První funkční větrník budoucí největší větrné farmy na moři v britském...

První funkční větrník budoucí největší větrné farmy na moři v britském Yorkshiru (10. října 2023) | foto: https://www.nationalgrid.com/

Lopatky už se otáčejí. Británie zprovozňuje největší větrnou farmu na moři

  • 18
Velká Británie v Severním moři připojila k síti první turbínu dokončenou v rámci projektu výstavby největší větrné farmy na světě stojící na vodě. Celkem jich provoz bude mít 277 a budou vyrábět dostatek energie pro šest milionů britských domácností ročně. Každé otočení 107 metrů dlouhých lopatek turbíny by mohlo vyrobit dostatek energie pro napájení jedné domácnosti po dobu dvou dnů.

Větrná elektrárna Dogger Bank se nachází asi 130 km od pobřeží Yorkshiru. Projekt, který společně vyvíjejí britská společnost SSE a norské společnosti Equinor a Vårgrønn, bude po svém dokončení v roce 2026 vyrábět 3,6 gigawattů energie. Výstavba probíhá ve třech 1,2GW fázích známých jako Dogger Bank A, B a C. Informaci přinesl deník The Guardian.

„Gratuluji všem zúčastněným. První fáze napájení Dogger Bank je významným technickým úspěchem a představuje další milník v přechodu Británie na čistou energii,“ řekl John Twomey, ředitel pro připojení zákazníků společnosti National Grid. Událost si nenechal ujít ani britský ministerský předseda. „Tento projekt je rozhodující pro výrobu obnovitelné a účinné energie, která může napájet britské domácnosti z britských moří,“ komentoval úspěch Rishi Sunak.

Premiérova slova podpory přicházejí však až několik týdnů poté, co si vysloužil odsudek ze strany ekoaktivistů za to, že ustoupil od politiky čisté uhlíkové nuly, protože se podle jejich slov z přechodu na novou energetiku snaží politicky profitovat.

Větrný byznys v nesnázích. Projekty se ruší, výrobce Siemens tratí miliardy

Britská vláda si minulý měsíc také vyslechla ostrou kritiku, když v energetické aukci nezískala žádné nové větrné elektrárny na moři. Podle mnoha odborníků totiž existoval potenciál pro projekty o výkonu 5 GWm, které by stačily k napájení 8 milionů britských domácností ročně. Lídr britské labouristické opozice Keir Starmer uvedl, že Sunakova nedostatečná investice do větrné energie je darem Putinovi, který přiškrtil mezinárodní trh.

„Elektrárna nejen posílí naši energetickou bezpečnost, ale také vytvoří pracovní místa, sníží účty za elektřinu a udrží nás na cestě k dosažení čisté nuly,“ uvedl Sunak.

Prudký nárůst účtů za plyn a elektřinu v posledních dvou letech, částečně související s ruskou invazí na Ukrajinu, vrhl pozornost na nedostatky domácího energetického systému. Tamní konzervativní vláda si stanovila cíl dekarbonizovat britský energetický systém do roku 2035, zatímco labouristé se zavázali dosáhnout stejného cíle již do roku 2030. Splnění těchto met je však pro ně značná výzva.

Situace se ztížila i developerům. Náklady na materiál, pracovní sílu a financování se v uplynulém roce prudce zvýšily. Začátkem letošního roku švédská energetická společnost Vattenfall oznámila, že stopne práce na větrné farmě Norfolk Boreas v hodnotě několika miliard liber, neboť kvůli rostoucím nákladům již není rentabilní.

V loňském roce naopak společnost SSE spustila další obrovský projekt větrné elektrárny, největší skotskou větrnou farmu na moři jménem Seagreen, uzavírá The Guardian.