Insolvenční správkyně je s Václavem Fisherem v kontaktu.

Insolvenční správkyně je s Václavem Fisherem v kontaktu. | foto: David Neff, MAFRA

Tomi Tour má na účtě 346 tisíc. Pohledávky chce získat sto věřitelů

  • 39
Necelý půlrok po krachu cestovní kanceláře Tomi Tour je jasnější, jak velké dluhy po ní zůstaly. Do insolvenčního řízení přihlásili věřitelé sto pohledávek za 31,6 milionu korun. Majetek je přitom prakticky nulový: na účtech zůstalo zhruba 346 tisíc korun. Jiný hmotný majetek firma nemá.

Pohledávky však budou zřejmě výrazně vyšší. I Tomi Tour v insolvenčním návrhu uváděla dluhy přes sto milionů korun. Přihlášené totiž zatím nejsou pohledávky zahraničních partnerů, především španělských hoteliérů. Zahraniční věřitelé mají na přihlášení delší čas.

Věřitelé tak na první pohled nemají příliš mnoho šancí získat peníze zpět. Podle insolvenční správkyně Jaroslavy Dlabolové šance stále existuje. "S Václavem Fischerem jsem v kontaktu. Slíbil, že se bude snažit být maximálně nápomocen při zpeněžování nehmotných aktiv, například ocenitelných práv," uvedla Dlabolová.

Fischer, který firmu oficiálně nevlastní ani není jednatelem, za Tomi Tour vystupuje i po krachu. Na otázky týkající se insolvence však do uzávěrky neodpověděl.

Peníze mohou získat za údaje o klientech

Jaký nehmotný majetek může Tomi Tour mít? Podle lidí z oboru cestovního ruchu se nabízí například možnost prodat databázi desítek tisíc klientů, kteří s Tomi Tour létali.

"Jsou to lidé, kteří si kupovali leteckou dovolenou a cestují – a je jich hodně. Pro některé cestovky mohou mít takové kontakty velkou cenu," míní Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Podle něj by mohla cena za databázi Tomi Tour dosáhnout i několika milionů korun.

Prodej databáze však může být na hraně zákona. "Záleží na tom, jak měli nastavené smlouvy a k čemu dávali klienti souhlas," vysvětluje Hana Štěpánková, mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Mezi věřiteli v počtech přihlášek převažují individuální klienti, kteří si koupili jen letenky. Na ně se totiž na rozdíl od kompletních zájezdů pojištění proti úpadku nevztahuje. Další peníze Tomi Tour dluží svým zaměstnancům a prodejcům dovolených – cestovním agenturám.

Co do objemu peněz má Tomi Tour největší dluhy u hoteliérů, především ve Španělsku. U každého se dluhy pohybují v řádu statisíců korun. Sedm milionů naopak vůbec nepřihlásily České aerolinie, které Tomi Tour uvedla za své věřitele.

Část pohledávek zatím soud ještě nepřezkoumal. Jde hlavně o faktury, které Tomi Tour odmítla uznat – například více než milion korun za tisk katalogů nebo některé inzertní smlouvy.

Slovenská Union Poisťovna, která podle svých vyjádření vyplatila klientům přes sto milionů korun, žádá zpět jen 17 milionů. Podle její mluvčí Judity Smatanové se pojišťovna rozhodla nepřihlásit do konkurzu všechny pohledávky. Spočítala si totiž, že kompletní zpracování podkladů by ji při odhadované návratnosti mohlo vyjít na více peněz, než by nakonec získala.

Přihlášené pohledávky ukazují, že Tomi Tour měla problémy s placením faktur už dříve: například za letenky na Maltu dluží půl milionu od roku 2008.

Krach Tomi Tour byl největším krachem cestovky na tuzemském trhu za posledních deset let. Vyšetřuje ho i policie.

Kdo chce peníze

Vybrané dosud přihlášené pohledávky za Tomi Tour

Union Poisťovna - 17,2 mil. Kč
za návrat klientů z dovolené a odškodné za neuskutečněné zájezdy

Globalair Trav. Malta - 447 tis. Kč
za neuhrazenou leteckou přepravu

Bohumil Mráček - 397 tis. Kč
za neuhrazenou dopravu klientů na letiště

Česká Unigrafie - 1,7 mil. Kč
za tisk katalogů

Miloš Koudelka - 1,28 mil. Kč
za dlužný nájem

Tenesur SA - 1,74 mil. Kč
za dlužné ubytování

Vlna.cz - 136 tis. Kč
za provize za prodané zájezdy

B. Maspalomas - 674,6 tis. Kč
za dlužné ubytování

Pramen: insolvenční rejstřík