Tuk z grilu nesmí kapat do ohně

  • 5
Položit na rošt grilu tučné maso naložené v olejové marinádě a nechat je svému osudu znamená, že se za chvíli dostaví oblaka hustého dýmu. Ten je známkou toho, že se tvoří škodlivé látky. Pokud je však grilování provedeno správně, představuje jeden z nejzdravějších způsobů přípravy masa.

1. Grilovat lze i zdravě
Bylo už mnohokrát řečeno, že když tuk z grilovaného masa kape na rozžhavené uhlí, tvoří se rakovinotvorná látka benzopyren, která se spolu s kouřem opět vrací do masa.

Další škodliviny vznikají, když se maso nebo uzeniny opékají přímo nad plameny nebo nad příliš rozžhavenými uhlíky a pálí se. Riziku se můžete snadno vyvarovat, když budete používat grilovací misky nebo hliníkovou fólii, aby tuk nekapal do ohně.

Když budete dávat pozor, aby maso neolizovaly plameny. Akdyž nemilosrdně odstraníte tu část masa nebo zeleniny, kterou se vám podařilo spálit.

2. Pozor na letní teploty
Jiné nebezpečí na vás může číhat v podobě salmonel, pokud maso dostatečně nepropečete, platí to zejména u hamburgerů a drůbeže. Kuře je možné předpéct v troubě nebo v mikrovlnce.

Pamatujte na to, že vysoké letní teploty urychlují kažení, nenechávejte marinované maso volně na slunci, vyndejte ho z lednice až těsně před grilováním.

3. Opatrnosti není nikdy dost
Gril musí stát vždy na rovném místě daleko od hořlavých předmětů, nebezpečné jsou lampiony a girlandy nebo slunečník, který kryje přístroj před deštěm. Děti a psy držte daleko od grilu.

Zástěra, rukavice a grilovací kleště jsou nezbytné. Nepřemisťujte gril, dokud je uhlí žhavé, ani jej nehaste vodou, použijte raději písek. Rošt nechte dokonale vychladnout, než se pustíte do čištění. Zbytky uhlí nevyhazujte do plastových nádob.

4. Jde to i bez chemie
Dřevěné uhlí nikdy nepodpalujte benzinem ani lihem. Pokud používáte chemické podpalovače, tuhé nebo kapalné, začněte grilovat, až úplně vyhoří. Řiďte se pokyny na obalu. K podpálení stejně dobře poslouží natrhané kousky novin, pár větviček nebo třísek a dlouhé zápalky.

5. Důležité je vědět, kdy začít
Pokrmy dávejte na gril, až když je uhlí dostatečně rozpálené, nesmí z něj ale šlehat plameny. Pokud je hodně řežavé, jídlo se peče rychle a může se na povrchu spálit, zatímco uvnitř zůstane syrové.

Jak silný má být žár, záleží na typu pokrmu. Když je uhlí řeřavě rudé, dosáhlo nejvyššího žáru, v takové chvíli je vhodné pro prudké opékání tenkých plátků masa nebo rybích filet.

Většina jídel se však připravuje na mírném žáru. Ten nastane, když jsou uhlíky pokryty silnou vrstvou popela. Když vyhasnou zcela, je vhodná doba na zeleninu a ovoce.


Témata: Test iDNES.cz