Andrej Babiš

Andrej Babiš | foto: Michal Šula, MF DNES

Babišův Agrofert vydělal loni pět miliard

  • 5
Majitel skupiny Agrofert Holding Andrej Babiš, považovaný za druhého nejbohatšího Čecha hned po Petru Kellnerovi, si po loňsku připíše na své konto další zhruba čtyři miliardy korun.

Hrubý nekonsolidovaný zisk firmy totiž loni podle Babiše dosáhl kolem pěti miliard korun a nekonsolidované tržby kolosu vzrostly o 10 procent, na 111 miliard. Čistý zisk by měl činit právě kolem 4 miliard oproti 3,8 miliardy korun předloni.

"Ta skupina je šílená. Asi nikdo tady nemá 250 firem, takže si to lze těžko představit," zhodnotil svůj kolos s nadsázkou Babiš.

Celkem patří Agrofertu, podle tržeb páté největší firmě v Česku, přesně 224 společností v zemědělství, potravinářství a chemii, v nichž má více než desetiprocentní podíl. Loni jich přibylo 34 a 24 zaniklo.

Expanze skupiny s více než 20 tisíci zaměstnanci donutila Babiše letos vůbec poprvé od roku 1993, kdy firma vznikla, ustavit výkonného šéfa. Od začátku ledna je jím Petr Cingr, který do konce roku 2007 šéfoval Kosteleckým uzeninám, předtím byl například šéfem chemiček Kaučuk či Chemopetrol.

Babiš, který proslul tím, že si ve svém impériu řídí sám i auto, se nyní podle vlastních slov chce věnovat hlavně akvizicím. S nákupem firem chce pokračovat v Česku a na Slovensku a "ve standardních ekonomikách, kde existuje vymahatelnost práva".

"Přehodnotili jsme náš zájem o vstup na Balkán, Ukrajinu nebo do Číny. V Číně máme továrnu a nevyvíjí se to úplně podle našich představ," řekl Babiš.

Agrofert koupil v Číně továrnu na zpracování titanové běloby zhruba před rokem a půl. V poslední době skupina koupila v tuzemsku například druhou polovinu firmy Agrobohemia, dále společnosti Agrotec, Osevu či Kostelecké uzeniny. Nyní čeká na povolení koupě zemědělské firmy První žatecká.

Výhledově se v tuzemsku zajímá také o pekárny v severních a východních Čechách a chce vlastnit provoz zaměřený na produkci jednodenních kuřat. V Kostelci zvažuje také stavbu drůbeží porážky.

Cingr nevyloučil ani akvizice dalších masokombinátů, aby firma mohla bez problémů dodávat zboží velkým obchodním řetězcům, jako je tomu v případě mlýnských a pekárenských výrobků.

V zahraničí Agrofert koupil tři německé společnosti zaměřené na nákup zemědělských komodit, které by měly od příštího roku zásobovat řepkou nový provoz na její zpracování v tuzemsku. Ten staví v areálu Lovochemie v Lovosicích.

Továrna by měla vyrábět metylester řepkového oleje používaného od loňska jako příměs do nafty, podle Cingra je však možné technologii využít i pro výrobu jedlého oleje.

Na Slovensku nyní Agrofert kupuje zemědělskou firmu Belar s ročními tržbami přes 2 miliardy slovenských korun. Babiš je přesvědčen, že letos bude těžké dobré výsledky skupiny zopakovat.

Tržby táhly vzhůru hlavně vyšší ceny zemědělských komodit. Proti tomu jde zdražování energií a surovin. Zisk tvořený hlavně chemickou výrobou snižuje podle něj posilující koruna. Agrofert totiž patří mezi tři největší vývozce v Česku.