Tchas je dosud největší obětí krize ve stavebnictví. Firma doplatila na velké dluhy. Ilustrační snímek

Tchas je dosud největší obětí krize ve stavebnictví. Firma doplatila na velké dluhy. Ilustrační snímek | foto: AP

Velká stavební firma Tchas krachuje, dopad cítí i subdodavatelé

  • 88
Česká pobočka francouzské stavební firmy Eiffage, známá spíše pod starým jménem Tchas, míří do konkurzu. Ještě před několika lety se společnost řadila do desítky největších stavařů v Česku. Teď už nezvládá splácet své dluhy, které dosáhly téměř 800 milionů korun.

Nedostatek zakázek v českém stavebnictví si tak vyžádal zatím největší oběť. Ostravská společnost Eiffage Construction Česká republika na sebe podala návrh na insolvenční řízení.

"Náklady na provoz již delší dobu převažují nad výnosy," napsala firma soudu v insolvenčním návrhu. Vysvětluje to například situací v českém stavebnictví a nedostatkem zakázek.

Závazky společnosti už přesahují její majetek, dosáhly 779 milionů korun. Firma v návrhu přiznala zhruba tisíc různě velkých věřitelů, dluží i zaměstnancům. Podle návrhu už nevidí další perspektivu v působení v Česku.

Někdejší Tchas dosahoval ještě v roce 2007 tržeb kolem sedmi miliard korun a patřil mezi desítku největších stavebních firem. Tchas byl známý i velmi dobrými kontakty na regionální politiky.

V roce 2010 však Eiffage propadl s tržbami na 2,4 miliardy až do třetí desítky. Firma několik let hospodaří se ztrátou. Francouzská nadnárodní společnost koupila Tchas od původních majitelů před pěti lety.

Rána pro dodavatelské firmy

Krach postihne nejen zhruba 140 zaměstnanců Eiffage, ale zřejmě také stovky dalších jiných firem, které pro Eiffage pracovaly. Úřady práce na Ostravsku už začínají plnit pracovníci menších dodavatelů, které jejich zaměstnavatel musel propustit právě kvůli dluhům Eiffage.

"Dluží svým dodavatelům obrovské peníze, našemu zaměstnavateli několik milionů korun. Mě i dalších pět kmenových zaměstnanců, kteří se mnou pracovali na jedné ze zakázek, musel hned propustit," popsal Vladimír Kaleta, jak pocítil problémy firmy. Už v minulých letech měl přitom Eiffage potíže s dluhy a placením svých závazků. Podle mluvčího firmy Vladimíra Raszky teď čeká Eiffage na rozhodnutí soudu. "Máme rozdělaných jen pár staveb, fungujeme v omezeném provozu," uvedl Razska.

Problémy firmy mohou způsobit velké potíže i řadě zákazníků, například městu Ostrava či ostravské fakultní nemocnici.

Není totiž jasné, zda se podaří zakázky vůbec dokončit. "Většina subdodavatelských firem opustila začátkem týdne stavbu, v úterý jsem firmu Eiffage v dopise požádal, aby nám sdělili, co bude dál. Chceme vědět, jaká opatření přijmou, aby dodrželi termín a zabránili škodám," uvedl náměstek ředitele nemocnice Ivo Žolnerčík. Navíc hrozí, že nebudou mít u koho uplatnit záruku. "Pokud firma zkrachuje, záruku jinde neuplatní," potvrzuje šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Další krachy velkých firem nehrozí

Podle Matyáše je sice situace v oboru nepříznivá, nepředpokládá ale krach podobně velké firmy. "Nemáme z řad svých členů informace o tom, že by velcí stavbaři měli takové ekonomické problémy," říká Matyáš.

Příčinu pádu Eiffage vidí také v tom, že francouzský vlastník nedůvěřoval až tolik českému vedení a poslal do Ostravy řadu svých manažerů. "Vždy je dobré věřit i lokálnímu managementu,“ míní Matyáš. V zahraničních rukou je zhruba polovina firem z první desítky největších tuzemských stavbařů, jejich majitelé však vsadili na český management.

Tuzemské stavebnictví zažívá velmi špatné roky. Krize přinesla nejprve utlumení bytové výstavby, vládní škrty následně pokles dopravních zakázek. Objem stavební produkce během čtyř let klesl o více než patnáct procent, což odpovídá celkem sto miliardám korun. Stavbaři čekají pokles i letos.

,