ČEZ chce do obnovy uhelných elektráren nalít v šesti letech přes 100 miliard korun. Letos chce začít modernizovat elektrárnu Ledvice.

ČEZ chce do obnovy uhelných elektráren nalít v šesti letech přes 100 miliard korun. Letos chce začít modernizovat elektrárnu Ledvice. | foto: ČEZ

ČEZ chce za 100 miliard vylepšit uhelné elektrárny

  • 42
Energetický gigant ČEZ chce v následujících šesti letech investovat do modernizace uhelných elektráren přes 100 miliard korun. Vylepšit chce deset stávajících elektráren a vystavět tři nové hnědouhelné bloky. Zvažuje také výstavbu nových paroplynových elektráren.

Dosud ČEZ na obnovu uhelných elektráren věnoval 5,2 miliardy korun.

Začátkem června začal bourat a demontovat staré části elektrárny Tušimice 2 tak, aby do roku 2010 obnovil čtyři dvousetmegawattové hnědouhelné bloky.

Firma chce rovněž začít stavět nový blok o výkonu 660 megawattů v elektrárně Ledvice. Pro výstavbu získala již státní autorizaci a územní rozhodnutí.

Společnost jedná také s dodavateli technických zařízení pro elektrárnu Prunéřov 2, kde bude provozovat tři obnovené bloky, každý o výkonu 250 MW.

"V současnosti jsme zrealizovali první kroky komplexní obnovy. Během následujících šesti let ji chceme dokončit. Celková investice přesáhne sto miliard korun," řekl výrobní ředitel ČEZ Jiří Borovec.

"Komplexní obnova uhelných elektráren je klíčovým krokem jak pro zajištění energetické soběstačnosti ČR, tak pro snižování emisí oxidů dusíku, oxidů síry a oxidu uhličitého. Největším faktorem snižujícím emise bude vyšší účinnost spalování," dodal.

Investice má omezit skleníkové plyny
Modernizace elektráren má ČEZ pomoci snížit emise CO2 o plánovaných 15 procent, řekl mluvčí firmy Ivo Měšťánek.

"Dalším způsobem snižování emisí je i plánovaný rozvoj obnovitelných zdrojů, zejména větrných elektráren a biomasy. Celkové investice do jejich rozvoje by měly do roku 2013 dosáhnout až třiceti miliard korun," dodal.

Energetický kolos uvažuje také o tom, že postaví nové paroplynové elektrárny, pokud získá dlouhodobý kontrakt na dodávky zemního plynu. "Výhoda těchto elektráren spočívá v nižších emisích CO2 (zhruba poloviční oproti uhelným) spolu s rychlejší a méně nákladnou výstavbou," uvedl Měšťánek.

V Česku společnost provozuje třináct hnědouhelných elektráren, které se na celkové výrobě ČEZ podílejí téměř dvěma třetinami.