Vítr odstavil největší uhelnou elektrárnu

  • 26
Černá čtvrteční noc způsobená výpadkem dodávek elektřiny na severu amerického kontinentu se málem odehrála i v Česku. Větrná smršť na Chomutovsku ve čtvrtek odpoledne vyvrátila dva sloupy páteřního vedení elektřiny v místě, kam dodává proud největší tuzemská hnědouhelná elektrárna v Prunéřově.

Ta musela přestat vyrábět a následné potíže s vedením vyřadily z provozu i další dvě menší hnědouhlené elektrárny. Do tuzemské sítě po několik hodin proudilo o pětinu elektřiny méně, než je běžné.

"Byl to skutečně krizový okamžik, nicméně se podařilo zvýšit výrobu v jiných elektrárnách a tuzemští zákazníci krizi nijak nepocítili," sdělil Ladislav Kříž, mluvčí společnosti ČEZ, která elektrárnu vlastní .

Prunéřovská elektrárna je velká jako jeden blok Temelína a vyrábět nebude minimálně do konce srpna, než se najde nouzové řešení, jak ji znovu připojit k síti. Dvě další elektrárny začaly proud dodávat po několika hodinách.

Nahradit poničené obří sloupy vedení se podaří až za několik měsíců. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž tvrdí, že dodávky elektřiny tuzemským domácnostem by neměly být v příštích dnech ohroženy. Pokud však ČEZ nenajde dostatek záložních zdrojů, pak by v příštích dnech mohl částečně omezovat dodávky všem svým odběratelům.

"Vyloučit nějaká omezení nelze, ale je to velmi nepravděpodobné. V běžném životě domácností by se to nijak neprojevilo. U podniků by přicházela v úvahu mírná regulace odběrů, která nenaruší výrobu," sdělil Kříž. Jasno bude začátkem příštího týdne, o víkendu je spotřeba elektřiny vždy nižší.

ČEZ nyní zapojil všechny své elektrárny na plný plyn a nemá již zálohy, které by pokryly jiné případné výpadky. Situace by se měla zcela vyřešit začátkem září, kdy bude obnoven provoz prvního bloku Temelína, který je v srpnu v plánované odstávce.

"Uspíšit start výroby v Temelíně však nelze," sdělil Kříž. ČEZ dodává elektřinu nejen pro české zákazníky, ale i do zahraničí. V případě "vyšší moci", tedy výpadku dodávek v důsledku počasí, dodavatel musí omezit dodávky plošně. Omezení by se tak týkalo i exportních kontraktů nasmlouvaných na příští týdny.

Výpadek navíc přišel pro ČEZ ve velmi nevhodnou dobu také proto, že nyní ve velké části Evropy kvůli vedrům omezují mnohé elektrárny výrobu a cena elektřiny na trhu prudce roste.

"Nyní je cena elektřiny u krátkodobých kontraktů dvojnásobná než na jaře. ČEZ asi přijde o příjmy, které se mu nabízely," sdělil šéf velké firmy zabývající se obchodem s elektřinou.

To potvrdil i Kříž. "Už nebudeme uzavírat nové krátkodobé kontrakty a vydělávat tak jako v minulých dnech," sdělil.

Spadlé sloupy patří společnosti ČEPS, která vlastní páteřní síť vedení v zemi. Jejich poškození způsobilo podle Kříže krátkodobý výpadek dvou dalších uhelných elektráren, které však po několika hodinách obnovily dodávky. ČEZ ani ČEPS zatím škody způsobené vichřicí nevyčíslily.