Bývalý Škodaexport koupili uzenáři z Plzně

  11:39aktualizováno  13:43
Společnost PA Export, dříve známá pod názvem Škodaexport, má nového majitele. Firmu v konkurzu, kterou stát před třemi lety prodal skupině ČKD, koupila za 280 milionů korun společnost Road Investments. Firma patří plzeňskému podnikateli Robertu Schneiderovi, spoluzakladateli masokombinátu Plzeň a spolumajiteli skupiny Schneider Group.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

PA Export se dostal do problémů hlavně kvůli zakázkám na stavbu dvou elektráren v Pákistánu a způsobil miliardovou ztrátu státní pojišťovně EGAP. Jeden z jejích dodavatelů, společnost Siemens Engineering, poslala firmu v létě 2009 do insolvence.

Podle člena představenstva společnosti Naxos Libora Nevšímala, která prodej PA Exportu zajišťovala, získá nový majitel podnik očištěný od dluhů, které dosahovaly tří miliard korun. "Nabyvatel převezme podnik s fungujícím provozem, včetně dokončovaných zahraničních projektů v oboru energetiky, zejména v Turecku a v Bangladéši, a se třemi desítkami kvalifikovaných zaměstnanců," uvedl Nevšímal.

Hodnotu PA Exportu znalci původně vyčíslili na bezmála 360 milionů korun. Jeho nejatraktivnější část představují tři rozlehlé budovy a pozemky v Opletalově ulici v centru Prahy. Nový majitel podle Nevšímala dále získal pohledávky za více než dvě miliardy, zůstatky na bankovních účtech činí 80 milionů.

Po firmě zůstaly třímiliardové dluhy

Hodnota pohledávek vůči PA Exportu, které byly přihlášeny v rámci insolvenčního řízení, činí zhruba tři miliardy korun. Mezi největší věřitele PA Exportu patří Exportní garanční a pojišťovací společnost a.s. (EGAP), která převzala pohledávky České exportní banky, a několik komerčních bank.

Firma patří Robertu Schneiderovi, v představenstvu figuruje také jeho otec Josef. Schneiderovi po revoluci vybudovali v Plzni největší masokombinát v zemi. Předmětem podnikání Road Investments je podle obchodního rejstříku pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor.

Jaké má Schneider s fimou plány zatím není jasné. "Pan Robert Schneider je bohužel v současné době v zahraničí na dovolené, a proto se k vašemu dotazu vyjádří dodatečně," uvedla Petra Bejvlová z Schneider Group.

Jediný člen představenstva PA Exportu Štěpán Sádecký v oznámení zaslaném předloni v září soudu úpadek firmy zdůvodnil tím, že krachla jednání s investory dvou elektráren v Pákistánu, jejichž výstavbu v hodnotě 300 milionů dolarů (5,3 miliardy korun) měla tato firma jako generální dodavatel na starost. Neúspěšná podle Sádeckého byla také jednání PA Exportu s ministerstvem financí.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Za každý den důchodu 100 tisíc. Mercedes se o svého šéfa štědře postará

Dieter Zetsche na archivním snímku 2006: tehdy uváděl luxusní SUV GL, později...

Šéf německé automobilky Daimler Dieter Zetsche v květnu letošního roku ukončí po dlouhých 43 letech svou kariéru ve...

Lidé jsou na slevách závislí jak na cukru, řekl šéf H&M. Omezí je

Logo H&M

Zboží švédského oděvního řetězce H&M si Američané zvykli často nakupovat ve slevách. Nový šéf v USA Martino Pessina to...

Coca-Cola chce znovu zabodovat. Do boje nasadila pomeranče

Nová příchuť Coca-Coly, Coca-Cola Orange

Společnost Coca-Cola minulý týden odhalila novou příchuť svých světoznámých kofeinových nápojů – pomeranč. Je to první...

Najdete na iDNES.cz