Třetím do hry o Telecom jsou Dánové

  • 2
Trojici do privatizačního mariáše o Český Telecom podle dvou zdrojů blízkých privatizaci doplnil dánský národní operátor TDC, dříve Tele Danmark. Dánové se spojili s Deutsche Bank, což je stejná dvojice, která loni koupila České Radiokomunikace. O bývalý telekomunikační monopol se tito staronoví hráči utkají se Swisscomem a řeckým operátorem OTE, kteří také podali nabídku na prodej Telecomu minulý čtvrtek.

Přestože ministr dopravy Jaromír Schling minulý pátek varoval z Paříže, že nabídky zřejmě vládu neuspokojí, privatizace zatím běží podle plánu. "Ministr Schling ty nabídky nezná, tedy pokud není malá myška schovaná v kanceláři JP Morgan v Londýně," řekl jeden zdroj blízký privatizaci.

Ani privatizační komise nabídky na Telecom ještě neviděla, protože jejich hodnocení v Londýně se účastní z vlády pouze místopředseda FNM Jan Juchelka.

Kromě ceny, jež zřejmě nedosáhne Milošem Zemanem opakovaně zmiňovaných osmdesáti miliard, je také problematické složení skupin investorů. Dánští TDC se spojili s Deutsche Bankou na poslední chvíli poté, co Němcům vypadl jejich původní partner a hlavní favorit prodeje, Deutsche Telekom.

Německý operátor, jehož nerozhodnost již zkomplikovala české vládě privatizaci Radiokomunikací, totiž úpí pod neubývající tíhou dluhů a privatizaci v Česku si na poslední chvíli rozmyslel.

Úspěch dánsko-německého seskupení je však nejistý vzhledem k tomu, že již vlastní Radiokomunikace, což by se asi nelíbilo antimonopolnímu úřadu. Navíc koupilo Radiokomunikace pod cenou a jeho současné rozprodávání majetku firmy tomuto investorskému týmu na pověsti také moc nepřidá.

Prodej Telecomu komplikuje nejen nekončící krize světových telekomunikačních gigantů, ale také vládní podmínka, že nový vlastník nesmí po dobu nejméně tří let odprodat Eurotel. Ten je považován za nejcennější část Telecomu a jen o něj má stále zájem další investor, francouzský mobilní operátor Orange. Ten je připraven jednat s jakýmkoliv vítězem privatizace.

Původně vláda žádala, aby omezení rozprodeje firmy platilo po dobu 5 až 10 let. Přitom obdobná omezení přispěla ke krachu privatizace elektrárenské firmy ČEZ.

Rozhodně se dá očekávat, že ať ze tří skupin investorů vyhraje kdokoliv (jestli se prodej vůbec dokončí), tak o příštím osudu Telecomu budou rozhodovat finanční členové konsorcií. Od nich se dá čekat rozbití dlouhodobě pracně budované telekomunikační skupiny v podobném duchu jako v Radiokomunikacích.

"Zase dělali velká ramena, když si kladli takové cenové požadavky. To mohli dělat před třemi roky, a ne teď," říká analytik Jan Slabý z Wood & Co. "ČEZ byl fiasko, Radiokomunikace byly fiasko a myslím, že Telecom se jim taky nepovede."