Grégr chce zase prodávat šéfům

  • 40
Ministr průmyslu Miroslav Grégr chce ve velkém oprášit kontroverzní metodu přímého prodeje podniků manažerům, která byla v druhé polovině devadesátých let jednou z příčin ekonomické krize země a stala se terčem tvrdé kritiky premiéra Miloše Zemana.

Grégr se svými nejbližšími spolupracovníky přes minulý víkend vypracoval podrobný plán manažerské privatizace dvou hnědouhelných firem - Severočeských dolů Chomutov a Sokolovské uhelné, které mají jejich šéfové získat za zlomek jejich vlastního jmění a hluboko pod cenovými návrhy, které buď již nabídli, nebo připravují k nabídce další investoři.

Materiál má projednat příští týden vláda. Necelé čtyři měsíce před volbami chce Grégr prodat Severočeské doly za 1,5 miliardy korun manažerské firmě GVDC a Sokolovskou uhelnou firmě Sokolovská těžební za 825 milionů korun.

V případě Sokolovské je kupní cena 2,2 násobkem loňského zisku, u Severočeských dolů jde dokonce jen o 400 milionů vyšší cenu. Materiál již schválilo vedení ministerstva.

Druhý klíčový resort financí se k němu zatím nevyjádřil. Zatímco v jiných případech vláda dbá na co největší privatizační výnos, v případě dolů to podle ministerstva průmyslu není klíčová otázka. Obě manažerské firmy si mají na koupi firem vzít úvěr a po dobu deseti let jej splácet z výnosů z dividend.

"Vzhledem k očekávanému poklesu těžby to bude velice náročný úkol a předpokládá nadále úspěšné vedení společností jako dosud, avšak v daleko složitějších podmínkách," píše ministerstvo v privatizačním návrhu, který má MF DNES k dispozici.

Takové argumenty tvrdě napadají nejen konkurenční firmy, které mají o privatizaci dolů zájem, ale i zástupci smluvněopoziční ODS. "Je to lumpárna nejvyššího kalibru, která degeneruje podnikatelské prostředí v zemi. Proč se nevypíše výběrové řízení?" říká Petr Otava, šéf firmy Karbon Invest, která vlastní OKD, v Sokolovské uhelné má 36 procent akcií a za státní podíl v této firmě nabízí 2,7 miliardy korun.

Místopředseda hospodářského výboru sněmovny Oldřich Vojíř z ODS se k tvrdé kritice připojuje: "Ty ceny jsou skandální. Vždyť jde o částku rovnající se odpisům těch firem za pouhý jeden rok." Materiál se nelíbí ani šéfům Mostecké uhelné, která má zájem o Severočeské doly a je podle neoficiálních informací za firmu ochotna nabídnout výrazně vyšší cenu, než jakou chce Grégrův resort od manažerů.

Ceny navrhly přímo manažerské firmy, což potvrzuje šéf Sokolovské uhelné František Štěpánek. "Vezmeme si úvěr a budeme jej splácet z dividend. Vyšší cena by v privatizaci dolů přinesla tunelování firem," říká Štěpánek.

Materiál na ministerstvu průmyslu prostřednictvím náměstkyně Milady Vlasákové prosadil lobbista Martin Ulčák. Ten má čilé vztahy s firmami podnikajícími v uhelném průmyslu a v hutnictví. Jeho firmě Atlanta Safe například poskytla v minulosti peníze ke zhodnocení právě Sokolovská uhelná. "Je to pět šest let stará záležitost. Peníze se nám takto dobře zhodnotily," tvrdí šéf Sokolovské Štěpánek.