Zkoušky solárních panelů s nanovlákny v Temelíně.

Zkoušky solárních panelů s nanovlákny v Temelíně. - Testy probíhaly v době od 20. září do 20. prosince 2009 na pozemcích jaderné elektrárny Temelín. S výrobou panelů pro testování a s testy samotnými pomáhala společnost Solartec z Rožnova pod Radhoštěm. Z měření vyšlo několik milionů údajů, které výzkumný tým vyhodnotil pomocí speciálního softwaru. | foto: ČEZ

Solární panely s nanovlákny fungují dobře za šera, zjistil při testech ČEZ

  • 45
Energetická skupina ČEZ a společnost Elmarco otestovaly solární panely využívající nanovlákna. Při testech zjistily, že nová technologie funguje účinněji při nižším osvitu než klasické křemíkové panely. Nové panely by se tak daly v budoucnosti využít například v interiérech či na střechách autobusových nádraží.

"Na rozdíl od křemíkových panelů, u kterých dochází při nižším osvitu ke snížení účinnosti, vykazují při nízkém osvitu DSSC panely až o 80 procent vyšší účinnost než při vysoké intenzitě osvitu," popisuje ČEZ v tiskové zprávě.

Panely s nanovlákny (DSSC - dye-sensitized solar cells) by tak mohly najít dobré uplatnění mimo solární farmy. Hodí se například pro využití do míst s nižší intenzitou osvitu, při opláštění budov nebo dokonce v interiérech.

Solární panel společnosti Elmarco na bázi nanotechnologií (DSSC – dye-sensitized solar cells).

Solární panel společnosti Elmarco na bázi nanotechnologií (DSSC – dye-sensitized solar cells).

ČEZ a Elmarco otestovaly solární panely s nanovlákny. Klasické solární panely

ČEZ a Elmarco otestovaly solární panely s nanovlákny. Klasické solární panely

"Řada architektů navrhuje energeticky úsporné budovy, a právě do nich by šly nové panely dobře použít. Hodily by se například i na střechy autobusových nádraží," říká mluvčí ČEZ Martin Pavlíček.

Podle něj však o náhradě klasických panelů za panely s nanovlákny uvažovat nejde. Ačkoliv testy ukázaly, že DSSC panely byly oproti křemíkovým i méně citlivé na změny teploty, tak například při vyšším osvitu byly účinné méně. "Nové panely tak zatím stále vykazují nižší celkovou účinnost než křemíkové panely," podotýká Pavlíček.

Montáž panelů.

Důležité podle něj ale je, že existuje potenciál pro zvýšení účinnosti těchto nových panelů. Další vývoj se má zaměřit na zvýšení jejich odolnosti proti povětrnostním vlivům.

Elmarco by chtěla nové panely začít průmyslově vyrábět na konci letošního roku.

Elmarco

Společnost je první firmou na světě, která vyrábí a prodává zařízení na výrobu nanovlákenného materiálu v průmyslovém měřítku. Společnost je zároveň průkopníkem uplatnění nanovláken ve všech sférách lidského života, jako například zdravotnictví, energetice či stavitelství. Spolupracuje s předními českými i světovými univerzitami a průmyslovými společnostmi.