ČEZ vydělal méně kvůli poklesu cen elektřiny, omezuje investice

  8:45aktualizováno  14:07
Výdělky energetického gigantu ČEZ se za tři čtvrtletí letošního roku ztenčily. Čistý zisk klesl o 15 procent na 40,2 miliardy. Nižší výdělek souvisí s poklesem cen elektřiny. Vyšší byly naopak tržby, které vzrostly o tři procenta na 144 miliard.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Výsledky jsou mnohem lepší, než očekávali analytici. Akcie na ně reagují růstem o 2,5 procenta.

"Celkové výnosy meziročně mírně vzrostly o 3,6 miliardy, zejména vlivem albánské akvizice a expanze v teplárenství. K vyšším tržbám přispěl i meziroční růst ve spotřebě elektrické energie," uvedl analytik společnosti Patria Tomáš Sýkora.

Výsledky ČEZ se odvíjejí od cen elektřiny, které klesly rychleji než ceny paliva. Meziročně se tak hospodaření firmy horší, i když tržby vzrostly.

Razantní škrty zbrzdí investice

ČEZ výrazně přiškrtí investice, během pěti let investuje téměř o sto miliard méně. Investiční program bude firma redukovat v souladu se současným vývojem na energetickém trhu. "Hlavně razantně optimalizujeme vnitřní fungování a nákladovou strukturu," uvedl šéf ČEZ Martin Roman.

Firmě nezbývá než osekat náklady. Stojí před ní obří investice do dostavby Temelína, na kterou si bude muset půjčit. "To si uvědomily i ratingové agentury, které už varovaly, že pokud bude pokračovat agresivní růstová strategie ČEZ, lze předpokládat snížení ratingu," míní analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

ČEZ prodává elektřinu s ročním předstihem. I když cena takzvané silové elektřiny na pražské burze klesá, tím pádem se tenčí i zisk firmy, pokles v ceně pro koncové zákazníky se projevuje až s ročním zpožděním.

Hospodaření ČEZ (I. - III. čtvrtletí)
(mil. Kč) změna v %
Provozní výnosy 144 388 + 3
EBITDA (Provozní zisk před odpisy) 67 174 - 5
Zisk před zdaněním 48 764 - 16
Zisk po zdanění 40 213 - 15
Zdroj: ČEZ

Letošní cena elektřiny se ale nezmění kvůli zvýšení ostatních položek, z nichž se konečná částka pro domácnosti a firmy počítá. Příští rok elektřina zdraží do 5,5 procenta kvůli solárnímu boomu i přesto, že cena na burze klesá a vláda začne elektřinu dotovat (více čtěte zde).

Firma nezměnila plánovaný zisk na celý letošní rok, který má být 46,7 miliardy. Kromě nižších cen elektřiny její hospodaření negativně ovlivní i podpora energie z obnovitelných zdrojů.

Podle analytika Marka Hatlapatky ze společnosti Cyrrus jsou výsledky ČEZ lepší, než trh čekal. "Důvody lze hledat jak na provozní úrovni, ve vyšších tržbách z prodeje tepla a plynu, tak mírně vyšších provozních ziskových maržích," řekl ČTK Hatlapatka. Důležitou roli podle něj hrály také položky jako například kurzovní zisky.

"Cíl čistého zisku bude podle nás bez problémů překonán. Trh po sérii nepříznivých zpráv určitě rád uslyší nejen lepší než očekávané výsledky, ale také nový program nákladových a investičních úspor," dodal Hatlapatka.

Lepší výsledek souvisí také se zvyšováním výroby a prodeje. ČEZ za tři čtvrtletí vyrobil o 4,8 procenta více elektřiny. Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany zvýšily produkci o 3,5 procenta, výroba rostla také u uhelných elektráren a obnovitelných zdrojů.

ČEZ výrazně přiškrtí investice, během pěti let investuje téměř o sto miliard méně. Investiční program bude firma redukovat v souladu se současným vývojem na energetickém trhu. "Hlavně razantně optimalizujeme vnitřní fungování a nákladovou strukturu," uvedl šéf ČEZ Martin Roman.
Autor:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Apple je paralyzovaná firma. Akcie mohou dále klesat

Ilustrační snímek

Akcie technologického gigantu Apple se minulý týden sklouzly jako po sjezdovce. Mnozí investoři i analytici, zejména po...

Pod tlakem Applu a Číny. Čtvrtletní provozní zisk Samsungu se propadl

Čtyři fotoaparáty pro každou příležitost. Prohlédněte si Samsung A9

Jihokorejskému výrobci elektroniky Samsung Electronics podle předběžných údajů klesl ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk...

Bezosův gigant ztrácí. Amazon má za sebou nejhorší čtvrtletí od krize

Ilustrační snímek

Technologický gigant Amazon zažil na burze nejhorší tři měsíce od roku 2008. Ještě v září jeho tržní hodnota na chvíli...

Najdete na iDNES.cz