Ministři financí EU vyděsili Řecko, váhají nad další půjčkou

  9:06aktualizováno  9:06
Skupina ministrů financí v Řecku přerušila dlouhé noční jednání o podmínkách uvolnění další části mezinárodní půjčky a budoucím zadlužení země. Podle šéfa Euroskupiny Jean-Claude Junckera jednání přinesla pokrok, Řecko je ale výsledkem zděšeno. Premiér Samaras varoval, že v sázce není jen budoucnost Řecka.

Ilustrační snímek | foto: Reuters

"Euroskupina ... pokročila při vytváření konzistentního balíčku důvěryhodných iniciativ určených k dalšímu podstatnému posunu k zajištění udržitelnosti řeckého dluhu," řekl poněkud nejasně po nočním jednání Juncker.

Ministři financí nyní podle něj přerušili svá jednání, aby umožnili vyladit technické detaily některých částí balíčku. Ministři jednají o uvolnění pomoci ve formě půjček, která by mohla dosáhnout až 44 miliard eur, z nichž více než 31 miliard je blokováno už od června. To by pak mělo umožnit Aténám vyhnout se bankrotu.

Výměnou za poskytnutí pomoci se Atény zavázaly přistoupit k řadě reforem, přičemž cílem je to, aby se Řecku podařilo dostat dluh pod hranici 120 procent jeho ročního hrubého domácího produktu. Stát by se tak mělo do roku 2020, jenže v poslední době není moc jisté, jestli je to opravdu reálné.

Agentura Reuters citovala materiál určený pro schůzku ministrů financí eurozóny, podle kterého se dluh Řecka může snížit na požadovanou úroveň v daném termínu jen v případě, že země eurozóny budou ochotny přijmout ztrátu svých půjček Aténám, poskytnou Řecku další financování nebo přinutí soukromé věřitele, aby prodali řecké dluhopisy za nižší cenu.

Dokument konstatuje, že bez přijetí dalších opatření se do roku 2020 podaří řecký dluh snížit jen na 144 procent HDP ze současných 170 procent, a proto doporučuje, aby se termín pro snížení řeckého dluhu na úroveň 120 procent HDP odsunul o dva roky na rok 2022.

Řekové jsou zklamaní

Řecko je zděšeno výsledkem jednání ministrů financí eurozóny, kteří se opět nedokázali shodnout na další části záchranné půjčky. Premiér Antonis Samaras řekl, že v sázce není jen budoucnost Řecka, a vyzval eurozónu, aby další část úvěru uvolnila.

Řecko mělo přes 31 miliard dostat už v červnu, mezitím schválilo další úspory a doufalo, že tentokrát peníze dostane. Do jednání takzvané Euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny, se přitom vkládaly velké naděje.

"Naši partneři, včetně MMF, rovněž musejí dělat to, k čemu se zavázali," upozornil Samaras, jehož citovala agentura Reuters. Premiér tak připomněl, že když Řecko svým věřitelům vyhovělo a schválilo další úspory, měli by se ke svým slibům přihlásit i věřitelé.

Samaras řekl, že v sázce je teď stabilita celé eurozóny. Řecko si minulý týden muselo zajistit peníze na splátku dluhu mimořádnou emisí pokladničních poukázek a není jisté, zda by se mu podařilo zajistit si tak peníze i příště.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Berlín na pět let zmrazí nájmy. Bez razítka projde jen malé zdražení

Berlínský senát schválil v úterý radikální plán, který počítá se zmrazením nájmů na pět let. Návrhem reguluje ceny v...

Bohatí Švýcaři budou platit záporné úrokové sazby

Namísto, aby banky ve Švýcarsku vyplácely bohatým klientům úroky z vkladů, začínají jim účtovat poplatky za to, že si u...

Nejdelší let na světě proběhl hladce, v Sydney přistál po 19 hodinách

Na letiště v australském Sydney dosedl v sobotu večer SELČ, v neděli ráno místního času, boeing aerolinek Qantas, který...

Kvůli moru prasat může v Evropě zkolabovat trh s vepřovým, varují úředníci

„Africký mor prasat může vést ke kolapsu evropského trhu s vepřovým masem,“ píše se v prohlášení Evropského výboru...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz