DHL začíná šetřit, propouštět však nechce

  18:15aktualizováno  18:15
Největší zaměstnavatel z padesátky nejlépe platících firem -technické centrum nadnárodního přepravce DHL Information Services - přišel do Česka teprve v roce 2004. Začal pobírat státní pobídky a "kazit" platy v oboru informačních technologií.
Praha je jednou ze tří zastávek DHL na cestě kolem světa. Ilustrační foto

Praha je jednou ze tří zastávek DHL na cestě kolem světa. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nabíral experty za platy i o pětinu vyšší, než byly v oboru běžné. Takto už má nyní přes tisícovku zaměstnanců a průměrný plat přes 80 tisíc měsíčně. Nyní však zápasí s červenými čísly, a aby ušetřil, předá ještě letos velkou část IT byznysu po světě počítačové firmě Hewlett-Packard. Propouštět však nebude.

Praha je jednou ze tří zastávek DHL na cestě za sluncem kolem světa. Vznosně nazvaná strategie "Follow the Sun" čili "Jdi za sluncem" znamená fakticky stálé firemní bdění 24 hodin denně. Na stráži firmy jsou tři centra: v Arizoně, v Malajsii a v Evropě, tedy v Česku. I v nich se odráží celý svět. V Praze totiž pracuje na šedesát národností.

"Každý, kromě Angličanů a Američanů, mluví dvěma třemi jazyky. Ale angličtina je hlavní," popisují bývalí zaměstnanci. Ti současní za firmu na veřejnosti mluvit nemohou.

Podle amerického časopisu Business Week je pražské centrum pro logistiku technickým triumfem přepravní společnosti. Z Prahy se dá řídit celosvětová IT infrastruktura firmy. Odsud připravují a sledují po celém světě cesty balíků, za každého počasí a v krátkém čase.

Společnost sem nalákaly nejen investiční pobídky, ale i pověst dobrých studentů techniky a propočty nákladů včetně platů, které se před pár lety pohybovaly na třetině západní úrovně. Podobně se do ČR vydal i americký Sun Microsystems nebo německý výrobce softwaru SAP.

Původně americká DHL, nyní vlastněná německou Deutsche Post, sem přišla za lacinou a kvalifikovanou pracovní silou. Ale sama tuto "láci" narušila. Lákala experty z velkých počítačových firem na vyšší mzdy. Stávalo se však, že jí utekli, protože tempo bylo hektické. "Jelo se i o víkendech," popisuje jeden z bývalých zaměstnanců.

Stát pomohl přeplácet. Na nižších pozicích neplatila DHL přemrštěně více. K platu však nabízí velkou výhodu - drahé školení a kurzy. Peníze na vzdělávání firmě dokonce dodal stát. Společnost totiž získala dotace na část mezd zaměstnanců na dva roky a na školení a rekvalifikace.

"Šlo o historicky největší investici - 4,66 miliardy korun - v sektoru strategických služeb, kterou zprostředkoval CzechInvest," popisuje Lucie Králová, mluvčí této státní agentury. Dotace na platy může v případě DHL podle ní dosáhnout až pětiny výdělků.

Aby firma dostala další dotaci na školení a rekvalifikace, musí na vzdělávání vynaložit více než miliardu korun. Pak si může po dobu pěti let odečíst z těchto nákladů 25 nebo 50 procent podle typu školení, které jim zaplatí stát.

Firma podle výsledků z roku 2006 ročně vydá miliardu na výplaty pro zaměstnance, další půl miliardy na jejich školení. Výnosy převýšily sedm miliard korun.

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Neumíme dřevo v Česku zpracovat, jen vyvézt, říká obchodník

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Mají se lépe, ale hojí si horší léta. Tak hodnotí dopad kůrovcové kalamity na zpracovatele Tomáš Pařík, předseda...

Pod tlakem Applu a Číny. Čtvrtletní provozní zisk Samsungu se propadl

Čtyři fotoaparáty pro každou příležitost. Prohlédněte si Samsung A9

Jihokorejskému výrobci elektroniky Samsung Electronics podle předběžných údajů klesl ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk...

Plynárenskou má hlídat její exředitel i senátor Wagenknecht

Logo Pražské plynárenské.

Piráti chtějí do dozorčí rady Pražské plynárenské posadit jejího exředitele, který spoluvlastní firmu, jež Pražské...

Najdete na iDNES.cz