„Barbaři“ proslulí tvrdými nájezdy na firmy jdou na burzu

  10:37aktualizováno  10:37
Bylo to nepřátelské převzetí, které vstoupilo do dějin byznysu, a dodnes se o něm zdá finančníkům na celém světě. V roce 1988 si investiční nájezdníci a zároveň bratranci Henry Kravis a George Roberts vyhlédli potravinářsko-tabákový holding RJR Nabisco a během několika měsíců nekompromisně rozcupovali jeho tehdejší vedení.

George Roberts a Henry Kravis | foto: Profimedia.cz

To chtělo firmu koupit také a udělalo chybu, když o svém plánu řeklo nenasytným finančníkům. Přetahovaná nakonec skončila tehdy rekordní sumou, která kdy byla zaplacena za soukromou společnost - 25 miliard dolarů. Od té doby celou skupinu Kohlberg Kravis Roberts symbolizuje jediné slovo: chamtivost.

O dvacet let později oba bratranci, kterým se na Wall Street přezdívá "barbaři", přichystali další akci. Tentokrát však bude muset být transparentnější. Včera totiž oznámili, že chtějí uvést svou investiční firmu Kohlberg Kravis Roberts (KKR) na newyorskou burzu cenných papírů.

Mělo by se tak stát ještě letos a její hodnota je předběžně odhadována na 15 až 19 miliard dolarů, v přepočtu až 290 miliard korun.

Lidé, kteří nezapomněli, jak umějí být dnes čtyřiašedesátiletí muži nekompromisní, se ptají: jak bude sedět chladnému až nelítostnému Kravisovi, který nejraději sbírá obrazy britských malířů z 19. století, funkce šéfa veřejně obchodované společnosti? Není to jen další krok, jak vytáhnout z investorů peníze, které pak použijí jinde?

Podle ekonomů jde spíše o tah, který by měl skupině KKR přinést volné peníze na další nákupy. To je důležité v době, která nepřeje úvěrům kvůli americké hypoteční krizi. Banky už nejsou ochotné tak snadno a hlavně levně půjčovat na přebírání firem. Zároveň se spekuluje o možném odchodu obou hlavních akcionářů. Ti by mohli na burze část ze svých podílů snadněji zpeněžit.

"Burza nám umožní dělat to, co umíme nejlépe - zvětšovat firmy po celém světě a přinášet solidní výsledky našim investorům," zdůvodnil vstup na burzu v tiskovém prohlášení Henry Kravis.

Transakce proběhne v několika krocích. Nejprve dojde ke stažení investičního fondu KKR Private Equity z amsterdamského trhu a k jeho spojení s mateřskou KKR.

Chamtivost jako životní styl
Posílená firma pak bude uvedena na newyorskou burzu. Zařadí se tak po bok finanční skupiny Blackstone, která nechala investory, aby volně obchodovali s jejími akciemi už loni. Od té doby se však propadla cena jejích akcií téměř o čtvrtinu, hlavně kvůli celkovému vývoji na trhu. To je riziko, kterému se nevyhne ani KKR.

Kravis a Roberts, kteří oba patří k velkým zastáncům republikánské strany a časopis Forbes odhaduje jmění každého z nich na 5,5 miliardy dolarů, jsou ochotni riskovat. A nebude to zdaleka poprvé.

Společně kupují a prodávají firmy už od roku 1976, kdy byl jejich partnerem ještě Jerome Kohlberg, jenž firmu KKR opustil o jedenáct let později. Jeho jméno si však v názvu ponechali.

Všichni tři předtím pracovali jako investiční bankéři pro Bear Stearns, a dokonce se stali firemními partnery. Pak se však bance přestaly líbit způsoby, jakými trojice obchodovala, a oni si nakonec založili vlastní firmu.

V ní je nejviditelnější postavou potřetí ženatý Kravis, na jehož rozmařilém životním stylu si liberálové dokonce postavili politickou kampaň, která kritizovala velký vliv soukromých finančníků a zdaňování jejich příjmů. Jmenovala se Válka s chamtivostí.

. Kdo jsou KKR

Společnost Kohlberg Kravis Roberts patří k největším investorským firmám na světě. Vlastní podíly v téměř padesátce velkých firem různého zaměření, které dohromady zaměstnávají 855 tisíc lidí.

Loni KKR vydělala 815 milionů dolarů, letos je za první čtvrtletí ve ztrátě. Vstup na burzu by jí měl přinést volné peníze na další nákupy. Jejími největšími majiteli zatím zůstanou miliardáři Henry Kravis a George Roberts.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Rakouské lyžařské středisko využívá solární vlek a měření sněhu pomocí GPS

Areál SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental

Rakouský SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental, ležící 280 kilometrů od Česka, je jedním z nejmodernějších lyžařských...

Velký bratr Amazon vydělává na zákaznících, prodává jejich data v reklamě

Distribuční centrum Amazonu v německém Rheinbergu.

Internetový gigant Amazon sbírá o svých zákaznících ohromné množství dat. Ví, co nakupujete, kde bydlíte, jak staré...

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Najdete na iDNES.cz