Tržby výrobce Mattoni vzrostly na 9 miliard, je lídrem ve střední Evropě

  9:37aktualizováno  9:37
Skupina Karlovarských minerálních vod loni meziročně zvýšila tržby o šest procent na 8,8 miliardy korun. Do výsledku se ještě nepromítá převzetí části aktivit PepsiCo, díky níž se firma stala největším distributorem nealko nápojů ve střední Evropě. Firma vyrábí například Poděbradku, Mattoni, Magnesii či Hanáckou Kyselku.

Generální ředitel Karlovarských minerálních vod Alessandro Pasquale. | foto:  Petr Topič, MAFRA

V roce 2017 Karlovarské minerální vody (KMV) dosáhly tržeb ve výši 8,3 miliardy korun. Rok 2018 byl pro skupinu čtvrtým rekordním rokem v řadě.

Celkové hospodářské výsledky KMV nezveřejnila. Ukazatel EBIDTA, který popisuje zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizací, však skupině loni stoupl o 21 procent. Středoevropská skupina se sídlem v Česku loni vyrobila více než jednu miliardu lahví.

Žíznivý rok

Na výsledcích loňského roku se podle firmy, která výrobky vyváží do téměř 20 zemí, podílejí investice do výrobních kapacit i loňské teplé počasí. 

„Rok 2018 byl pro KMV opravdu výjimečným. V naší více než 140leté historii jsme začali psát zcela novou kapitolu a stali jsme se lídrem na trhu nealkoholických nápojů ve střední Evropě,“ shrnul generální ředitel  Alessandro Pasquale.

K posílení na středoevropském trhu skupině pomohlo zejména získání licence a převzetí aktiv společnosti PepsiCo. To postupně povolily antimonopolní úřady v Maďarsku, Slovensku a České republice. KMV se svými 11 závody a 2400 zaměstnanci se tak stala největším distributorem nealkoholických nápojů ve střední Evropě. (více o akvizici čtěte zde)

V Rakousku je skupina KMV (prostřednictvím značky Waldquelle) dvojkou v sektoru přírodních minerálních vod a na třetí pozici v ochucených vodách. Na Slovensku drží skupina KMV pozici jedničky na trhu přírodních minerálních vod - značka Magnesia je zde nejprodávanější minerální vodou. V Bulharsku v roce 2017 převzala skupina KMV společnost Quadrant Beverages JSC., která je tamním oficiálním výrobcem a prodejcem produktů společností PepsiCo. V Maďarsku je lídrem na trhu přírodních minerálních vod prostřednictvím společnosti Szentkirályi-Kékkúti Mineral Water Ltd.

„Už druhým rokem jsme zde výrazně investovali. Po roce 2017, kdy jsme do stáčírny Kékkúti instalovali jednu z nejmodernějších technologií na míchání sirupů v Maďarsku v hodnotě 2,6 milionu eur (zhruba 66,8 milionů korun), jsme v roce 2018 rozšířili výrobní kapacitu stáčírny Szentkirályi v celkové hodnotě sedm milionů eur (asi 180 milionů korun),“ upřesnil Pasquale.

KMV v České republice usiluje o zavedení zálohového systému na PET lahve a plechovky. Cílem systému je lokální uzavření koloběhu PET, umožnění recyklace do nových lahví, a tím zvýšení udržitelnosti celého nápojového odvětví zavedením principů cirkulární ekonomiky.

Společnost KMV založil karlovarský rodák Heinrich Mattoni v roce 1873. Současnou podobu získaly Karlovarské minerální vody a.s. v 90. letech díky výrazným investicím nových majitelů, italské rodiny Pasquale.

V ČR vyrábí KMV vedle tradiční minerální vody Mattoni pramenitou vodu Aquila a Toma a minerální vody Magnesia, Poděbradka, Dobrá voda a Hanácká Kyselka a také značky nealkoholických nápojů Pepsi, Mirinda, 7UP, Gatorade, Mountain Dew, a další.

Autor:

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Elektřina zdražuje, ČEZ rostou zisky. Akcionáři dostanou nižší dividendu

Ilustrační snímek

Energetické společnosti ČEZ vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 14 procent na 8,3 miliardy...

Miliardář Pavel Tykač kupuje teplárny skupiny Alpiq ve Zlíně a Kladně

Lidé ve Zlíně si stěžují, že teplárna hlučí.

Švýcarská společnost Alpiq prodala teplárny ve Zlíně a v Kladně energetické skupině Sev.en Energy, kterou vlastní...

Prohibice upadla v zapomnění. Palírna U Zeleného stromu opět jede naplno

Palírna U Zeleného stromu je nejstarší palírnou v Evropě.

Obvyklé úrovně z dob před metanolovou aférou už opět dosahují tržby tuzemské likérky Palírna U Zeleného stromu, která...

Najdete na iDNES.cz