Peníze, koruna

Peníze, koruna - ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MF DNES

Desítky firem vyvlastňují malé akcionáře

  • 121
Toto léto se stalo obdobím mimořádných valných hromad. Není to tím, že by akcionáři nejezdili na dovolené, ale kvůli zákonu, který už téměř měsíc umožňuje většinovým vlastníkům firem zbavit se drobných podílníků.

Jen v pondělí se uskutečnilo deset mimořádných valných hromad společností velkých jmen, jako jsou Kellnerova Česká pojišťovna, Bakalovy OKD nebo Babišova Precheza a Deza.

Všechny mají vlastníka, který ovládá 90 a více procent a který by se rád oprostil od majitelů zbytku akcií, jež mu zbývají do plného, stoprocentního ovládnutí firmy.

V dalších dnech bude vyvlastňování, nebo jak zákon říká "vytěsňování", pokračovat v dalších společnostech.

Vše probíhá podle změny v obchodním zákoníku, kterou prosadil ve Sněmovně poslanec ODS Vladimír Doležal. Stačí svolat akcionáře a najít si svého odhadce ceny. Drobný akcionář může protestovat jedině zdlouhavou soudní cestou.

Téměř sedmi tisícům majitelů dvouprocentního dílu (69 tisíc akcií) v pondělí nabídla Česká pojišťovna odkoupení jejich cenných papírů po 21 288 korunách. Cenu posoudila společnost Ernst & Young a podle analytiků je dobrá, podle malých akcionářů ne.

Tato cena ohodnocuje sto procent pojišťovny na bezmála 65 miliard korun, podle analytiků však obsahuje bonus. "Kellnerova skupina nabídla cenu s velkou prémií. Zdá se, že se rozhodla nedělat si problémy a negativní publicitu a nabídla zajímavou prémii vůči tržní ceně," uvedl Jan Schiesser, analytik z Atlantik FT.

Cena akcií pojišťovny (toho zbytku, který je ještě na trhu) se v RMS pohybovala počátkem července kolem 15 500 korun. Po oznámení výkupu skočila na pondělních 20 450 korunách. 

PPF, která si nechtěla nechat diktovat od dvouprocentní minority, neměla jinou možnost než vyvlastnění, míní analytik makléřské firmy Cyrrus Jan Procházka.

Některé firmy si stěžují na to, že majitelé drobků jim z titulu akcionáře komplikují svolávání valných hromad a rozhodování o firmě. Proti výkupu však protestovat nemohou, a tak všechny "vytěsňovací" valné hromady končí souhlasem.

V pondělí se bez úspěchu pokusili o protest malí akcionáři společnosti Precheza, kterým Agrofert nabídl za cenný papír 3447 korun. Posudek mají za nekvalitní. "Akcionář vynaloží na získání stejně ziskové investice na trhu až 9800 korun. Znalec se navíc vyhýbá jakémukoliv tržnímu srovnání," uvedl jeden z malých podílníků Miroslav Sobotka pro ČTK.

Sdružení minoritních akcionářů Osma zvažuje ústavní žalobu na nekvalitní zákon. Vyvlastňování probíhá i jinde v Evropě, ale týká se jen firem kotovaných na burze, u nichž se lze opřít o cenu. Děje se jen se souhlasem malých akcionářů a do ceny se například promítají i budoucí výnosy.

"Ty ceny jsou pak v úplně jiné rovině," popisuje zástupce sdružení Karel Staněk a upozorňuje na to, že změna zákona přišla v době, kdy akcie po letech začínají vynášet majitelům dividendy.

Další desítky podniků oznámily úmysl zbavit se drobných akcionářů, tedy pozůstatků kupónové privatizace. Vlastník Plzeňského Prazdroje, světová dvojka SABMiller, chce vykoupit od 56 tisíc lidí zbylá tři procenta akcií. Za jednu dá 18 tisíc korun, cenu navrženou dvěma znalci.

S výkupy se spěchá, protože od října už se budou týkat jen těch firem, v nichž teprve v budoucnu nabude hlavní akcionář devadesáti a více procent. Navíc se chystá oprava zákona do "evropštější" podoby.

Kdo se rozhodl vyvlastnit malé akcionáře

Seznam některých společností, které v posledním týdnu ohlásily, že se zbaví menšinových akcionářů (společnost - její většinový majitel - jeho podíl)

• Česká pojišťovna - CESPO B.V. ze skupiny PPF - 97,7 % 
• České přístavy - Kuponinvest - 90,12 % 
• Juta Dvůr Králové nad Labem - Jiří Hlavatý - 97 % 
• OKD - Karbon Invest - 98% 
• Pivovary Staropramen - Inbev - 99,57 % 
• Plzeňská teplárenská - Město Plzeň - 99,18 % 
• Plzeňský Prazdroj - SABMiller - 96,9 % 
• Precheza - Agrofert Holding - 99,1 % (Agrofert Holding se zbavuje minoritních podílníků v ZZN Pomoraví, ZZN Pelhřimov, ZZN Havlíčkův Brod či Deza) 
• Stavostroj Nové Město - Švýcarská BauAusrüstung - 94 % 
• Teplárna Otrokovice - Severočeská uhelná

Pramen: společnosti, Čekia