Jednorázové fotoaparáty přijdou vhod především v nouzi

- Fotoaparáty na jedno použití, které stojí jen dvakrát tolik než samotný film, jsou spolehlivé přístroje. Za dvě tři stokoruny úplně stačí na slušné fotografie z lyžařské dovolené či nafotografování života pár metrů pod hladinou moře. Nelze s nimi však vykouzlit dokonale prokreslené postavy jako od Tona Stana, barevné portréty a la David Kraus ani zachytit atmosféru zasněžených krajin Oldřicha Karáska.
Většina přístrojů, které se v Česku prodávají, je velmi dobrá, nebo dokonce výborná. Zákazník by se měl vyhnout pouze nejlevnějšímu testovanému přístroji Hama SU-48 za necelých dvě stě korun, u kterého byla problematická kvalita v rozích nafocených snímků. Pár minut na rozmyšlenou by si měl dopřát zákazník před tím, než sáhne po přístrojích Kodak řady Fun. Kromě Fun Sport zůstaly všechny na konci testovaného žebříčku.
Prokázal to test čtrnácti typů jednorázových fotoaparátů, které byly koncem října na pultech prodejen s fotografickými potřebami. Většinou neměly český návod, a proto na sobě nesly jen anglické označení Single use cameras. Laboratorní zkoušky těchto přístrojů proběhly v pražské akreditované zkušebně VUZORT.
Kromě nejlevnějších přístrojů bez blesku (stály 185-360 korun) prošly testem ještě jejich obdoby s bleskem (255-573 korun), jeden aparát na panoramatické fotografie (290 korun) a vodotěsné fotoaparáty (415-612 korun).
Pro jednorázové fotoaparáty mluví především skutečnost, že většina snímků, které během testu nafotografovali technici zkušebny VUZORT, byla v rámci možností levné techniky dobrá. Proti tomuto jednoduchému fotografování se vyslovily dvě třetiny lidí, kteří obsluhují fotolaby. Obsluha ze sedmnácti oslovených provozoven různých firem totiž většinou zastává názor, že snímky z aparátů na jedno použití jsou horší než průměrné fotografie. Pro zdánlivý rozpor těchto dvou táborů má vysvětlení laborant Print-servisu v Turnově Zdeněk Pilař: "U jakýchkoliv fotoaparátů záleží na schopnostech zákazníka." Je přitom jasné, že levné přístroje nepoužívají profesionální fotografové.
"Jednorázové aparáty poslouží například na party, kde se hosté nechtějí celý večer starat o své drahé fotoaparáty. Podvodní přístroje jsou zase vhodné pro ty, kteří si na dovolenou u moře nechtějí kupovat za několik tisíc korun speciální vodotěsné pouzdro na běžný aparát," vypočítává výhody jednorázových aparátů vedoucí zkušebny VUZORT Josef Krůs.
Podle ankety mezi pracovníky fotolabů a fotoprodejen po celé republice si jednorázové přístroje kupují i turisté, kteří si obyčejný fotoaparát zapomněli doma.
"Přístroj za pár set korun bych se nebál dát do ruky ani dítěti, které jede na lyžařský výcvik nebo jde slavit kamarádovy narozeniny," poukazuje Josef Krůs na další výhody fotoaparátů na jedno použití.
V minulém roce se podle agentury GfK prodalo v Evropě třicet milionů, v Americe pětaosmdesát a v Japonsku dokonce devadesát milionů jednorázových fotoaparátů. Josef Krůs odhaduje, že po světě se dnes prodává okolo sta typů těchto přístrojů, a dodává: "Všeobecně se předpokládá, že letos bude počet prodaných přístrojů stále mírně stoupat."

Plastové foťáčky jsou určeny jen k jednorázovému použití, leckterý kutil si do nich však dokáže založit další film.