Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

KOMENTÁŘ: Africký boom je u konce. Kontinent nestihl industrializovat

  18:00
Ekonomiky subsaharské Afriky kvůli propadu cen ropy a komodit zpomalují. Ještě před nedávnem se mluvilo o tom, že země jako Nigérie nebo JAR budou patřit mezi průmyslové tahouny nových trhů. V období stabilního růstu však nestihly přejít z těžebního průmyslu na zpracovatelský, která má zpravidla větší přidanou hodnotu.

Jihoafrická republika, centrum Kapského Města v zapadajícím slunci | foto: Ivan Chrástekpro iDNES.cz

Ekonomiky afrického kontinentu se v uplynulých letech ocitly na stranách publikací předních světových ekonomů. Mnozí z nich se i přes propastné rozdíly ve stupni rozvoje jednotlivých měst a regionů nejchudší části planety shodovali na tom, že černý kontinent čeká velký ekonomický rozmach. Někteří dokonce hovořili o tom, že Afrika by se po vzoru jihovýchodní Asie mohla stát jedním z hybatelů na globálních trzích. Za pravdu jim dával stabilní růst hrubého domácího produktu naskrz kontinentem a mohutný příliv zahraničních investic.

Organizace spojených národů (OSN) už ve své zprávě z roku 2011 upozornila na to, že přestože africké ekonomiky nominálně rostou, rozvoj tamního průmyslu stagnuje nebo dokonce zpomaluje. Většina zemí profitovala ze stabilního vývozu nerostných surovin, komodit a minerálů. Padající ceny ropy, přebytky na komoditním trhu a snižující se spotřeba v Číně a Latinské Americe ale srážejí africký růst dolů. Tamní průmyslový sektor nevyužil kladných čísel a včas nevytvořil silnou průmyslovou síť, která by ekonomiky závislé na exportu přesměrovala na ekonomiky zpracovatelské.

Ekonomové nyní hovoří o tom, že kontinent nebude schopen zajistit dostatek pracovních pozic pro svoji rychle rostoucí populaci. OSN letos snížila odhad růstu subsaharských ekonomik z původních 4,5 procent na 3,75 procenta.

Nerostný propad

Propad cen ropy, zemního plynu, rud a minerálů je nejvíce vidět na ekonomikách Nigérie a Jihoafrické republiky, které samy o sobě představují 55 procent hrubého domácího produktu všech 48 subsaharských zemí. Růst nigerijské ekonomiky se loni v druhém čtvrtletí zpomalil na 2,4 procenta a ekonomika nerozvinutější země Afriky JAR se loni propadla o 1,3 procenta.

Angolská národní měna kwanza se kvůli nízkým cenám ropy minulé pondělí oproti dolaru propadla o 15 procent. Veřejné rozpočty Zambie, která je druhým největším exportérem mědi v Africe, se kvůli šestiletým minimům cen kovu napínají ve švech.

Nevyhnutelného zpomalení růstu si loni v listopadu všiml i britský magazín The Economist, který poznamenal, že „průmysl je v mnoha afrických zemích na ústupu, ačkoli jsou stále chudé“. Přichází tak o šanci zbohatnout díky lépe ohodnoceným pracovním pozicím v továrnách, upozornil týdeník.

Promarněná průmyslová šance

Odpověď na to, proč africké země nemodernizovaly své ekonomiky, je přitom více či méně politická. Mezinárodní měnový fond a Světová banka – obojí organizace s klíčovým finančním zastoupením Spojených států – poskytly africkým zemím na rozvoj prostředky pod přísnými tržně orientovanými pravidly. Jednotlivé země se tak například zavázaly, že nezavedou krátkodobá pravidla na ochranu vlastního trhu. Bez možností flexibilní daňové politiky, kontroly vývozu a dovozu nebo státní podpory výzkumu a vývoje se navzdory ekonomickému růstu rozplynul i sen o industriální budoucnosti.

Paradoxní je, že téměř všechny průmyslové a technologické země včetně novodobých asijských tygrů, které jsou Africe často dávány za vzor, se bez mohutných státních zásahů do ekonomiky neobešly, upozorňuje ve své knize Rozvojová strategie v historické perspektivě Ha-Joon Chang.

Rozpor mezi slovy a činy Západu nezůstává na africkém kontinentu bez povšimnutí. Takzvaný „chytrý protekcionismus“ byl jedním z klíčových hesel nedávného setkání afrických ministrů financí, rozvoje, Africké unie a Ekonomické komise OSN. Výstupem jednání je příslib „vysoce selektivní“ obchodní politiky, která bude zohledňovat vybraná průmyslová a obchodní odvětví.

Již teď je však jasné, že to lídři afrických zemí nebudou mít jednoduché. Poměrně svazující pravidla se totiž již v minulosti zavázali plnit i v rámci obchodních smluv podepsaných skrze Světovou obchodní organizaci (WTO).

Paradoxní je, že Spojené státy, dominantní zastánce volného obchodu, v poslední době přichází s kroky, které mohou být ve svém důsledku vůči zúčastněným stranám značně ochranářské. Ať už se jedná o smlouvu Trans-pacifického partnerství (TPP) mezi USA a zeměmi jihovýchodní Asie nebo chystanou obchodní spolupráci se zeměmi EU (TTTP) a úmluvu o obchodu v rámci služeb (TiSA).

I kdyby se jednotlivým africkým ekonomikám podařilo vyjednat lepší pravidla pro obchod a rozvoj průmyslové infrastruktury, nyní osekané státní rozpočty jim příliš velký prostor pro investice nedávají. S přihlédnutím k tomu, že ceny nerostných surovin a komodit nebudou ve střednědobém horizontu s největší pravděpodobností růst, subsaharská Afrika promarnila velkou šanci prosadit se v průmyslovém světě s větší přidanou hodnotou – byť jednotlivé země jsou na vině pouze částečně. Tropický sen o prosperitě jde tak minimálně na čas k ledu.

  • Nejčtenější

Rusové se vrací. Putin propagandisticky slaví a těží z toho i tamní ekonomika

3. května 2024

Počátek války na Ukrajině vyvolal mezi některými Rusy už v únoru roku 2022 velké obavy. Během...

KOMENTÁŘ: Nad švarcsystémem už se smráká. Ale je to opravdu dobře?

8. května 2024

Premium Kontroloři dostali od letošního ledna do ruky nový nástroj k potírání nelegální práce. Je ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofola, fidorky, polévka z pytlíku. České potraviny nabízí Amazon i za tisíce korun

7. května 2024

Na americkém internetovém obchodu Amazonu prodává ostravská firma výhradně české výrobky. V nabídce...

KOMENTÁŘ: Stanjurova další daň je prohrou pravicové politiky

3. května 2024

Premium Po zklamání z chabého výnosu windfall tax ministr financí plánuje, jak si na banky posvítit jinak –...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Švýcarský nůž nově bez čepele. Victorinox zato chystá verzi s cyklonářadím

7. května 2024  12:05

Švýcarský armádní nůž s více než stoletou historií čeká zásadní změna. Firma Victorinox, která ho...

Home Credit opouští další asijskou zemi, prodá svou indickou divizi

10. května 2024  18:15

Finanční společnost Home Credit, která je součástí skupiny PPF, se stahuje z další asijské země....

Překládky ruského LNG v Evropě by měly skončit, EU chystá další sankce

10. května 2024

Nový balík protiruských sankcí by měl zahrnovat i ruský zkapalněný plyn LNG. Na rozdíl od uhlí a...

Zájem o letenky do USA stoupl. Je to pro nás důležitý trh, hlásí Ruzyně

10. května 2024  15:51

Češi měli letos v únoru a březnu vyšší zájem o letenky do měst v Severní Americe než ve stejném...

Nezaměstnanost v Česku klesla na 3,7 procenta, roli hrají sezonní práce

10. května 2024  13:48

Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 3,7 procenta z březnových 3,9 procenta. Úřady práce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...