Tomáš Mertlík, šéf Batist Medical

Tomáš Mertlík, šéf Batist Medical | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Batist Medical míří do insolvence. Firma má dluhy přes 200 milionů korun

  • 3
Společnost Batist Medical Holding, která je výrobcem a dodavatelem zdravotnického materiálu, na sebe v pondělí podala insolvenční návrh. Firma se dostala do platební neschopnosti. Úpadek by chtěla řešit reorganizací, aby podnik mohl dál fungovat. Vyplývá to z insolvenčního návrhu, který firma poslala Městskému soudu v Praze.

Pod Batist Medical Holding podnikatele Tomáše Mertlíka spadá 11 firem v ČR a v zahraničí. Hlavními jsou obchodní společnost Batist Medical a výrobní firma Batist Medical Productions, které sídlí v Červeném Kostelci na Náchodsku. Také kostelecké firmy by chtěly insolvenci řešit reorganizací, vyplývá z vyjádření firmy.

Batist je dodavatelem a výrobcem roušek, operačních setů, zdravotnických a hygienických produktů na ošetření ran, obvazů a dalších hygienických pomůcek pro zdravotnictví. Část produkce si nechává vyrábět v Asii. Pobočky má na Slovensku, v Polsku, Německu, Portugalsku a Španělsku. V roce 2021 Batist vyhrál státní zakázku na dodání 4,2 milionu antigenních testů pro testování školáků.

Reorganizace by podle Batist Medical Holding měla přinést zachování zaměstnanosti a věřitelům by měla přinést vyšší uspokojení jejich pohledávek.

Konec legendárních tenisek. Botas položily drahé energie a chybějící zaměstnanci

Za důvod úpadku Batist Medical Holding v insolvenčním návrhu označil příliš rychlý růst nákladů a výrobních kapacit kosteleckých společností související s epidemii koronaviru v roce 2020. Tehdy se podle firmy extrémně zvýšila poptávka po ochranných pomůckách a skokově stouply ceny materiálu a zboží.

„Situaci využili ve prospěch své obchodní politiky zejména asijští dodavatelé, kteří veškeré objednávky podmínili zálohovou fakturací,“ uvedla firma. Batistu se sice podařilo sehnat peníze na financování nových obchodů a na investice do výroby ústenek, ale další vývoj epidemie znamenal zásadní obrat proti očekáváním Batistu.

„Ve druhé polovině roku 2020 začalo postupně docházet k nasycení trhu covidovými položkami, což vedlo k prudkému poklesu cen výrobků, který pokračoval dále v letech 2021 a 2022,“ uvedla firma. Batist proto musel přistoupit k výprodejovým akcím a k vytvoření významných opravných položek k zásobám, což negativně ovlivnilo výsledky firmy. Firma se podle insolvenčního návrhu dostala do mimořádných problémů, které nevyřešila ani jednání s věřiteli ani přijaté úspory.

Oběť podvodu

Ve svém vyjádření firma za důvod problémů označila zejména to, že se skupina stala obětí podvodu ve dvou asijských obchodních případech. „Ty ji na zálohách a následných škodách připravily o téměř 150 milionů korun. Kauzy se řeší právní cestou v České republice, ve Vietnamu a Číně, skupina podala příslušná trestní oznámení a věc je v rukách policie zainteresovaných států,“ uvedla společnost.

Na skupinu také negativně dopadl pokles marží v důsledku prudkého nárůstu cen energií, přepravy a vstupních cen materiálů. „Společnost je dlouho nepromítala a nemohla promítnout do cen svých výrobků. Třetím faktorem pak bylo snížení objemu obchodu s ochrannými zdravotnickými potřebami po odeznění pandemie covidu,“ uvedla firma ve vyjádření.

V covidu nelze předpokládat dne ani hodiny, říká šéf Batist Medical

V rámci reorganizace skupina zejména počítá se zabezpečením chodu výrobního závodu v Červeném Kostelci. „Na výrobní a obchodní činnost skupiny, stejně jako na zaměstnanost ve společnostech, nebude mít insolvenční řízení žádný vliv. Výrobní aktivity pokračují dále podle platných smluv a objednávek. Továrna pracuje v plném provozu a plní dodávky nemocnicím a všem ostatním zdravotnickým zařízením,“ tvrdí firma. Na přípravě reorganizace budou pracovat poradenská společnost PricewaterhouseCoopers a právní kancelář White & Case.

Skupina od roku 2020 v reakci na zvýšenou poptávku v době epidemie několikanásobně zvýšila své zadlužení. Batist Medical Holding aktuálně dluží bance Raiffeisenbank 34 milionů korun a dále ručí za dluhy u Citibank Europe ve výši 125 milionů korun a za dluhy vůči Komerční bance ve výši 45 milionů korun. K 6. lednu měl Batist Medical Holding celkové závazky 209 milionů korun.

,