Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Nebe nad Persií se uzavírá. Aerolinky nebezpečný prostor oblétávají

  • 87
Americký Federální úřad pro letectví (FAA) v úterý zakázal americkým leteckým společnostem operovat ve vzdušném prostoru nad Irákem, Íránem, Ománským zálivem a Perským zálivem. Úřad tak učinil poté, co Írán v noci na středu raketami zaútočil na irácké základny s americkými a dalšími koaličními vojáky. Nebezpečnou zónu budou oblétat i letadla tuzemského dopravce Smartwings.

Lety mířící přes vzdušný prostoru Íránu po útocích přesměrovaly také Singapore Airlines, Malaysia Airlines nebo tchajwanské aerolinky EVA Air.

Australská letecká společnost Qantas až do odvolání pozmění trasu letu mezi Londýnem a australským Perthem, aby se vyhnula iráckému a íránskému vzdušnému prostoru. To bude znamenat, že trasa bude delší. Letadla tak budou muset vzít méně cestujících a více paliva, protože zůstanou ve vzduchu o 40 až 50 minut déle. Leteční dopravci a prodejci letenek oslovení redakcí iDNES.cz uvedli, že na změny v ceníkových sazbách je zatím brzy.

Kvůli současným událostem nebude íránský letový prostor využívat ani malajsijská letecká společnost Malaysian Airlines. Společnost Singapore Airlines pak přesměruje všechny své lety do Evropy tak, aby se vyhnula íránskému vzdušnému prostoru.

Český Úřad pro civilní letectví (ÚCL) k obdobnému zákazu jako jeho americký protějšek nesáhne. Nenařizujeme dopravcům, kudy mají létat,“ řekl MF DNES mluvčí leteckého úřadu Vítězslav Hezký. Politiku zákazů neuplatňuje ani Evropská agentura pro bezpečnost v letectví (EASA), která leteckým dopravcům v takovýchto situacích poskytuje pouze informační návody. Zhodnocení rizika je pak na samotných leteckých společnostech.

České Smartwings oznámily, že se rizikové oblasti budou vyhýbat. „V reakci na nejnovější vývoj situace na Středním a Blízkém východě budou lety společnosti Smartwings z Prahy a Bratislavy do Salalah v Ománu vedeny po jiných letových trasách a mimo íránský a irácký vzdušný prostor,“ uvedla mluvčí dopravce Vladimíra Dufková. Druhý z českých aerolinek, České aerolinie, žádné lety přes vzdušný prostor Iráku nebo Iránu neprovozuje.

V reakci na rozhodnutí FAA doporučilo indické generální ředitelství pro civilní letectví všem indickým komerčním aerolinkám vyhnout se vzdušnému prostoru Iráku, Íránu a nad Perským zálivem. Trasy změní také Vietnam Airlines a nejméně dvě kazašské letecké společnosti - Air Astana a SCAT - zvažují přesměrování nebo zrušení svých letů nad Íránem.

MAPA: Omezení vzdušného prostoru ve světě.

Hrozí chybná identifikace letounů

Nad Perským zálivem, Irákem, Íránem a nad Ománským zálivem nesmějí přelétávat letadla registrovaná v USA, a to „kvůli zvýšené vojenské činnosti a rostoucímu politickému napětí“, uvedl FAA. Podle úřadu hrozí, že letadla by mohla být chybně identifikována. Podobná omezení nejsou nijak výjimečná a často mají preventivní charakter, aby se zabránilo záměně civilních letadel se stroji zapojenými do ozbrojeného konfliktu, poznamenala AP.

Írán v noci na středu odpálil více než deset raket na nejméně dvě vojenské základny v Iráku. Podle agentury AFP v noci přelétávaly vojenské letouny nad Bagdádem.

Agentura Kjódó uvedla, že japonský premiér Šinzó Abe ruší návštěvy Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Ománu. Plánoval je původně na nadcházející víkend.

,