Nové datové centrum skupiny ČEZ na pozemku bývalé elektrárny Tušimice I. | foto: ČEZ

ČEZ buduje u Tušimic nové datové centrum za 450 milionů korun

  • 12
Na pozemcích po bývalé elektrárně Tušimice I. startuje výstavba nového hlavního datového centra skupiny ČEZ. Servery s kapacitou osm petabajtů nahradí zastaralá centra v Praze a Plzni.

Až do devadesátých let zásobovala hnědouhelná elektrárna Tušimice I Česko elektřinou. Po jejím odstavení a likvidaci dnes poskakují na obří uvolněné ploše zajíci a občas tam zavítá i liška. Od roku 2019 by ve stínu chladících věží modernizované elektrárny Tušimice II mělo být opět živo, místo elektřiny však budou z lokality proudit do zbytku republiky data.

ČEZ zde za 450 milionů korun plánuje zbudovat hlavní datové centrum pro celou skupinu. Čtvrtina peněz půjde z fondů Evropské unie. Dodavatelem stavebních prací jsou firmy Metrostav a Altron, technologii zajistí Pronix a TTC Marconi. „Centrum bude mít kapacitu osm petabajtů, z toho dva petabajty bude provozních a šest záložních. Toto datové centrum se stane našim hlavním datovým centrem. Vedlejším centrem se stane naše centrum na elektrárně Temelín,“ prohlásil místopředseda představenstva Miroslav Novák.

Vedle Temelína ČEZ v současnosti využívá dvě datacentra ve svém sídle Praze a jedno v Plzni. Podle šéfa dceřiné společnosti ČEZ ICT Service, pod kterou výstavba spadá, Vítězslava Bogače, pražská a plzeňská datová centra již z technologického i bezpečnostního hlediska nevyhovují současným požadavkům.

„Kromě klasického oplocení zde budou speciální scannery na vjezd vozidel i vstup osob. Bude probíhat kontrola zavazadel. Zároveň zde bude zřízen centrální pult ochrany skupiny ČEZ,“ popsal bezpečnostní opatření Bogač. Chlazení serverů by ve velké míře mělo být zajištěno pouze vzduchem a v dlouhodobém výhledu je v plánu i využití odpadního tepla, které při provozu centra vzniká.

Jaderné ani jiné elektrárny polostátní firmy však přes Tušimice fungovat nebudou. Jejich provoz zajišťuje šestnáct separovaných regionálních center. „Budou zde třeba všechna finanční data, různé aplikace. Centrum bude používáno pro běžný provoz,“ dodal Bogač.

Přínos pro zaměstnanost v regionu bude prakticky nulový. V první fázi postačí na místě dva zaměstnanci a veškerá obsluha bude probíhat na dálku. Nicméně jako většina firem i ČEZ bojuje s nedostatkem IT odborníků a v kraji by je jen těžko hledal.

Datové centrum není jediným projektem, který by měl na místě bývalé elektrárny vzniknout. V plánu je výrobna sádrokartonů nebo obří skleníky s rajčaty, jejichž výstavba nicméně podléhá zdlouhavé změně územního plánu.