ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Stát nám nepomáhá, ale brzdí nás, říkají startupy. Volají po změně legislativy

  • 15
České startupy volají po zlepšení legislativních podmínek a digitalizaci administrativy, ukázal průzkum mezi mladými firmami od společnosti Presto Ventures. Ten rovněž odhalil, že v poslední době je pro většinu startupů těžší získávat financování.

Téměř 40 procent startupů vnímá legislativu upravující jejich fungování negativně. Startupy by ze strany státu ocenily především příznivější daňové podmínky jak pro ně samotné, tak pro investory. Tuto možnost v průzkumu vybralo celých 84 procent. „Daně jsou tu udělané pro firmy, které už existují a rostou pomalu,“ vysvětluje Vojta Roček, partner Presto Ventures.

Mladé firmy by uvítaly i zjednodušení a digitalizaci administrativních povinností. Osloveným startupům by se líbilo také budování technologických hubů, mentoring nebo edukační programy.

O průzkumu

  • Průzkum realizovala společnost Presto Ventures, která se zabývá financováním startupů.
  • Odpovědělo celkem 117 startupů.
  • Sběr dat probíhal na začátku letošního roku.
  • 83 procent dotázaných firem sídlí v Česku, 15 procent na Slovensku a zbytek jinde.

„První rok založení firmy je strašný, člověk musí obcházet úřady, které mu nerozumějí, je tu neustálý strach, že člověk na něco zapomene,“ dodal Roček. Podle něj je třeba, aby stát změnil svůj přístup, jinak mu budou mladé firmy odcházet. Důležité proto podle něj je, aby byl zaveden smysluplný ESOP, tedy systém zaměstnaneckých akcií.

Polovina dotázaných by si přála také dotace či inovační vouchery. Dotace ale podle společnosti Presto Ventures, která do startupů investuje, pokřivují trh. Zásadní podle nich je jednodušší administrativa.

Podle více než poloviny oslovených startupů je v současné situaci složitější získávat kapitál pro své aktivity, podle čtyřiceti procent oslovených je to stále zhruba stejné a podle čtyř procent je získávání kapitálu nyní snazší. Většina startupů (83 procent) chce získané investice využít na oblast obchodu a marketingu, 62 procent na expanzi na zahraniční trhy a o procento méně pak na vývoj samotného produktu.

Nedostatku kapitálu pro další rozvoj se přitom obává více než polovina dotázaných startupů. Bojí se i nedostatku kvalitních zaměstnanců, což ale pomáhá bourat rozvoj umělé inteligence, která mění nároky na počet i schopnosti programátorů, které bylo v minulých letech extrémně těžké shánět a dokázat naplnit jejich požadavky.

„Programátory stále potřebujeme, ale už jich nepotřebujeme tolik. Potřebujeme už někoho, kdo zároveň umí mluvit s lidmi a zjistit, co zákazník chce. Takový člověk umí udělat produkt, který k něčemu je,“ vysvětluje změnu, kterou spustila AI, Přemysl Rubeš.

Zásadní vliv umělé inteligence

Umělá inteligence podle mladých firem byla hlavní událostí loňského roku. Dalším hybatelem roku 2023 byla podle startupů větší opatrnost investorů, tlak na efektivitu a celková tržní nejistota. „Loňský rok byl jeden z nejhorších v historii. Splaskla bublina, která vznikla za covidu. Investice přestaly proudit. Podle nás se ale nyní trh vrátil do normální roviny, už se peníze startupům jen tak nerozhazují kvůli tomu, že jsou nyní drahé. Ukázalo se tedy, že jsou startupy, které umějí fungovat efektivně,“ popsal Rubeš.

Startupy i investoři jsou opatrní. S kartami zamíchala umělá inteligence

„Podnikatelé u nás umějí neutrácet, za tu samou investici předvedou víc než ty západní. Umí totiž pracovat s nedostatkem kapitálu,“ dodává Rubeš s tím, že se ukazuje zajímavost středoevropského regionu, který není zvyklý na přehršel peněz.

„Jsme země s potenciálem, tím hlavním je přehršel technických univerzit, které produkují skvělé lidi. Chybí nám opravdu málo, abychom v tomto patřili mezi top firmy. Stát ale vůbec nepomáhá,“ říká Vojta Roček z Presto Ventures. Uzavírá, že nejpřívětivější prostředí pro mladé firmy má v současnosti Pobaltí, Izrael a Kanada.