Exportní banka tratí na stavbách elektráren, část peněz se vůbec nevrátí

  19:39
Stavět elektrárny v zahraničí se zatím České exportní bance nevyplácí. Problémy měla nejméně s pěti velkými úvěry na elektrárny, do kterých investovala 17 miliard korun. Část škody nese státní pojišťovna EGAP, která všechny úvěry pojistila a část už se nikdy nevrátí.
Fotogalerie4

Stavba elektrárny Poljarnaja - u města Salechard. (12. června 2015) | foto: PSG International

Česká exportní banka (ČEB) financovala dodávky pro zhruba dvanáct elektráren, přičemž problémový byl skoro každý druhý úvěr.

První velký krach úvěru představovala hnědouhelná elektrárna Kolubara v Srbsku, asi 30 kilometrů od Bělehradu. ČEB spolu s ČSOB v roce 1997 půjčily odběrateli jugoslávské společnosti ElektroprivredaSrbije (obdoba českého ČEZu) dvě miliardy korun na nákup zařízení od Škody Plzeň - turbíny, generátory a blokové transformátory. Elektrárnu postihlo bombardování při válce v Kosovu v roce 1999. Část se podařilo vymoct, větší část ovšem zaplatil bance na pojistném plnění EGAP, tedy státní pojišťovna. Bez pojištění od ní banka úvěry neposkytuje.

Nepovedl se ani kontrakt na paroplynové elektrárny v Pákistánu - Balloki a Muridke. Banka spolu s HSBC poskytly na jejich výstavbu záruky. Jenže český dodavatel, Škodaexport, později přejmenovaná na PA Export, elektrárnu nedostavěl. Státní pojišťovna EGAP musela vyplatit neuspokojenému odběrateli 1,1 miliardy korun. Věc ale dopadla pro český export relativně dobře - elektrárny nakonec byly dokončeny za účasti českých subdodavatelů jako Škoda Power či výrobce chladicích věží Fans.

Elektrárny v Rusku - jeden velký průšvih

Samostatnou kapitolou jsou pak úvěry na výstavbu elektráren v Rusku. Z nich byly zatím všechny problémové. Kurgan, Krasavino, Poljarnaja.

Všechny tři elektrárny stavěla coby hlavní dodavatel otrokovická firma PSG International. Elektrárna Krasavino byla v roce 2006 prvním projektem českých firem v ruské energetice, investorem byl ruský stát a Česká exportní banka mu půjčila na dodávky z Česka 75 milionů eur, tedy dvě miliardy korun.

Elektrárna se dostavěla v roce 2010 a od té doby vyrábí a generuje peníze, ale Rusové nechtějí platit. ČEB úvěr odepsala a EGAP začal v roce 2014 vyplácet pojistné plnění. Záležitost je předmětem soudního sporu - původní odběratel českou banku podvedl - rozdělil se na distribuční a výrobní část a obě odmítají úvěr splácet. Věcí se mají zabývat i ministři obou zemí na společném rusko-českém setkání v březnu.

Problémy byly i s paroplynovou elektrárnou Kurganskaja. PSG International zakázku dostala na základě předchozí reference z Krasavina. ČEB půjčila v roce 2008 soukromému investorovi ZAO Intertechelectro-New Generation celkem 188 milionů eur, tedy pět miliard korun. Dostavělo se za pět let ale po pádu ruského rublu počátkem rok 2014 začal mít investor problémy se splácením. Loni se proto ČEB dohodl na změně splátkového kalendáře.

Už nedostavěná zůstane elektrárna Poljarnaja za 335 milionů eur, tedy 9 miliard korun. Stavět se začalo v roce 2011. Česká exportní banka přerušila v prosinci 2013 financování výstavby, protože investor porušoval úvěrovou smlouvu. PSG coby dodavatel hlavního technologického zařízení odstoupil od smlouvy s ruským investorem v srpnu loňského roku.

ČEB profinancovala zhruba polovinu kontraktu a přišla tak o 7 miliard včetně úroků. EGAP koncem ledna schválil zkrácení pojistného plnění bance o 80%. důvodem je podezření z pojistného podvodu, věc šetří policie. ČEB tak zřejmě přijde nadobro o 5,5 miliardy korun.

Velký kontrakt v Turecku - Vítkovice bojují o reputaci

Velkou elektrárnu na klíč s názvem Yunus Emre aktuálně financuje ČEB v Turecku asi 150 kilometrů od Ankary. Banka dala odběratelský úvěr společnosti Adularya - na výstavbu dvou bloků a na zajištění distribuce uhlí z přilehlého uhelného dolu - celkem za zhruba 12 miliard korun.

Referenci se na zakázce snaží vybudovat Vítkovice Machinery Group - zodpovídají za celkové uvedení elektrárny do provozu. Kontrakt běží od února 2011, termín spuštění elektrárny se několikrát posouval.

„Do konce roku 2015 předáme zákazníkovi oba bloky,“ oznamovaly Vítkovice v tiskové zprávě z února 2015. Po řadě průtahů Vítkovice spolu s bankou v tiskové správě z 29. ledna 2016 slavnostně prohlásili, že elektrárna už je v provozu.

Jenže šlo o zkušební provoz teprve prvního bloku. Dodávka elektřiny do sítě netrvala ani dva dni a turbína se nedostala ani na tři čtvrtiny výkonu. Licenci pro komerční připojení na síť od tamních úřadů tedy ještě nemá. Banka uklidňuje, že ladění náběhu elektrárny je normální a to potvrzují i zkušení energetici - uvedení do komerčního provozu může trvat klidně i další rok.

Projekty, které se povedly

Pro ČEB dobře dopadla výstavba uhelné elektrárny Šen Tou v Číně za 9,2 miliardy. Stavělo ji konsorcium českých a slovenských podniků v čele se Škodaexportem v letech 2002 - 2005. Společnosti navazovaly na stavbu předchozích bloků elektrárny československými firmami z roku 1984.

Sice trvalo asi osm let, než se čínská a česká strana na výstavbě dohodly, ale elektrárna nakonec ve ztrátových pohledávkách ČEB a na listině pojistných událostí EGAP neskončila.

Úspěšný byl i projekt na Ukrajině za zhruba 660 milionů korun. Škoda JS (vlastní ji ruská společnost OMZ) v letech 2009 - 2014 dodávala zakázky pro zvýšení jaderné bezpečnosti pro dvě jaderné elektrárny Záporožská a Chmelnickávlastněné státní společností NAEK Energoatom. Elektrárny vyrábí a společnost úvěr splácí.

Špatně nedopadly ani záruky na půlmiliardovou rekonstrukci elektrárny Ennore v Indii, kterou dělal Škodaexport. Anebo dodávky technologií pro tepelnou elektrárna Afsin Elbistan v Turecku, kterou opět dělal Škodaexport. Úvěr na 6,2 miliardy byl uzavřen v roce 1999, elektrárna funguje od roku 2006.

V roce 1996 banka půjčila 7,9 miliardy na výstavbu jaderné elektrárny Mochovce na Slovensku, hlavním dodavatelem byla Škoda Praha. Aktuálně se v Mochovcích dostavují s podporou ČEB další bloky elektrárny. Škoda JS získala kontrakt na dostavbu 3. a 4. bloku ve výši 133 milionů eur (3,6 miliardy korun).

Jediné elektrárny bez problémů jsou ty vodní

Bez problémů byly i úvěry na vodní elektrárny. Pro běloruskou elektrárnu Grodno na řece Neman česká společnost Mavel dodala v roce 2010 soustrojí vodních turbín včetně montáže a zaškolení, v celkové hodnotě 11 milionů eur (300 milionů korun). Elektrárna běží, Bělorusové splácí.

Žádné pojistné události nejsou ani za úvěry pro svitavskou firmu Energo-Pro. Ta nakupovala a dostavovala vodní elektrárny v Bulharsku (v roce 2000 na to dostala úvěr 3 miliardy), v Gruzii (sedm miliard na privatizaci šesti vodních elektráren a distribuční sítě v roce 2007) a v Turecku (nákup a dokončení pěti vodních elektráren v Turecku v roce 2010 za sedm miliard korun).

Stavět měli Češi také mělo v Iráku. Projekt stavby paroplynové elektrárny Khormala v Erbílu v iráckém Kurdistánu měla provést otrokovická společnost PSG International jako hlavní dodavatelem společně s tureckým partnerem, firmou Renaissance Construction. Byl to projekt za sedm miliard korun.

Mělo jít o referenční zakázku v oblasti energetiky v celém arabském světě, investorem je skupina KAR Company, operátor ropných polí v Iráku. Projekt byl v roce 2013 ČEB schválen, ale na samotné financování už nedošlo kvůli nastalému válečnému konfliktu v Sýrii.

Přesun výroby do USA nechystáme, s Trumpem se EU dohodne, věří šéf Linetu v USA

Nejčtenější

Desetikoruna se prodala za 160 tisíc. Vysokou cenu má díky drobnému detailu

V aukci na serveru Aukro.cz se prodala vzácná desetikoruna z roku 1993. Příčinou její vysoké sběratelské hodnoty je snadno přehlédnutelný rozdíl od běžného kusu. Původně měly podobné mince sloužit...

Obchod mezi pódii zaujal. Tesco na Rock for People prodalo dvě tuny melounů

Mezi pódia pro vystupující kapely a stánky s pivem a občerstvením se letos na festivalu Rock for People v Hradci Králové vmáčkl i „jednorázový“ supermarket. V areálu vyrostla festivalová prodejna...

Po seznamkách ghosting ovládl i pohovory. Uchazeči o práci se jednoduše vypaří

Personalisty ve firmách stále více trápí nový sílící trend. Uchazeči o práci si totiž domluví pohovor, ale nakonec na něj vůbec nedorazí a nedají ani vědět. Nebo přijdou, projeví o práci zájem a pak...

Chorvatsko levné, nebo drahé? Záleží hlavně na tom, jak si to sami zařídíte

Premium

Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Chorvatsko patří mezi nejvyhledávanější cíle českých turistů. Dovolená tam nemusí být drahá, jak se poslední roky říká. Zatímco ceny ubytování lze snížit mimo sezonu, na jídle se dá ušetřit kdykoli....

Plán na novou krajinu po těžbě je hotov. Na severu Čech vznikne přírodní jezero

Doba uhelná v Česku definitivně končí a nejvíc je to znát na severu Čech. Revitalizace lokality po hnědouhelném lomu ČSA, kde společnost Severní energetická již ukončila těžbu, směřuje do finální...

Čína omezila vývoz antimonu. Evropské firmy musí spoléhat na překupníky

Koncem loňského Čína omezila vývoz antimonu, látky nezbytné pro výrobu olověných baterií i vojenské techniky. Už nyní začínají tato čínská exportní omezení mnohé výrobce bolet, nedostatek antimonu na...

22. června 2025

Trh padá, investor se hroutí. Při výprodeji akcií přibývá předpisů antidepresiv

Investování může být pěkně stresující záležitostí. Zvlášť když se trhu zrovna nedaří a ceny akcií i dalších investic míří strmě dolů. Některé studie dávají dokonce do souvislosti propady burzy s...

22. června 2025

Z alpských svahů až na rok do hibernace. Jak vypadá cesta jihotyrolského jablka

Premium

Jižní Tyrolsko je největším pěstitelem jablek v celé Evropě, čemuž odpovídá i fakt, že každý desátý plod pochází právě odsud. Na přibližně 18 tisících hektarů pracuje ve svých sadech přes šest tisíc...

22. června 2025

Každé auto prodané v USA může zdražit až o dva tisíce dolarů, zjistila analýza

Až o téměř 2 tisíce dolarů (asi 46 tisíc korun) může kvůli dovozním clům Donalda Trumpa zdražit každé nově prodané auto ve Spojených státech amerických. Analýza poradenské společnosti AlixPartners...

21. června 2025

Skandinávská gastronomie zažívá boom, Michelin ocenil téměř sto podniků

Severská kulinářská scéna získala letos rekordní počet michelinských hvězd. Ocenění si odneslo celkem 96 restaurací, o jedenáct více než v roce 2024. Skandinávská gastronomie těží z nárůstu...

21. června 2025

Rostoucí ceny kakaa těší pašeráky. Největší afričtí producenti s nimi vedou boj

Ceny kakaa v posledních měsících výrazně vzrostly, proto stoupá rovněž míra pašování, zvlášť v afrických státech, v nichž jsou kontroly úřadů zpravidla nedostačující. Doplácí na ně i přední exportér...

21. června 2025

Vítejte v továrně, která chce změnit svět. Bude chrlit 10 tisíc robotaxi ročně

Společnost Amazon se chystá vyrábět až 10 000 robotických taxi ročně v rozlehlé továrně nedaleko Silicon Valley v americké Kalifornii. Chystá se tak vyzvat lídra v oblasti samořízených taxi,...

21. června 2025  13:19

Indická hra o jablko. Země hledá farmáře i investice, vědci zase nové odrůdy

Indové milují jablka. Jejich spotřeba v posledních letech rychle roste, kvůli klimatickým změnám se ale musí spoléhat hlavně na dovoz. Indičtí vědci se i proto nyní snaží přijít s odrůdou, které by...

21. června 2025

V Šanghaji se otevře největší Legoland na světě, nabídne repliku mrakodrapů

V Šanghaji se 5. července oficiálně otevře dosud největší Legoland na světě. Bude zároveň první v Číně. Jednou z hlavních atrakcí se pravděpodobně stane miniaturní replika šanghajského nábřeží a...

21. června 2025  9:43

Egypt dokončil investice do areálu pyramid. Jen muzeum stálo víc než miliardu dolarů

Pyramidy v Gíze se řadí mezi nejoblíbenější destinace na světě. Každý rok je navštíví přibližně 2,5 milionu lidí. Léta ale cestovatelům cestu za zážitkem kazili neodbytní obchodníci s pochybným...

21. června 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Izrael i Írán vystřelí víc raket, než vyrobí. Může být rozhodující, komu dřív dojdou

Premium

Válka je pořádně drahý špás. Podle odhadů vojenských analytiků stojí konflikt Izrael i Írán stovky milionů dolarů denně. Munice, udržování letadel dlouhé hodiny ve vzduchu, rostoucí škody, na to...

21. června 2025

Válka na Ukrajině ruskou ekonomiku neničí, nesmíme dopustit recesi, řekl Putin

Tvrzení, že válka na Ukrajině ničí ruskou ekonomiku, je podle ruského prezidenta Vladimira Putina přehnané. Na pátečním ekonomickém fóru v Petrohradu poukázal na pokračující hospodářský růst, nízké...

21. června 2025  7:14
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.