Píší o tom Hospodářské noviny. "ČEZ nakoupil zhruba za miliardu korun emisní povolenky od společnosti Tes Praha. Povolenky však do Česka dovezla další obchodní firma, která je pořídila na londýnské burze. A právě tento dovozce z obchodu zřejmě neodvedl dvacetiprocentní DPH," cituje deník zdroj z ministerstva financí.
Obchod prošetřují kriminalisté
Kauzou s Tes Praha se nyní zabývá Útvar pro boj s finanční kriminalitou, řekl listu policejní mluvčí Roman Skřepek. Vyšetřovatelé firmě Tes zablokovali účty, našli na nich ale jen několik milionů, uvedl list, podle kterého je Tes Praha společnost s ručením omezeným a má kapitál jen 200 tisíc korun.
Emisní povolenkyJsou to poukázky na vypouštění CO2 do ovzduší. EU se snaží povolenkami snížit emise skleníkových plynů. Povolenky přiděluje členským státům, jejich vlády pak jednotlivým podnikům. Když firma vypustí do ovzduší více škodlivin, musí si povolenky dokoupit. Pokud méně, může je naopak prodat a zvýšit si tak příjem. |
"Rovněž způsob obchodování se začal našim obchodníkům zdát neobvyklý. V květnu jsme proto upozornili daňový úřad, že máme podezření, že se Tes Praha mohl účastnit karuselových obchodů," řekl mluvčí energetické společnosti Ladislav Kříž s tím, že ČEZ už zastavil obchodování s povolenkami s firmami, které obchodují podobným způsobem.
Stát chystá změnu zákona o DPH
Karuselové obchody jsou takové, ve kterých při vzájemné výměně komodit znenadání "zmizí" jeden z prodejců. Z obchodního kola vypadne v okamžiku, kdy získá od kupce peníze za prodej i s naúčtovanou DPH, kterou ale dále neodvede. Když se ho pak daňaři snaží dohonit, zjistí, že firma nemá žádný majetek, a stát tak o své peníze přijde.
Česko tímto způsobem podle deníku přichází ročně o stovky milionů korun. To se státu nelíbí a chystá změnu.
Podle šéfa České daňové správy Jana Knížka se připravuje novela zákona o DPH, jež by měla od příštího roku sebrat prodejcům možnost si daň inkasovat předem, a naopak přidat povinnost kupujícím ji zaplatit, a pak teprve ji od státu žádat zpět, uvádí list.