Ilustrační snímek

Prodejním řetězcům ve Velké Británii se nelíbí vládní plán na zavedení vratné zálohy na všechny plastové lahve. Podle...

Do konce roku bude mít Tesla plně autonomní vozy, tvrdí Elon Musk

Americký podnikatel a vynálezce Elon Musk na snímku z února 2018

Vizionář Elon Musk představil ambiciózní plány ohledně výroby samořiditelných vozů. Elektroauta s plně autonomním...

Huawei si ohlídáme, tvrdí Britové. Bourají americkou snahu o bojkot firmy

Ilustrační snímek

Těžké časy čínské společnosti Huawei zatím nekončí, ale svitla jí naděje. Využívání technologií telekomunikačního...

Najdete na iDNES.cz