ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Za pouhých 15 minut. Bitcoin v týdnu prožil divoký růst i volný pád

  • 13
Nejznámější virtuální měna svou nevyzpytatelností opět poutá pozornost médií a nejrůznějších spekulantů. Během posledních dvou týdnů stoupl bitcoin o třetinu, ale posléze odepsal tisíce dolarů hodnoty během několika minut.

Propad z minulého týdne znovu potvrdil značnou nestabilitu této komodity. Odborník na virtuální měny Kyle Torpey poukázal na to, že bitcoin přišel o 12 procent hodnoty za méně než 15 minut.

26.června 2019 v 22:49, příspěvek archivován: 01.července 2019 v 10:16

#Bitcoin down 12% in less than 15 minutes. Chart via @openmarketcap https://t.co/6Z35q86gO8

Někteří analytici oslovení deníkem Financial Times připisovali pokles výpadku platformy Coinbase, která patří mezi nejpopulárnější burzy digitálních měn.

Ve srovnání s kritickým rokem 2018, kdy se cena bitcoinu propadla zhruba o 80 procent, je však letošek pro kryptoměnu mnohem příznivější a její hodnota setrvale roste. Zatímco ještě na začátku února se cena jednoho bitcoinu potácela kolem 3,5 tisíce dolarů (téměř 80 tisíc korun), minulý týden atakovala čtyřnásobek. K nejvýraznějšímu skoku přitom došlo během posledních dvou týdnů, což mezi analytiky vyvolalo vzpomínky na „kryptoměnovou horečku“ z konce roku 2017, kdy cena vystřelila k částce 20 tisíc dolarů.

Vývoj ceny bitcoinu

Za současným růstem je podle řady z nich Facebook. „S velkou mírou pravděpodobnosti lze říci, že kryptoměnám pomohlo oznámení společnosti Facebook, že hodlá zavést vlastní kryptoměnu Libra,“ uvedl Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities. Digitální měnu, jejíž zavedení oznámil Facebook 18. června, podpořila řada významných jmen ze světového finančního trhu. Díky společnostem jako MasterCard, PayPal nebo Visa může Libra potvrdit, že se kryptoměny definitivně stanou „mainstreamovým“ investičním produktem. „V investiční komunitě roste přesvědčení, že bitcoin je legitimním úložištěm hodnoty pro digitální věk,“ řekl zpravodajskému serveru CNBC spoluzakladatel investiční firmy Kenetic Capital Jehan Chu.

Na růstu ceny bitcoinu se však podepisují i další faktory. Jedním z nich je takzvaný halving neboli půlení, ke kterému dojde příští rok. V praxi to znamená snížení počtu tokenů, které jsou k dispozici pro těžaře bitcoinu,  na polovinu.

Facebook uvede „stabilní“ kryptoměnu. Má silné partnery a globální ambice

Těžaři získávají bitcoiny za to, že propůjčují výpočetní kapacitu svých počítačů k postupnému budování databáze, která je základem pro fungování této digitální měny. Dělají to tak, že potvrzují transakce v takzvaném blockchainu. Tato technologie představuje decentralizovanou účetní knihu, díky které funguje většina kryptoměn.

Bitcoin je navržen tak, že každé čtyři roky dojde ke zmíněnému půlení a „odměny“ pro těžaře se sníží na polovinu, což digitální měně pomáhá držet pod kontrolou inflaci.

Jistota v době krize

Současnému růstu cen bitcoinu nahrává i geopolitické napětí. Vzhledem k tomu, že je měna nezávislá na světových centrálních bankách, mnozí uživatelé k ní vzhlížejí jako k bezpečnému útočišti v době nejrůznějších krizí. Posledním takovým případem jsou americké sankce proti Íránu.

Podle Mahsá Alímardáníové z Oxfordského internetového institutu nyní mnoho Íránců řeší, jak své jmění bezpečně uchovat. Kromě zlata nebo amerických dolarů se alternativou stává právě bitcoin, řekla analytička BBC. V pátek íránská televize informovala o tom, že tamní úřady zabavily zhruba tisícovku strojů na těžbu bitcoinu.

Z velké kryptoburzy ukradl trpělivý hacker miliardu korun v bitcoinech

Digitální měna přesto zůstává problematickou investicí. „Kryptoměny mají proměnlivou hodnotu a jsou vysoce rizikové. Prudký růst ceny může být následován ještě prudším poklesem,“ upozorňuje Štěpán Křeček.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a postupně se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Klíčovým problémem však zůstává jeho bezpečnost, kryptoměnové burzy totiž čelily v posledních letech řadě hackerských útoků. Například v květnu se jejich obětí stala burza Binance, kde došlo ke krádeži sedmi tisíc bitcoinů, což tehdy odpovídalo 40 milionům dolarů.

Deník The Wall Street Journal spočítal, že celkově se za dobu existence této virtuální měny hackerům podařilo ukrást bitcoiny za více než 1,7 miliardy dolarů.