Toblerone má halál certifikát, odpůrci islámu začali čokoládu bojkotovat

  11:48aktualizováno  11:48
Několik uživatelů sociálních sítí, především odpůrců islámu, začalo minulý týden vyhlašovat bojkot slavné švýcarské značky čokolády Toblerone. Zjistili totiž, že je firma držitelem certifikátu halál, a tudíž je její čokoláda vyráběna v souladu s muslimskými pravidly.

Čokoláda Toblerone | foto: Mondelez

První na certifikaci značky upozornil Jörg Meuthen, předseda krajně pravicové politické strany Alternativa pro Německo. „Žádná islamizace neprobíhá – ani Německa, ani Evropy,“ napsal sarkasticky na svůj Facebook. „Je to jen čirou náhodou, že je tato známá značka čokolády nově certifikována jako halál,“ dodal.

17.prosince 2018 v 16:28, příspěvek archivován: 26.prosince 2018 v 11:31

Eine Islamisierung findet nicht statt - weder in Deutschland noch in Europa. Es ist daher sicher reiner Zufall, dass die abgebildete, bekannte Schokoladensorte nun als "halal" zertifiziert ist.

https://www.focus.de/…/toblerone-schweizer-firma-produziert…

Na jeho příspěvek rozhořčeně reagovalo několik desítek uživatelů. Sociální síť Twitter pak v návaznosti na Meuthenovo upozornění zaplavily příspěvky označené #Boycotttoblerone (bojkotujte Toblerone). „Pokud je to halál, už se toho nikdy nedotknu. Čistě z principu,“ napsal jeden z nich.

Jiní však bojkot téměř okamžitě začali označovat za hloupost. Mezi požadavky na označení halál totiž patří především dodržování základů hygieny a absence některých dílčích surovin, například alkoholu nebo vepřového. „Bojkot Toblerone je směšný. Alespoň však zbude víc čokolády pro nás,“ napsal jeden z uživatelů Twitteru.

Halál si mezi veřejností kritiku vysloužilo především způsobem rituální porážky zvířat. Při té se zvířata musí položit na zem směrem k duchovní stavbě Kába a nechat vykrvácet.

Recept se nezměnil

Společnost Mondelēz, která Toblerone vyrábí, potvrdila televizi CNN, že certifikát opravdu obdržela. Mělo se tak stát před osmi měsíci, v dubnu. „Certifikace není důsledkem jakékoli změny v tradiční a originální receptuře Toblerone,“ sdělila firma v prohlášení.

Ve webových diskuzích se dotazy na to, zda jsou některé produkty halál, objevují často. Na celém světě žijí přibližně dvě miliardy muslimů, a tak je certifikace podle serveru Quartz chytrým marketingovým tahem. Dvě miliardy potenciálních zákazníků se díky ní nemusí obávat, zda jejich oblíbená sladkost náhodou neodporuje jejich víře.

Kromě Toblerone jsou držiteli halál certifikátů například i značky Kit Kat, Snickers nebo Twix. „Většina nadnárodních společností už certifikát halál má,“ řekl CNN Umar al-Qadri z irského Odboru pro halál ceritikaci, který kritiku Toblerone také označil za islamofobní.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Zákon je zákon. Ženě v Polsku vypočítali důchod na 12 haléřů měsíčně

Ilustrační snímek

Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená v Polsku. Nejvyšší...

Tajemná pohlednice od tety z Ameriky. K příbuzným do Třince putovala 48 let

Pohlednice z USA

Na redakci iDNES.cz se obrátila čtenářka s poněkud kuriózním případem. Její matce přišla od tety z amerického...

Další z rubriky

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Nový trend pro bohaté. Schválně ošoupané tenisky od Gucciho za 17 tisíc

Tenisky od módní značky Gucci vypadají jako by byly špinavé.

Při zákonu schválnosti vám na nové boty vždycky někdo omylem šlápne. V případě tenisek od italské značky Gucci to však...

Konec plýtvání. Hotely Hilton chtějí zrecyklovat milion kusů mýdla

Správné mytí rukou. Redaktorka MF DNES, která na absolvovala minikurz v...

Hotely společnosti Hilton v pondělí ohlásily, že chtějí začít ve velkém recyklovat mýdlo, které po odjezdu hostů zbývá...

Najdete na iDNES.cz