Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vláda schválila daňový řád, který zjednoduší administrativu

  • 15
Vláda schválila daňový řád, který je součástí tří daňových zákonů. Ty by měly začít platit v roce 2010. Cílem daňového řádu je změna výběru daní, zjednodušení daňových zákonů a snížení administrativní zátěže. Ministerstvo financí si od nového zákona slibuje celkové zrychlení daňového procesu.

Zákon také omezuje některé pravomoci ministra financí a jemu podřízených pracovníků, například ruší pravomoc promíjet daň v individuálním případě. "Pokud je systém dobře nastaven, není v něm místo pro mimořádné pravomoci," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.  

"Cílem nového zákona je, aby to byla srozumitelná právní norma, aby se v zákoně dalo dočíst, co se od poplatníků očekává," uvedl náměstek ministra financí Petr Chrenko.

Daňový řád změní také pravidla pro doručování. Nebude možné vyhýbat se doručení zásilky z finančního úřadu. "Pokud nebude zásilka vyzvednuta do určité lhůty, bude považována za doručenou. Dosud doručení někdy trvalo třeba půl roku," uvedl Chrenko.

Novela má také prolomit nedůvěru Čechů k elektronické komunikaci. Daňová přiznání budou podávána elektronicky, aby zčásti odpadla klasická korespondence.

Návrh "vylepšovala" i veřejnost

"Zákon reaguje na poptávku po jasné, terminologicky jednotné a systematické právní normě, která by daňovým subjektům i berním úředníkům umožnila orientovat se v dané problematice bez nutnosti hledat výklad v metodických pokynech a proměnlivé judikatuře," shrnul výhody daňového řádu mluvčí MF Ondřej Jakob.

Návrh už vláda několikrát odmítla. Ministerstvo financí před rokem dokonce vytvořilo expertní skupinu, která se návrhem zabývala. Byli v ní zástupci podnikatelů, Hospodářské komory ČR i justice. "Přes rok se diskutovaly zásadní otázky," uvedl ministr Miroslav Kalousek. V dubnu byl návrh v internetové diskusi předložen i laické veřejnosti.

"Pro podnikatele přináší daňový řád mnoho významných zlepšení především v oblasti snížení administrativních nákladů, avšak jsou zde úskalí, která je třeba ještě překonat a dopracovat," uvádí ve své tiskové zprávě Hospodářská komora ČR.

Daňová reforma je součástí druhé etapy změn ve veřejných financích. V její první fázi současná vláda pozměnila daňový systém, například zavedením tzv. superhrubé mzdy, tedy mzdy včetně sociálního a zdravotního pojištění, a jednotné daně z příjmu ve výši 15 procent.

Přínosy daňového ŘÁDU

1. Srozumitelný právní předpis

- větší přehlednost a systematická uspořádanost - členění do odstavců a paragrafů

- jasnější a jednotné vymezení pojmů

- zkvalitnění zásad daňového procesu

2. Snížení administrativního procesu

- větší podpora elektronizace daňové správy 

- jasná pravidla pro doručování

- pravidla pro vedení daňového spisu a nahlížení do něj

- odstranění omezení při volbě zástupce

- možnost odpustit úrok z prodlení při posečkání již při vydání rozhodnutí o posečkání  

- možnost dokončit daňovou kontrolu a exekuci původním správcem daně i po změně místní příslušnosti 

- odpadnutí povolovací fáze při podání dodatečného přiznání - snížení administrativy

3. Odstranění tvrdostí a nejasností

- omezení pravomoci ministra financí prominout daň 

- zavedení požadavku odůvodňovat každé rozhodnutí

- stanovení jednoznačných pravidel pro opakování daňových kontrol a jejich omezení

- v řízení o mimořádném opravném či dozorčím prostředku nebude vznikat úrok z prodlení

4. Nové pojetí daňové exekuce

- zavedení pravidla, podle něhož je nutné při volbě způsobu vymáhání dbát toho, aby náklady spojené s vymáháním nebyly neúměrné k výši vymáhaného nedoplatku

- veškeré pravomoci správce daně vystupujícího v pozici soudu jsou zakotveny v daňovém řádu

Je pro vás současný daňový zákon srozumitelný?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 3. prosince 2008. Anketa je uzavřena.

NE
NE 2193
ANO
ANO 237