Evropský navigační systém Galileo

Evropský navigační systém Galileo | foto: ESA

Bruselským úředníkům se do pražského Galilea nechce, bojí se krádeží

  • 298
Evropská agentura GSA, která má na starosti ambiciózní projekt Galileo, by měla od září naplno fungovat z nového pražského sídla. Zatím však stále není jisté, jestli v ní bude mít kdo pracovat. S přesunem z Bruselu totiž zatím souhlasilo jen 20 zaměstnanců z celkových 42.

Ostatním se přesun "za železnou oponu" nelíbí, protože je pro ně Praha synonymem kriminality, kde na ně navíc čeká o pětinu nižší plat.

Podle vládního zmocněnce pro projekt Galileo Karla Dobeše se do Prahy nejvíce těší Italové. Naopak pro Belgičany a Francouze je stěhování z různých iracionálních důvodů problém. "Z médií vědí o Praze jen to, že se zde kradou auta," popisuje Dobeš. Na setkáních, která pro ně česká strana zorganizovala, jim například Češi museli vysvětlovat, že Praha má na rozdíl od Bruselu velmi dobrý systém veřejné dopravy a pro cestu do práce auto nepotřebují. (více čtěte zde)

Platy a volná místa v Galileu

Platy v pražském sídle Galilea budou v rozmezí 4 až 8 tisíc eur měsíčně (v přepočtu 100 až 200 tisíc Kč). Ředitel bude pobírat 10 tisíc eur.

V současnosti probíhá několik výběrových řízení na neobsazené pozice, nicméně kandidáti se hledají po celé Evropě a Češi nesmí být v tendrech nijak zvýhodněni.

Požadavky jsou poměrně náročné, GSA hledá zejména technologické, IT či bezpečnostní odborníky.

Přehled pozic naleznete na: www.gsa.europa.eu

Cizince odrazuje i to, že se jim o 10 - 20 procent sníží jejich dosavadní plat. Mzdy v evropských agenturách jsou totiž závislé na cenové hladině regionu, kde se sídlo nachází. Podle Eurostatu je tak Praha o pětinu levnější než Brusel.

Agentura bude sídlit v budově bývalé České konsolidační agentury v Holešovicích. Rekonstrukce pomalu finišuje a do Prahy už minulý týden dorazil z Belgie první úředník, který se bude starat o vybudování IT systémů. V budově bude podle informací iDNES.cz například i luxusní jednací místnost vybavená na stupeň přísně tajné, která není ani v Bruselu.

Skandální nadbíhání úředníkům?

Česko muselo přijmout řadu zákonů a opatření, jež stěhování agentury usnadnily. "Nadbíhání" Bruselanům se nelíbilo zahraničními výboru Senátu, který schválení dohody o přesunu úřadu nedoporučil. Jeho členům se nezdály dojednané výsady pracovníků agentury včetně jejich rodinných příslušníků ani podmínky pronájmu jejího sídla.

Senátor Vladimír Dryml (ČSSD) dokonce označil imunity agentury GSA za skandální. Zaměstnanci podle něj nebudou podléhat imigračním omezením a formalitám, které se týkají hlášení pobytu cizinců. Podle Drymla se nebudou pravidla vztahovat ani na příslušníky domácností zaměstnanců agentury, a to i ze třetích zemí.

Agentura bude také mít například imunitu vůči exekutorům, bude osvobozena od daní, poplatků, cel či odvodů do systému sociálního zabezpečení.

Dobeš však upozorňuje, že rozsah imunit poskytnutých organizaci je standardní a Česko takovéto imunity podle něj obecně poskytuje všem evropským úředníkům a podobných agentur je celá řada.

"Jedinou diplomatickou imunitu bude mít generální ředitel agentury," říká Dobeš. Ostatní kmenoví zaměstnanci budou fungovat ve zvláštním režimu spadajícím pod evropskou jurisdikci, platy jim bude danit EU a tamtéž poputuje zdravotní i sociální pojištění. Zároveň jim však EU bude vyplácet i penze. Na českém systému budou tedy zcela nezávislí.

Benefity? Volňásky do zoo

Ostatní lidé už však budou zaměstnáváni přes české firmy, a tedy podle českých zákonů. "Žádnou velkou podporu z Česka GSA nedostala, jedná se jen o pronájem sídla za jedno euro a o balíček benefitů pro rodiny úředníků," vysvětluje Dobeš. Balíček obsahuje například volné vstupenky do pražské zoo či do policejního muzea.

Přesun agentury do Prahy je podle Dobeše obrovským úspěchem české diplomacie a ministerstva dopravy. Jenom díky tomu v Česku už založily své pobočky špičkové technologické firmy, jako je Alenia či OHP.