Neuctivé chování k sýrům

Nejsme žádnou sýrařskou velmocí, přesto i u nás se sýry těší zájmu zákazníků. Nabídka není sice tak bohatá, jak by si milovníci sýrů přáli, ale stále se rozšiřuje. Většina hypermarketů nabízí sýry francouzské, italské německé, objevují se i sýry z Anglie.

Bohužel však většinou prodávají způsobem, který neodpovídá jejich ceně. Zákazník musí vědět přesně, co chce, nebo vybírat takříkajíc naslepo, protože nic bližšího se o sýrech nedozví.

Přehnaná služba zákazníkům
Horší však je, že obchodníci nezacházejí se sýry tak, jak by si zasloužily. Zřejmě ve snaze ušetřit zákazníkům čas (nebo kvalifikované prodavače?) sýry předem nakrájí na plátky nebo kousky zabalí do fólie, nalepí cenovku s datem a uloží tam, kde by měly být vystaveny celé sýry nanejvýš s jedním ukrojeným plátkem, aby zákazník viděl, co se mu nabízí.

Jenže prodejní filozofie "Zákazník nečeká na svůj sýr, sýry čekají na svého zákazníka" je možná dobrá pro eidam či nivu, které se na pultech dlouho neohřejí. Nikoliv však pro sýry vyrobené tradičním způsobem, většinou z nepasterovaného mléka, těm čekání v neprodyšné potravinářské fólii vůbec nesvědčí.

Hlavně měkké sýry - jako roquefort, brie, nebo kozí sýry - jsou živé produkty, které dále zrají. "Když ho zabalíte do fólie, sýr je pak přidušený.V obchodě by měl ležet volně, aby mohl dýchat a uvolňovat aroma," vysvětluje odborník na sýry a poradce francouzské společnosti Sopexa Ladislav Likler. "Prodavač by ho měl ukrojit a zabalit do přepravního obalu až před zákazníkem."

Průzkum agentury Field Research, který se zaměřil na prodej sýrů v hypermarketech, ukázal, že ve většině obchodů, kde drahé zahraniční sýry nabízejí, jsou prodavači ochotni na požádání sýr ukrojit, jenže někde je to jen možnost teoretická (například v Intersparu), protože sýry u pultů ani nejsou. Rozkrájené a zabalené leží jen v samoobslužných pultech.

Mokré sýry nasucho
Co mají společného feta, balkánský sýr, jadel, akawi a mozarella? Všechno jsou to "mokré" sýry, měly by být uloženy buď ve vlastní syrovátce (mozarella), nebo v solném nálevu (sýry balkánského typu). Díky mokrému uložení nevyschnou a neztratí svou chuť.

"Sýr by měl v obchodě ležet v nějaké hluboké misce, aby byl ponořen v nálevu," říká Ladislav Likler. Solný roztok nebo směs syrovátky a nálevu zabraňuje vysušování. Jeho slova potvrzuje i Jiří Toman, ředitel prachatické Madety, která dodává na trh sýry Jadel a Akawi. "Musí být po celou dobu v nálevu. Ten vlastně zaručuje i konzervaci, protože sýr není zabalen."

Pět rad o sýrech

Ve většině obchodů skutečně nabízejí sýry v miskách s nálevem, ale najdou se i takové, kde je rozloží volně na tác. Nasucho ležely balkánské sýry v době průzkumu například v brněnském Tesku v Dolních Heršpicích, v Tesku na pražské Národní třídě nebo v Intersparu v Brně.

,