Izolování střechy. Ilustrační foto

Izolování střechy. Ilustrační foto | foto: USS

Zelené dotace čeká velká kontrola. Kvůli Japoncům

  • 148
Stát chystá jednu z největších kontrol příjmu státních peněz v historii. Během dvou až tří let budou najaté firmy kontrolovat až 25 tisíc domů, jejichž majitelé dostali peníze z programu Zelená úsporám. Vláda chce také brzy otevřít zateplovací dotace poprvé i pro veřejné budovy.

"Je to požadavek japonské strany, která program z většiny financuje. Z jejich peněz se budou kontroly i platit," řekl šéf Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petr Štěpánek. Japonsko totiž kupuje od Česka emisní povolenky a chce vědět, jak se s jeho penězi nakládá.

Fond předpokládá, že na zelené dotace přijde na 50 tisíc žádostí. Kontrolou tak projde každý druhý dům, který peníze od státu dostal.

SFŽP už začal hledat firmy, které budou kontrolu provádět. Hodnota zakázky je zhruba padesát milionů korun, za hodinu práce tak firma dostane kolem tisícikoruny. "Vzhledem k rozsahu je to napsané tak, abychom vybrali více firem, jediná by to asi nezvládla," dodal Štěpánek.

Kontrolory bude zajímat například to, zda se neliší celková obytná plocha nebo zda jsou skutečně použity materiály uváděné v projektu. Inspekce domu může proběhnout už při samotné stavbě.

Některé stavby zatím kontrolují přímo pracovníci SFŽP, hlavní nápor se dá ale čekat letos, protože žádosti o dotace se naplno rozjely až v závěru loňského roku. Proto si stát najme externí firmu, část ale budou dělat stále státní zaměstnanci. Ti budou namátkově kontrolovat i najaté firmy, zda dělají kontroly pořádně.

Kdo podvádí, přijde o dotaci

Procento chyb se podle Štěpánka pohybuje zatím v řádech desítek procent. "Je to relativně hodně, ale jde o zkreslený údaj. Jdeme po projektech, které jsme měli vytipované jako problémové," vysvětlil.

Příjemci dotací podvádějí nejčastěji dvěma způsoby: zahrnují si do obytné plochy, z které se počítá celkový objem dotace, i neobývané prostory. Nebo používají levnější a méně účinné materiály, které nakonec celkovou úsporu snižují.

"Z provedených kontrol vyplývá opakovaný nesoulad mezi projektovou dokumentací a reálným stavem, po přeměření byly zjištěny jiné rozměry místností a budov, než bylo uváděno ve výkresech," uvedla náměstkyně ředitele Státního fondu životního prostředí Irena Plocková. U solárního systému je častý problém v předimenzování s ohledem na počet obyvatel v domě.

Žadatelé při odhalení chyb mohou přijít o kompletní dotaci, problémy mohou mít také projektanti, kteří žádost chybně zpracovali. "Vyšší míra kontrol je důležitá, soutěžíme při prodeji emisních povolenek o důvěru kupců," dodal Štěpánek.

Po počátečním nezájmu už má fond dohromady 22 tisíc žádostí, celkový objem dotací už dosahuje šesti miliard korun. Většímu zájmu pomohlo otevření programu pro panelové domy i zmírnění podmínek.

Stát přesto chystá otevřít program ještě veřejným budovám, například školám či nemocnicím. Ty mají dostat zhruba čtyři miliardy korun. "Podmínky by měla ministryně vyhlásit v nejbližší době," řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová. Podle Štěpánka je ale jisté, že letos a příští rok budou peníze ještě stačit.

Rozdělení zelených dotací i veřejné správě může ale urychlit konec programu pro individuální žadatele. Podle Romana Šubrta z poradenské společnosti Energy Consulting by byla škoda, kdyby tak majitelé rodinných domků i ostatních bytových domů nemohli dosáhnout na dotace. "Veřejné budovy mají šanci získat peníze z Evropské unie, lidé v domcích ale ne. Přitom žádné jiné dotace, na rozdíl od panelových domů, stát majitelům domků na zateplení nikdy nedával," dodal Šubrt.