Nová huť je černý Petr, míní odboráři

Postoj vlády k situaci v Nové huti Ostrava připomíná hru na černého Petra. Na protestní akci asi tisícovky hutníků z celé republiky před branami podniku to řekl šéf odborářů NH Werner Stuchlík. "Tím Černým Petrem má být likvidace Nové huti. Nikdo z politiků, ať už z českých nebo evropských, tuto kartu nechce mít. Nikdo se nechce zapsat do dějin jako kat ekonomicky zdravého zainvestovaného podniku," řekl.

Odborářům, které přišli podpořit také lidé z Vysokých pecí Ostrava, Vítkovic a také vedení svazu KOVO, se nelíbí, že vláda chce o prodeji podniku jednat jen s jedinou firmou LNM Holdings. Pokud vláda nevypíše výběrové řízení, jsou odboráři připraveni protestovat i v Praze.

Ministr se spletl
S jednodenním zpožděním upřesnilo ministerstvo financí s kým vlastně jedná o prodeji českého ocelářství. "Vláda jedná s firmou LNM Holdings N. V., která je součástí koncernu The LNM Group. Informace, že vláda jedná s firmou ISPAT International, se nezakládají na pravdě," uvedla mluvčí ministerstva Jana Vargová. V pondělí označil Ispat za potenciálního investora ministr financí Jiří Rusnok.

Na záměnu jmen upozornily jako první Lidové Noviny. LNM Holdings i Ispat International jsou sesterské firmy a obě patří do skupiny LNM Group. Zatímco s akciemi Ispat se ale obchoduje na burze, LNM Holdings je plně v soukromých rukou.

Kabinet premiéra Miloše Zemana uzavřel smlouvu pro výhradní jednání o prodeji části Nové huti a hutní divize společnosti Vítkovice s tím, že exkluzivita pro jednání potrvá do konce května.

Holding LNM je druhým největším výrobcem oceli na světě. Vlastní jej indická rodina Mittalů. "Tato firma je velmi nadějným strategickým partnerem Nové huti," prohlásil ministr financí Jiří Rusnok.

Vláda prý od prodeje nečeká velké příjmy, ale chce zachovat hutnickou výrobu v ostravském regionu. Nové znění plánu restrukturalizace se připravovalo o víkendu.

Koncem ledna kvůli plánu vyhlásili odboráři Nové huti a Vysokých pecí Ostrava stávkovou pohotovost. "Odboráři nemají s plánem problém, naopak vítají postup s rychlým výběrem zahraničního partnera," uvedl ministr.

S ocelářským podnikem se počítá
Stále se počítá s financováním firmy Vítkovice Steel přes společnost Osinek, což je dcera Fondu národního majetku.

Společnosti Nová huť a Vítkovice mají spolu s Vysokými pecemi Ostrava splynout v Český ocelářský podnik. Jeho zakladatelem by se stal FNM právě přes Osinek. Tato varianta by si ale vyžádala miliardové investice ze strany státu.

O problémech českého ocelářství ČTĚTE:

Oceláři hrozí vládě stávkou

Hutě nemají nárok na státní podporu

Nová Huť musí vrátit stamilionový úvěr

Vládní plán také dosud nesplňoval požadavky Evropské unie, která kvůli jeho nedořešenosti odmítá uzavřít s Českou republikou vyjednávací kapitolu o hospodářské soutěži. Kvůli pravidlům EU také antimonopolní úřad zamítl státní podporu 750 milionů korun pro Novou Huť.

Asi tisícovka odborářů protestovala před branami Nové huti Ostrava proti vládnímu postupu při restrukturalizaci podniku. (7. února 2002)

Asi tisícovka odborářů protestovala před branami Nové huti Ostrava proti vládnímu postupu při restrukturalizaci podniku. (7. února 2002)

Asi tisícovka odborářů protestovala před branami Nové huti Ostrava proti vládnímu postupu při restrukturalizaci podniku. (7. února 2002)

,