Čína se opřela do gigantů. Označili Tchaj-wan a Hongkong za samostatné

  10:37aktualizováno  10:37
Čínská akademie sociálních věd plánovala, že se v lednu opře do některých z největších světových firem. S odvoláním na informace tamních novinářů to ve čtvrtek sdělila agentura Reuters. Šlo o společnosti, které v oficiálních materiálech mluví o Tchaj-wanu a Hongkongu jako o samostatných územích.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Celkem měla Čína prostřednictvím své Akademie sociálních věd kritizovat celkem 74 ze seznamu pěti set největších světových firem časopisu Fortune.

Mezi ně spadají například Apple, Amazon nebo Siemens. Podle vlády Čínské lidové republiky totiž Čínská republika (známá spíše jako Tchaj-wan) vůbec neexistuje a Hongkong je součástí Číny. A tak jí území obou „států“ patří.

Čínská akademie sociálních věd (CASS)

  • CASS je jedním z největších čínských think tanků. Byla založena v sedmdesátých letech a je silně napojená na čínskou vládu a komunistickou stranu.
  • Společně s ní zprávu připravoval Institut pro výzkum vývoje internetu Pekingské univerzity, jehož mluvčí Reuters sdělil, že je zpráva zahraničním novinářům nepřístupná.

Šedesát šest společností podle Číny nesprávně neoznačovalo Tchaj-wan, 53 pak Hongkong. U čtyřiceti pěti společností CASS „zjistila obě pochybení“, informuje Reuters.

Odpověď z Tchaj-wanu na sebe nenechala dlouho čekat. „Musíme celosvětové komunitě připomenout, že by se k tomu měla postavit čelem a omezovat a potlačovat taková prohlášení,“ řekl novinářům mluvčí Cchaj Jing-wen, tamní prezidentky. Dodal také, že se Tchaj-wan před čínským nátlakem nikdy neskloní.

V posledních měsících roste tlak Pekingu na to, aby různé společnosti, například aerolinie nebo obchodní řetězce, začaly Tchaj-wan a Hongkong označovat jako součást Číny. Již v minulém roce volala tamní vláda po takové změně například na webových stránkách australské aerolinky Qantas, za což si vysloužila kritiku od australských politiků.

Autonomní součást a území rebelů

Bývalá britská kolonie Hongkong je oficiální součástí Číny od roku 1997. Podle předávací smlouvy však až do roku 2047 nesmí být ve městě praktikován socialistický ekonomický systém a kapitalistický životní styl obyvatel nesmí být násilně měněn. Kromě zahraniční politiky a armády má tento „městský stát“ také naprosto autonomní politiku.

Čína si dupla a americké aerolinky přestaly používat název Tchaj-wan

Tchaj-wan Čínská lidová republika považuje za území rebelů, kteří se po konci občanské války v roce 1949 odmítli vzdát vítězné komunistické straně. Tchajwanci považují za území rebelů naopak pevninskou Čínu. Podle nich povstalci Mao Ce-tunga armádu legitimní vlády zatlačili až na naprostý okraj země.

Na ostrov se totiž v říjnu 1949 stáhly zbytky hlavních sil armády generála (a později tchajwanského diktátora) Čankajšeka. Několik let po jeho smrti, tj. od poloviny osmdesátých let, pak v zemi začal probíhat proces demokratizace a snahy o mezinárodní uznání Čínské republiky jako státu. Toho však země dodnes nedosáhla.

Od roku 2016, kdy se prezidentkou země stala Cchajová, podle Reuters Čína stupňuje tlak na znovusjednocení země. Někteří tchajwanci tak hovoří o obavách z hrozícího útoku. Ve čtvrtek pak na ostrově a v přiléhajících vodách také započalo rozsáhlé vojenské cvičení, které simuluje útok cizí země.

Autor:
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Nejdelší let na světě proběhl hladce, v Sydney přistál po 19 hodinách

Na letiště v australském Sydney dosedl v sobotu večer SELČ, v neděli ráno místního času, boeing aerolinek Qantas, který...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

Svatý grál. Šlechtitelé nové odrůdy jablka dali do kampaně 10 milionů dolarů

Farmáři ze státu Washington uvádí na trh novou odrůdu jablka. Jednou z jeho předností je dlouhá trvanlivost, v ledničce...

Ilegální trh se škodlivými plyny vzkvétá, může za to prudký nárůst cen

V Evropě vzkvétá ilegální trh s hydrofluorouhlovodíky. Tyto plyny se běžně používají v klimatizacích do auta, tepelných...

Euroamerická celní bitva začíná. USA trestají výrobce sýrů, whisky i olivového oleje

Dlouholetý souboj o dominanci na nebi mezi Evropskou unií a USA se vyhrocuje. Po patnácti letech tahanic Američané...

Čína roste nejpomaleji od devadesátých let, HDP stouplo o 6 procent

Čínský hospodářský růst se ve třetím čtvrtletí během celní války s USA zpomalil na šest procent. To je nejnižší úroveň...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz