VIDEO: Podívejte se, jak bude vypadat konkurence ruzyňského letiště

  12:15aktualizováno  13:31
Druhé komerční letiště pro Prahu, které staví skupina Penta ve Vodochodech nedaleko metropole, chce ročně odbavit až 3,5 milionu cestujících. To je více než čtvrtina kapacity ruzyňského letiště. Do deseti let po otevření by vzdušný přístav měl dát práci třem tisícům lidí v regionu.

"Zhruba polovina z nich bude pracovat přímo na letišti, druhá polovina pro něj bude pracovat nepřímo," upřesnil šéf Letiště Vodochody Martin Kačur s tím, že každý milion cestujících na sebe nabalí zhruba tisíc nových míst.

Letiště se chce soustředit hlavně na nízkonákladové společnosti, v druhé řadě na privátní linky a charterové lety. "Letiště šijeme na míru nízkonákladovým společnostem, kterým chceme nabídnout zajímavou cenu, nižší, než nabízí Ruzyně," uvedl Kačur s tím, že tato strategie by měla cestujícím přinést zlevnění letenek.

Letiště vodochody

V roce 2013 se má stát druhým komerčním letištěm pro hlavní město Praha. V současnosti je projekt ve stadiu zapracování připomínek vznesených v rámci projednávání studie dopadů projektu na životní prostředí (EIA).

Investorem je skupina Penta, kterou nové letiště přijde na 3 miliardy korun. Náklady se mají splatit zhruba za 10 let po zahájení provozu.

Do deseti let po otevření má letiště odbavovat 3,5 milionu cestujících. Denně bude z letiště odlétat v průměru 48 letadel, 35 v zimním období a až 70 v letním. Za rok tak na ranvej dosedne zhruba 17 500 letounů.

Projektovaná kapacita terminálu: 1 200 cestujících za hodinu. Turisté budou k letadlům při odletu přicházet pěšky, při příletu je bude do haly odvážet autobus.
Počet pozic pro letadla: (pro letadla kat. C dle ICAO) 15 stání
Parametry dráhy: délka 2 500 m, šířka 45 m
Parkování pro veřejnost: 572 parkovacích míst

Letiště je projektované na provoz letadel kategorie C (např. Boeing 737, Airbus A320) - rozpětí křídel až 36 m.

Pramen: Letiště Vodochody

Podle něj se však společnost nebude zaměřovat jen na přetažení klientů konkurence, ale hlavně na nalákání dalších společností, které lidem nabídnou nové spoje zejména do západní Evropy.

Společnost nyní jedná se všemi nízkonákladovými společnostmi, které létají z Letiště Praha, smlouvy však s nimi podepsány nemá.

Zatím zůstává u velkých plánů

Penta o letišti už dlouho mluví a otevření v minulosti odsunula. Původně se mělo otevřít už loni nebo během letoška. V prosinci firma oznámila zpoždění, první cestující by měli z rekonstruovaných ranvejí ve Vodochodech odletět na přelomu let 2012 a 2013.

Otevření letiště se nelíbí přilehlým obcím, proti přestavbě dokonce podepsaly petici. Vadí jim hluk, dopravní zátěž a možná ekologická katastrofa. Mezi tyto obce patři i Kralupy nad Vltavou.

Není tak vůbec jisté, zda se letiště podaří podle plánu otevřít. "Nyní připravujeme finální dokumenty na základě připomínek obcí, lidí a občanských sdružení. Hotova bude maximálně do půl roku," řekl šéf letiště.

Obce a občanská sdružení pak k němu budou moci znovu dát své připomínky. Své k tomu řekne i ministerstvo životního prostředí, a pak teprve Pentu čeká vyjednávání územního rozhodnutí a stavebního povolení.

Letiště bude stát 3 miliardy Kč

Celý projekt přijde Pentu na 3 miliardy korun, které by se měly vrátit za deset let po otevření. Pokud chce svou investici začít dostávat zpět už v roce 2013, musí vypsat tendr na stavební práce nejpozději v polovině příštího roku. 

O některých pozemcích letiště stále vyjednává se vzpurnými obcemi, které o jejich koupi firmou nechtějí slyšet. Penta ujišťuje, že nejsou pro provoz letiště strategicky důležité. V něčem už investor obcím ustoupil - nebude například létat mezi desátou hodinou večer a šestou hodinou ráno, jak plánoval.

Letiště si chce ukousnout poměrně velké sousto. Plánuje odbavovat až 3,5 milionu lidí. Ruzyňské letiště, které se potýká s krizí, přitom nyní ročně odbaví okolo 12 milionů cestujících.

Původní plány počítaly s odbavením 1,5 milionu cestujících ročně. Firma navýšení vysvětluje poněkud nejasně tím, že šlo o první odhady a nyní se možnosti jeví jinak.

Líbí se vám Letiště Vodochody?

celkem hlasů: 7734

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 3. února 2010. Anketa je uzavřena.

ANO 5687
NE 1320
NEVÍM 727
Autoři: ,

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Další z rubriky

Vyšší zdanění loterií rozpočtu ani prevenci nepomůže, míní odborníci

Ilustrační snímek

Odborná veřejnost kritizuje připravovaný daňový balíček, který počítá s vyšším zdaněním hazardu. Podle expertů na...

Návrat do minulosti. Gramofonové desky dotahují v prodejích CD

ilustrační snímek

Zájem o vinylové desky rok od roku sílí. Loni se v Česku prodaly desky celkem za 52 milionů, to je čtyřnásobně více než...

O šest procent vyšší platy a kratší pracovní dobu, žádají odboráři

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula na...

Odboráři budou v příštím roce požadovat, aby se mzdy zvýšily o šest až sedm procent. Svým členům to v úterý doporučila...

Maláčová chce garanci minimální penze. Peníze by šly ze státního rozpočtu

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v diskusním pořadu...

Důchodový systém v Česku, kdy ekonomicky aktivní lidé financují penze obyvatel v důchodovém věku, naráží na stárnutí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz