Jak se kouří ve světě?

-
Ve Francii existují dva zákony, podle kterých se nesmí kouřit ve veřejných místnostech, ve školách, ve zdravotnických zařízeních, ve výtazích či v městské dopravě. Ve vlacích je 80 procent prostoru vyhrazeno pro nekuřáky. V restauracích musí být oddělené části pro kuřáky a nekuřáky a současně musí být respektovány ventilační normy, aby kouř neobtěžoval. Většinou to však podniky řeší, jak se dá. Francouzi nejsou Američané, a proto zde existuje jistá míra tolerance. Vyloženě nekuřácké restaurace zde člověk nenajde, natož nekuřácké bary nebo kavárny, které by jistě zely prázdnotou.
Kateřina Leguayová, spolupracovnice redakce

USA, Kalifornie

Od roku 1998 platí v Kalifornii jako v prvním státě unie zákaz kouření v barech, pod pokutou 7000 dolarů za každé porušení pro majitele podniku. V tomto státě se již nesmí kouřit na všech pracovištích včetně restaurací. V Kalifornii kouří jeden z pěti dospělých obyvatel. Mnozí kuřáci, ale nejen oni, zákon považují za nedovolené omezování osobní svobody. Nekuřák Larry Skubec zákon odmítá: »Příště mi řeknou, že si nesmím dát martini.« Zákon má zároveň mnoho stoupenců. Jeho tvůrci chtěli především chránit zaměstnance barů od škodlivého vlivu sekundárního kouření. Podle ministerstva zdravotnictví zaměstnanec baru, kde se kouří, průměrně za směnu vdechne tolik škodlivin, jako kdyby sám vykouřil balíček cigaret.
Julie Stejskalová, zpravodajka ČTK

Kanada

Od letošního ledna je ve Victorii, hlavním městě nejzápadnější kanadské provincie Britská Kolumbie, kouření zakázáno na všech veřejných místech uvnitř budov včetně restaurací, barů a kasin. Tato nařízení jsou nejpřísnější v celé Kanadě, ale ostatní města jsou připravena se k nim připojit, pokud se prokáže, že experiment ve Victorii funguje - od začátku příštího roku mají stejná pravidla platit v celé provincii. Každý milovník cigaret je vykázán na otevřené prostranství či do vlastního domu. Při opakovaném porušení pravidel jsou stanoveny tresty až do výše 2000 dolarů. Většina obyvatel Victorie nekouří a nová pravidla podporují. Ovšem jak se dalo předpokládat, majitelé barů a restaurací jsou jednoznačně proti z obavy, že jim zákaz kouření odláká zákazníky. Nespokojený hoteliér Don Rittaler v listu Globe and Mail uvádí: »My jako Kanaďané máme právo činit rozhodnutí o svém vlastním životním stylu. Já také nikoho nenutím, aby šel do mého hotelu.«
ČTK - DPA

Singapur

V Singapuru je už od roku 1992 zakázán dovoz a prodej všech žvýkaček (použité gumy nalepené na dveře vagonů metra prý bránily jejich zavření a ochromovaly dopravu). Nyní je v sázce totální zákaz kouření. Omezení kouření zatím platí pouze ve veřejných budovách, v obchodních domech a ve většině restaurací. Vládní výbor pro kontrolu kouření zatím s úplným zákazem váhá a vyžádal si čas k prostudování všech náležitostí, než se odhodlá k drastickému kroku. Debatu vyvolal dopis otištěný 31. května v komentáři singapurského listu The Straits Times.»Jediné řešení je úplný zákaz kouření. Žvýkačka je zakázaná, i když zdraví nepoškozuje. Kouření zabíjí a je povoleno,« napsal čtenář, který se podepsal James Hooi. Singapur zakázal dovoz a prodej žvýkaček v roce 1992.
ČTK