Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Kromě Alberta prodávaly staré jídlo s čerstvým datem i Billa a Tesco

  • 649
Skoro to vypadá, jako by se některé supermarkety domluvily, že budou prodávat staré jídlo a tvářit se, že je čerstvé. Potravinářská inspekce stále nachází další prodejny, kde zaměstnanci posunuli datum použitelnosti u potravin. U pultového prodeje se už prošlé sýry nebo uzeniny objevily v Bille, Tesku, Albertu nebo Kauflandu.

Zatím poslední nálezy Státní zemědělské a potravinářské inspekce jsou z prodejny společnosti Ahold (vlastní prodejny Albert) v Jablonci nad Nisou. Prošlé sýry, uzeniny a salát se objevily i ve dvou prodejnách Teska - v Tachově a v Držovicích. Prošlý salát nabízela i Billa ve Veselí nad Moravou.

O všech zmíněných nedostatcích informovala inspekce ve čtvrtek v noci. Už dříve ten den kontroloři objevili manipulaci s použitelností a trvanlivostí 25 kg sýrů v jedné prodejně Kauflandu. (více čtěte zde

Spotřeba a trvanlivost

Rozlišují se dva termíny:

1. Datum použitelnosti
Uvádí se slovy "Spotřebujte do...". Používá se pro rychle se kazící potraviny, například sýry, jogurty, ryby, mléčné výrobky apod. Potraviny s prošlým datem použitelnosti se považují za zdravotně závadné a nesmějí se uvádět do oběhu.

2. Datum minimální trvanlivosti
Uvádí se slovy "Minimální trvanlivost do...". Používá se pro potraviny, které se rychle nekazí, například těstoviny, konzervy, sušenky apod. Smí se uvádět do oběhu, jen pokud jsou zdravotně nezávadné. Odpovědnost v tomto případě přebírá od výrobce prodejce. Zároveň musí být označeny a umístěny odděleně. Nestačí je označit slovem "sleva" nebo "akce".

zdroj: SZPI

Inspektoři se na kontroly vydávají pravidelně a dlouhodobě, ale nyní se na pultové zboží zaměřují více kvůli nálezům z tohoto týdne. A také kvůli tomu, že dostávají více tipů od zákazníků.

"Také se více ozývají spotřebitelé, jejichž poznatky zohledňujeme při sestavování plánu kontrol. Ověřovat však můžeme pochopitelně jen podněty, které jsou dostatečně konkrétní," řekl iDNES.cz mluvčí inspekce Michal Spáčil.

Řetězce vylučují, že jde o systémové chyby. Podle nich je to individuální pochybení, které potrestají. "Ve Vámi uvedeném případu došlo, bohužel, k pochybení jednotlivce a nedodržení řádného postupu. Naše společnost samozřejmě případ velmi důkladně prošetří a přijme patřičná opatření, aby se případ neopakoval. Všem zákazníkům se za vzniklé nepříjemnosti samozřejmě velice omlouváme," sdělil mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Inspekce začala supermarkety více kontrolovat po středečním nálezu v jednom z pražských hypermarketů Albert, kde u dvou balených sýrů Eidam byly přelepené štítku s datem spotřeby. Sýry byly navíc plesnivé. (čtěte Albert přelepoval trvanlivost u plesnivých sýrů)

Řetězce zpřísňují kontroly a mění systém

"Rozhodně odmítáme domněnku o teoretické motivaci zaměstnanců, systém ani něco podobného neumožňuje. Podle výsledků našeho vyšetřování a všech kontrol, které jsme tento týden provedli, se jedná o nedbalost a nepozornost," sdělila mluvčí Ahold Simona Caidlerová na dotaz iDNES.cz.

Prodejny a výrobky s klamavě vyznačeným nebo prošlým datem spotřeby

Firma zároveň po čtvrtečním nálezu v Jablonci nad Nisou zakázala tisk slevových etiket na vahách. Tisknout se budou jen na tiskárnách, kde se prý datum použitelnosti nepřednastavuje automaticky. "Bohužel, při tisku slevových etiket bylo v tiskárně na váze automaticky nastaveno datum pozdější a to bylo tím pádem uvedeno na etiketě s novou nižší cenou," zdůvodnila mluvčí, jak došlo k chybě v Jablonci nad Nisou. Na pultech v tomto obchodě se objevil sýr Eidam 30% a sýr Blaťácké zlato s přelepenými etiketami. Rozdíl v datu spotřeby na obou nálepkách byl šest dní.

Slevové etikety v prodejnách Albert mohou nově tisknout jen manažeři prodejen nebo jejich zástupci.

Tesco tvrdí, že v obou případech šlo o selhání jednotlivce, kdy "nebyla zajištěna správná rotace zásob". "Z tohoto důvodu provedeme opětovné proškolení všech zaměstnanců, aby se podobná záležitost v budoucnu neopakovala," říká mluvčí Teska Eva Karasová. Všechny oslovené řetězce uvedly, že prošlé zboží likvidují podle zákona.