Jde totiž o poslanecké návrhy, proto je musí schválit Poslanecká sněmovna bez ohledu na vládní stanovisko.
Podle předsedy sněmovního klubu ČSSD Bohuslava Sobotky, který zákon k Letišti Praha předložil, hrozí v případě prodeje letiště "vážné bezpečnostní riziko". "Hlavním účelem je zastavit privatizaci letiště," řekl již dříve Sobotka. Zdůraznil, že nejde pouze o nynější vládu, která prodej Ruzyně již schválila, ale i o vlády budoucí. Sobotka připustil maximálně pronájem letiště.
"Jedná se o návrh, který jde proti ustanovení vlády i programovému prohlášení, a proto vláda s normou nesouhlasila," uvedl předseda Legislativní rady vlády ČR Pavel Svoboda.
Prodej pražského letiště jako celku jedinému strategickému partnerovi schválila vláda počátkem loňského června. Soutěž zatím nebyla vypsána, její podmínky bude vláda projednávat zřejmě v září.
ČSSD neuspěla s protikrizovým balíčkem
Vláda také logicky neschválila protikrizový balíček, který navrhla ČSSD. Oproti vládním opatřením obsahuje navíc například hojně diskutované šrotovné nebo zvýšení daní lidem s hrubým příjmem nad 1,2 milionu korun ročně. Dále počítá s vyplacením 13. důchodu, navýšením přídavků na děti a podpor v nezaměstnanosti a prodloužením doby, po kterou se pobírají. - čtěte ČSSD předala Sněmovně vlastní protikrizový balíček
ČSSD pokládá opatření proti krizi za nedostatečná a chybně zaměřená. Kabinet podle dřívějších slov Bohuslava Sobotky podceňuje situaci, když počítá jen s mírným růstem ekonomiky (1,4 %) a není ochoten připustit si možnost, že by se hospodářství dostalo do záporných čísel.
"Vláda konstatovala, že tento soubor opatření má nulový potenciál na zmírnění hospodářského útlumu. Znamenal by neproduktivní nárůst výdajů," uvedl Svoboda.