Stát přijde o miliardu korun kvůli Škodaexportu

  1:07aktualizováno  1:07
Podivné dění kolem bývalého státního kolosu Škodaexport, který byl loni prodán skupině ČKD a nyní se rozhoduje o jeho úpadku, má první hmatatelný dopad. Státní pojišťovna Egap bude muset v nejbližší době zaplatit přes miliardu korun za ztrátové projekty této firmy v Pákistánu.

Škodaexport teď v Pákistánu staví dvě elektrárny. Ilustrační foto | foto: Škoda Power.

"Už jsme dostali výzvy, abychom vyplatili pojištění. Jde o více než miliardu korun," potvrdil MF DNES mluvčí Egapu Vlastimil Nesrsta.

Ústav, který má za úkol podporovat tuzemské exportéry, má podle něj na výplatu této obří pojistky dostatek peněz. Není však vyloučeno, že požádá stát o doplnění svých rezerv a pojistných fondů.

"Pokud nám najednou odteče miliarda korun, znamená to, že nemůžeme pojišťovat obchody v hodnotě kolem 10 miliard korun. A to je samozřejmě významná částka," upozornil Nesrsta.

Egap měl ke konci roku ve svých fondech celkem 13 miliard korun. K platbě vyzvala pojišťovnu v minulých dnech státní Česká exportní banka a banka HSBC. Ty poskytly záruky na financování pákistánských projektů, což je výstavba dvou elektráren v Balloki a Muridke.

Kolik bude muset zaplatit za pákistánské projekty rovněž státní Česká exportní banka a jak na ni tento případ dopadne, není jasné. "Žádná čísla nemůžu říct," řekl mluvčí banky Boris Kyselý.

Kolem Škodaexportu se strhl poprask letos v polovině roku, kdy MF DNES upozornila na to, že se firma přejmenovala na PA Export. A její majitel – skupina ČKD – sdělil, že ji vrací státu, protože byla v kupní smlouvě uvedena v omyl.

Záruky za dvě elektrárny

Problém údajně spočíval hlavně v projektech v Pákistánu, jejichž hodnota sice byla šest miliard korun, avšak Škodaexport na nich prý prodělával.

"Ceny, za něž se měly elektrárny postavit, byly podseknuté. Když jsme to zjistili, upozornili jsme na to stát, ale nikdo to nechtěl řešit," říká jediný člen představenstva PA Exportu Štěpán Sádecký.

Stát, respektive ministerstvo financí, jakékoliv pochybení při uzavírání privatizační smlouvy odmítá. "Odstoupení od kupní smlouvy považujeme za bezdůvodné a z právního hlediska neplatné a neúčinné," říká mluvčí úřadu Zuzana Chocholová.

Egap si podle mluvčího Nesrsty nemyslí, že by šlo od začátku o ztrátové projekty. "Proto jsme záruky za tyto projekty také pojistili téměř v plné výši. Byly to špičkové projekty," uvedl.

Podle auditu firmy KPMG, který byl zveřejněn v rámci insolvenčního řízení, lze do poloviny příštího roku čekat ztrátu z pákistánských projektů ve výši přes miliardu korun. V tom jsou započítány i kurzové rozdíly, neboť projekty byly nasmlouvány v dolarech, a penále za zpoždění výstavby.

Podle Sádeckého se ve firmě už před privatizací vědělo, že Škodaexport může mít určitou ztrátu, ale ne celkově až dvě miliardy, jak se čeká nyní. ČKD tedy od smlouvy se státem odstoupila jednostranně a dnes se již k PA Exportu nehlásí.

Nástup advokátů

Komu patří PA Export, který dokonce samo ČKD po koupi od státu přejmenovalo na ČKD Export, nelze zjistit. V rejstříku je uvedena firma Fite Export a její majitel je anonymní.

"To, že něco vypadá jako divné, neznamená, že je to nelegální," říká bez dalších podrobností Sádecký. Státu podle něj vlastníka doložil.

Ani Egap, ani Česká exportní banka však na dotaz, kdo je majitelem firem, nemá odpověď. "Dnes je velmi obtížné tu identitu zjistit," krčí rameny mluvčí banky Boris Kyselý.

Jasné dnes vůbec není ani to, komu patří celá strojírenská skupina ČKD, které se naopak daří – má kontrakty za 11 miliard korun a zisk přes 300 milionů. S kým by tedy měl stát o případných škodách jednat, není nikdo schopen říct.

Původní majitel ČKD Group, firma Fite DV Koncern, už dříve sice oficiálně patřil anonymní schránce v Londýně, veřejným tajemstvím však bylo, že za ní stojí pražský developer Petr Speychal. Ten se v minulých měsících nechal vymazat ze všech orgánů všech firem skupiny a nedávno MF DNES vzkázal, že mu ČKD nepatří.

Firma Fite DV Koncern se v minulých týdnech přejmenovala na ČKD Asset, jejímž majitelem je londýnská schránka Hanbury Finance Limited. Jediným členem představenstva ČKD Asset se stal advokát a správce konkurzní podstaty Josef Monsport, v dozorčí radě jsou pak další lidé kolem jeho advokátní kanceláře.

"Jsem tam v podstatě jmenován novým majitelem, ale já už musím končit," řekl Monsport do telefonu MF DNES, která se jeho vyjádření snažila zjistit už od minulého týdne.

Některými finančními transakcemi kolem PA Exportu (v době, kdy se jmenoval ČKD Export) se již několik měsíců zabývá protikorupční policie, v rámci vyšetřování také firmě obstavila účty.

Nakonec je však odblokovala s tím, že nehrozí, že by peníze místo na úhradu projektů firmy zmizely. Výsledek dalšího vyšetřování zatím není známý. Sádecký veškerá podezření odmítá.

"Nejsem žádný tunelář," říká.

Podle něj je naopak podivné chování České exportní banky, která jako nového dodavatele pákistánských projektů prosazuje neznámou slovenskou firmu.

Škodaexport A egap

Škodaexport (nyní PA Export)

Bývalý podnik zahraničního obchodu, který vyvážel z tuzemska hlavně do rozvojových zemí energetické celky. Po roce 1990 byl zprivatizován, ale dostal se do dluhů, z nichž mu pomohl stát. Rozporuplným projektem byla například výstavba čínské uhelné elektrárny Šen-tou, která firmu výrazně zadlužila. Po zestátnění byl Škodaexport loni opět zprivatizován. Nabídku na koupi v posledním kole dali jen dva zájemci, vítězný majitel ČKD a plzeňská Škoda.

EGAP (státní pojišťovna)

Exportní garanční a pojišťovací společnost založil stát v roce 1992. Za peníze státu pojišťuje úvěry podnikům, které vyvážejí zboží do zemí, kde existuje větší riziko, např. kvůli politické či ekonomické situaci. Nejvíc pojistek jde na obchody v Rusku, dále například ve Vietnamu, na Ukrajině či v Indii. Loni EGAP pojistil úvěry, bankovní záruky a investice českých firem v zahraničí za 43 miliard, vydělal 645 milionů korun. Stát pro letošek zvýšil rezervy EGAP o několik miliard korun.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Z Výdejny radosti hlava plná starostí. E-shopu Zoot hrozí insolvence

Prodejna e-shopu Zoot v Praze.

Zadlužený e-shop s oblečením Zoot.cz získal investici v řádu desítek milionů korun od investora Natland a pokusí se o...

Tesco dokončilo prodej domu My v Praze, chystá se rekonstrukce

Obchodní dům My v centru Prahy

Tesco prodalo svou další nemovitost. V rámci dlouhodobých plánů na rozprodej části svého majetku dokončilo prodej...

První vířivky dovážel z Číny, teď vyrábí vlastní a recyklovatelné

Jan Voříšek v současnosti zaměstnává ve firmě Hanscraft na pět desítek lidí.

Poučil se z chyb ostatních a postavil na tom svůj bublinkový byznys. Podnikatel Jan Voříšek se začal pohybovat ve...

Najdete na iDNES.cz