Čtvrtek 4. března 2021, svátek má Stela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 4. března 2021 Stela

Sekání trávy: zábava i ubíjející práce

  11:58
Sen mnohých zahrádkářů o nízce posekaném golfovém trávníku může odplynout jako ve známém vtipu: „Jak to, že máte tak hustou trávu?“ ptá se americký zahrádkář svého anglického kolegy. „Zalévám ji stejně jako vy dvakrát denně, sekám každé ráno, týdně ji hnojím a začátkem měsíce ji vždy kypřím a poté válcuji. Přesto se s vámi nemohu rovnat.“ Angličan na to suše odvětí: „A děláte to už sto let?“

Každý trávník je totiž třeba neustále sekat, což je pro jedny příjemná relaxace na zdravém vzduchu a pro druhé nepříjemná povinnost. V každém případě je možné si ji ulehčit výběrem správné sekačky.

Pro benzinové hovoří velký výkon motoru, díky kterému stroj lépe zvládne hustou i mokrou trávu. Nezávislost na zdroji elektrické energie a případný pohon kol umožňuje těmto sekačkám zvládnout i velké a vzdálené pozemky.

Výhodou elektromotorů je oproti tomu podstatně jednodušší údržba, tichý chod, nižší váha a cena. Závislost na napájecím kabelu lze odstranit koupí akumulátorových modelů, ale jejich výkon je oproti benzinu velmi nízký. Hodí se tedy jen pro malé zahrádky.

Pro sekání v hustém, přerostlém nebo nepravidelném porostu se hodí především bubnové nebo lištové přístroje. Nemají sice sběrný koš a ponechávají posečenou trávu na strništi, ale zase mají velký žací výkon. Pro toho, kdo seká na krmení, je důležité, že bubnové a lištové sekačky trávu nedrtí.

Doplňkem pečlivých zahradníků je takzvaný vyžínač neboli strunová sekačka. Kam se totiž nelze dostat, tam vyseká i poslední zbytky trávy. Například podél chodníčků, v rozích, na strmých náspech a podobně. Ovšem musíme počítat s tím, že špatný terén, především kameny, obvykle znamená větší spotřebu struny.

Ceny nejprodávanějších druhů sekaček
Elektrické sekačky
Black and Decker 3990­ - 10190
Bosch 4990 - ­12990
Brill 4390 - ­9990
Flymo 3990­ - 5190
Husqvarna 22990
Mountfield 2640­ - 9970
Viking 3990­ - 7800
Benzinové sekačky
Brill 11790­ - 24990
Honda 14990­ - 52590
Husqvarna 10490 - ­32990
Jonsered 13990­ - 24990
Mountfield 7950 - ­12890
Viking 11500 - ­44900
Křovinořezy
Brill 4790
Honda 18990 - ­21190
Husqvarna 14990 - ­30990
Jonsered 14990­ - 28990
McCulloch 8990­ - 9790
Mountfield 9950­ - 18350
Stihl 9990­ - 31600
Strunové vyžínače
Black and Decker 1490 - ­2690
Bosch 1790­ - 3690
Brill 950 - ­3490
Flymo 1190­ - 3990
McCulloch 1990­ - 2390
Mountfield 625­ - 5290
Viking 2200 - ­3990
Ruční vřetenové sekačky
Brill 1890­ - 5990
Husqvarna 3390­ - 3990
Mountfield 2250­ - 2490
Poznámka: ceny jsou orientační pro tuzemský trh a vycházejí z doporučení od výrobců či dovozců, v tabulce je uveden reprezentativní vzorek firem.

Do prodejen se v poslední době dostávají nejmodernější sekačky, které kolečka vůbec nepotřebují a právě proto nepříjemné terény zvládají s přehledem. Jsou to totiž malá vznášedla s ovládací rukojetí. Nevadí jim ani svahy o sklonu do šedesáti stupňů, a proto se s nimi dají pohodlně vyžínat i jinak těžko dostupné příkopy či meze.

U většiny dražších sekaček si může zákazník vybrat, zda bude jeho přístroj sbírat posečenou trávu rovnou do přídavného koše, nebo zda ji bude rozemílat na drobné kousky a zase rozhazovat po trávníku jako hnojivo, či ji bude vyhazovat do řádek za sebe nebo vedle sebe.

Bezpečnost při sekání
- Při sekání na zahradě stačí pevná obuv, opatrnější si vezmou rukavice a ochranné brýle nebo hustou síťku před oči.
- Práce s motorovou kosou vyžaduje navíc pevný závěs stroje přes rameno a práce výkonnějšího křovinořezu bez sluchátek a bezpečnostní přilby by neměla být ani myslitelná.
- U všech strojů je potřeba pravidelně kontrolovat všechny kryty a šrouby. Zvláště důležitý je kryt u křovinořezu, který brání odlétnutí poškozeného řezacího kotouče.

Sekačky a křovinořezy 5:1

Jeden z největších tuzemských prodejců zahradní techniky Mountfield poskytuje představu o prodeji jednotlivých druhů sekací techniky. „Lidé si u nás vloni pořídili 87 tisíc rotačních sekaček, 17 tisíc motorových kos a přesně 867 víceúčelových traktůrků, ke kterým lze připojit žací příslušenství," uvádí se v oficiálních materiálech firmy. Podle Mountfieldu se prodalo v Česku celkem 155 tisíc rotačních sekaček, což je pro srovnání o pár tisíc více než nových aut.

Podobnou péči, jako auto potřebují i benzinové modely. Chtějí nejen dolévat palivo, ale potřebují také olej, občas mají potíže se startováním a jednou za čas by měly jít do odborné dílny na seřízení. U elektrických strojů nepřichází taková péče v úvahu a majiteli stačí, aby občas zkontroloval, zda jsou všechny díly utažené.

Pro pohodlné zahrádkáře, ženy a všechny, kteří mají chladný vztah k technice, je tedy jasnou volbou elektrický stroj. Profesionální zahradníci, firmy zabývající se údržbou zeleně, malí zemědělci a majitelé opravdu velkých zahrad však potřebují sekačky s benzinovými motory silné, nezávislé na elektrické přípojce, ale náročné na údržbu.

U křovinořezů a strunových vyžínačů je volba jednodušší. Malé vyžínače na zahrádku se vyrábějí téměř výhradně s elektrickým pohonem, kdežto křovinořezy mají benzinové motorky. Někde mezi nimi se sice pohybují silnější benzinové vyžínače, ale ty jsou kvůli své ceně vhodné jen pro každodenní profesionální vysekání například příkopů, členitých trávníků v parcích nebo podél domů.

Sekačky s benzinovým motorem najdou využití hlavně na velkých pozemcích. Dají se používat i na profesionální údržbu zeleně. Jednoduché strunové vyžínače jsou určeny především pro malé plochy a dosekávání okrajů trávníků, kam se velká sekačka nedostane.

Motorová kosa je dravec

Křovinořez, kterému se při nižším výkonu říká také motorová kosa, je výkonný stroj, se kterým by měli pracovat jen silní a zkušení lidé. V dobrých rukou je to totiž výkonný nástroj pro práci v houštinách lebedy, náletech akátů nebo na křovím zarostlých pozemcích, ale pro nepovolaného je to nebezpečná zbraň, která se může v nestřeženém okamžiku obrátit proti svému majiteli nebo i jeho spolupracovníkům. Profesionální stroje dokážou i porážet mladé stromky při probírce. Jako ilustrace může posloužit fakt, že dřevorubci nebo zahradníci, kteří s nimi pracují denně, musí pravidelně absolvovat bezpečnostní školení.

S čím se seká a řeže
- trávník: vyžínací hlava se strunou nebo žací kotouč
- výhonky dřevin, vysoká neošetřovaná tráva: tří- nebo čtyřramenný nůž
- křoví, mlází, náletové dřeviny, rákosí: řezný kotouč

Solární pohon

Jako ze sci­fi románů od Stanislava Lema vypadá sekačka Husqvarna na solární pohon. Sama celé dny jezdí po trávníku, vyhýbá se zahradnímu nábytku, stromům a zdím. Jak je to možné? Trávník je ohraničen elektrickým kabelem, který položí majitel po okrajích trávníku, strojek jej pozná a nepřejede. Stejným čidlem rozpozná i pevné překážky a vyhne se jim. Za slunných dnů by měl pracovat bez přestání, pod mrakem se občas zastavuje, aby si dobil baterii.

Akumulátorová sestřička solární sekačky může pracovat i po nocích, protože si sama jednou za čas zajede k zásuvce a baterky si dobije z ní. Obě supermoderní sekačky ovšem mají své mouchy. Nevozí s sebou žádný koš a nechávají posekanou trávu ležet na zemi. A navíc mohou jezdit jen po rovném trávníku. Pro květinovo­zelinářskou zahrádku s chodníčky mezi záhonky to tedy není správná volba. Výrobce uvádí, že jedna sekačka zvládne zahradu o velikosti 1200 až 1500 metrů čtverečních. Solární model přijde na pětaosmdesát tisíc korun, bateriový na necelých padesát tisíc.

Použití různých druhů sekaček

motor: benzinové elektrické mech.
pohon: samochodné bez pohonu kol
druh: rot. lišt. bub. rot. strun. rot. str. vřet.
zahrada: velká velká velká střední střední střední malá malá
Svažitý pozemek *** *** *** * *** ** *** ***
Porost na krmivo 0 *** *** 0 ** 0 * 0
Dobře udržovaný trávník *** ** ** *** * *** * ***
Nepravidelné sekání, hustý porost ** *** *** ** ** ** 0 0
Okraje pozemku, špatně dostupná místa 0 0 * 0 *** 0 *** *
Slabší obsluha (ženy, senioři) *** ** ** * ** *** *** ***
Zkratky: mechanické - bez motoru, rotační, lištová, bubnová, strunová, vřetenová. Poznámky: velká zahrada má rozlohu cca 4000 čtverečních metrů, střední polovinu a malá obsahuje jen menší zatravněné plochy. Doporučení: *** vhodná, ** méně vhodná, * použitelná, 0 nelze doporučit. Pramen: Husqvarna, Mountfield

Práce může být zábavou - něco to však stojí

Zahradník, který nemá hluboko do kapsy, si může koupit speciální nářadí na jakoukoliv činnost, na kterou si vzpomene. Pro inspiraci uvádíme některé z nich.

nůžky na živý plot
Jednoduché se pohybují v cenách od dvou tisíc, dražší okolo pěti tisíc a s nastavitelnou žací lištou a přídavnou tyčí pro zvětšení dosahu až pětadvacet tisíc korun. 

foukač listí
Silný proud vzduchu dokáže nejen vyfoukat cestičku ve spadaném listí, ale stejně jako hrábě vyčistit trávník od zbytků pokosené trávy a zamést ji na hromadu.
Některé foukače mají i zpětný tah a lze k nim připojit vak na odpadky.
Profesionální přístroje stojí deset až patnáct tisíc, zahrádkářské dva až pět tisíc korun.

kultivátor
Na větší záhony je možné místo rýče a hrábí použít kultivátor. Rozruší půdu, pomůže odstranit plevel a všechno zase srovná.  Přístroje stojí okolo patnácti tisíc korun.

provzdušňovač a odmechovač
Válce s množstvím hrotů, které dělají díry do trávníku a umožňují vstup vody a živin, se prodávají jako samostatné motorové stroje nebo se dají připojit za traktůrek.  Odmechovač je zase lišta, která vytrhává svými ostny mech mezi stvoly.
Přístroje stojí od tří do pěti tisíc korun.

traktůrek se sekačkou
Univerzální traktůrky nebo levnější jednoúčelové sekací ridery (sekačky, na kterých obsluha sedí) se vyplatí na pozemcích nad čtyři tisíce metrů čtverečních. Cenově se oba typy strojů pohybují od 45 tisíc do 200 tisíc Kč, přičemž ridery spíše v nižších relacích.

drtič odpadu
Uříznuté větve, listí, tráva, kůra a veškerý odpad ze zahrady poslouží po rozdrcení na malé kousky jako základ dobrého kompostu. Drtiče přijdou na pět až patnáct tisíc korun.

zahradní akumulátorové nůžky
Detailní zastřihávání trávy podél krajů záhonů, zdí či v rozích umožňuje perfekcionistům malý strojek za jeden až dva tisíce korun.

Autoři:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

  • Nejčtenější

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

České aerolinie propustí 430 zaměstnanců. Provoz nezastavují, uvádí firma

Chystané změny týkající se další existence ČSA potvrdila mluvčí firmy Vladimíra Dufková. Součástí restrukturalizace je...

Jsme pro čtyřdenní pracovní týden, říká Maláčová. Ekonomové nesouhlasí

Před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny se ze strany ČSSD opět objevují debaty na zkrácení pětidenního pracovního...

Kanada řeší záhadu s máslem, které v teple neměkne

Kanadští spotřebitelé začali veřejně řešit záhadu, která se týká kvality másla v obchodech. Mnozí si totiž všimli, že v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řetězce nemohou respirátory vymáhat. Zákazníci jsou zatím disciplinovaní

Od čtvrtka je na frekventovaných místech, jako jsou například supermarkety, nutné nosit respirátor, nanoroušku či dvě...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

TEST olejů: Nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Test bramborových knedlíků: vejce po špetkách, soli po hrstech

Premium Výborně chutná k houbové omáčce a uzenému se špenátem, a co teprve k bůčku nebo pečené kachně se zelím! Bramborový...

Dětský test žvýkaček: Zdravá nedělá bubliny, ty dobré jsou plné cukru

Premium Žvýkačka prý osvěžuje dech, chrání před zubním kazem, omezuje zubní plak a kyselost v ústech, uvolňuje svalové a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Amatérské porno je realita, která lidí baví, říká pornoherečka

Porno je film, fikce, představení. Amatérská videa jsou však realita. „A to na nich lidi baví. Nikdo nechodí po...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...