Kristóf Szalay-Bobrovniczky

Kristóf Szalay-Bobrovniczky | foto: Profimedia.cz

Do koupě Aera Vodochody vstupuje nový partner. Má blízko k Orbánovi

  • 4
Do koupě největšího českého leteckého výrobce, firmy Aero Vodochody, vstupuje s českou skupinou Omnipol nový maďarský subjekt. Novým partnerem Omnipolu bude finančník Kristóf Szalay-Bobrovniczky, který má podle Hospodářských novin blízko k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi. Skupina Penta Investments, která Aero Vodochody vlastní, to nechtěla komentovat.

Omnipol původně vytvořil pro koupi Aera Vodochody společnou firmu Aero s maďarským podnikatelem Andrásem Tomborem. Transakci následně loni v říjnu povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Tombor ale podle Hospodářských novin (HN), které se zprávou v pondělí přišly, nesehnal peníze. 

Zapojení nového partnera potvrdilo několik nejmenovaných zdrojů HN a také maďarskému týdeníku HVG. Deník také zaslal dotazy přímo novému partnerovi Omnipolu, ale Szalay-Bobrovniczky na ně zatím nereagoval. Ani Penta a Omnipol se k informaci nechtěly vyjádřit. „Je to citlivá transakce, nemůžeme se k tomu vyjadřovat,“ řekl deníku šéf Omnipolu Jiří Podpěra. „Úspěšné finále předpokládáme v tomto případě v průběhu léta,“ řekl HN k transakci mluvčí Penty Ivo Mravinac.

Aristokrat a finanční manažer Szalay-Bobrovniczky před rokem 2010 pomáhal podle HN Viktoru Orbánovi připravit se na návrat k moci. Finančníkem vlastněný think-tank strany Fidesz Századvég po Orbánově vítězství v roce 2010 začal poté získávat velké státní zakázky. V roce 2016 byl Szalay-Bobrovniczky bez předchozí diplomatické zkušenosti jmenován velvyslancem Maďarska ve Velké Británii. Manželkou finančníka je mluvčí Orbánovy vlády Alexandra Szalay-Bobrovniczky.

V roce 2019 Szalay-Bobrovniczky pomohl vládě převzít a řídit byznys s kasiny, který po sobě zanechal filmový producent Andy Vajna. Loni pak finančník založil firmu, která následně společně s ruskou společností Transmashholding vyhrála tendr na dodávku vagonů pro Egypt za miliardu eur. Podle HN není jasné, jaké peníze pro nákup podílu v Aero Vodochody Szalay-Bobrovniczky použije. Bankám ale může jako záruku nabídnout právě koncesi na provoz kasin či kontrakt na egyptské vagony, píše deník.

Stíhačka L-39NG od Aera Vodochody

Aero Vodochody podle posledních zveřejněných ekonomických výsledků hospodařilo předloni s provozní ztrátou před odpisy 383 milionů korun. Příjmy činily 2,9 miliardy korun. Za loňský rok společnost původně očekávala až dvojnásobný růst tržeb a návrat do černých čísel. „Kvůli dopadu pandemie na letecký průmysl předběžné výsledky neukazují takový růst, ale snížení ztráty ano,“ řekla letos v dubnu mluvčí Aera Vodochody Tereza Vrublová. Společnost zaměstnává přes 1 300 lidí. 

,