VIDEO: Podívejte se, jak bude vypadat konkurence ruzyňského letiště

  12:15aktualizováno  13:31
Druhé komerční letiště pro Prahu, které staví skupina Penta ve Vodochodech nedaleko metropole, chce ročně odbavit až 3,5 milionu cestujících. To je více než čtvrtina kapacity ruzyňského letiště. Do deseti let po otevření by vzdušný přístav měl dát práci třem tisícům lidí v regionu.

"Zhruba polovina z nich bude pracovat přímo na letišti, druhá polovina pro něj bude pracovat nepřímo," upřesnil šéf Letiště Vodochody Martin Kačur s tím, že každý milion cestujících na sebe nabalí zhruba tisíc nových míst.

Letiště se chce soustředit hlavně na nízkonákladové společnosti, v druhé řadě na privátní linky a charterové lety. "Letiště šijeme na míru nízkonákladovým společnostem, kterým chceme nabídnout zajímavou cenu, nižší, než nabízí Ruzyně," uvedl Kačur s tím, že tato strategie by měla cestujícím přinést zlevnění letenek.

Letiště vodochody

V roce 2013 se má stát druhým komerčním letištěm pro hlavní město Praha. V současnosti je projekt ve stadiu zapracování připomínek vznesených v rámci projednávání studie dopadů projektu na životní prostředí (EIA).

Investorem je skupina Penta, kterou nové letiště přijde na 3 miliardy korun. Náklady se mají splatit zhruba za 10 let po zahájení provozu.

Do deseti let po otevření má letiště odbavovat 3,5 milionu cestujících. Denně bude z letiště odlétat v průměru 48 letadel, 35 v zimním období a až 70 v letním. Za rok tak na ranvej dosedne zhruba 17 500 letounů.

Projektovaná kapacita terminálu: 1 200 cestujících za hodinu. Turisté budou k letadlům při odletu přicházet pěšky, při příletu je bude do haly odvážet autobus.
Počet pozic pro letadla: (pro letadla kat. C dle ICAO) 15 stání
Parametry dráhy: délka 2 500 m, šířka 45 m
Parkování pro veřejnost: 572 parkovacích míst

Letiště je projektované na provoz letadel kategorie C (např. Boeing 737, Airbus A320) - rozpětí křídel až 36 m.

Pramen: Letiště Vodochody

Podle něj se však společnost nebude zaměřovat jen na přetažení klientů konkurence, ale hlavně na nalákání dalších společností, které lidem nabídnou nové spoje zejména do západní Evropy.

Společnost nyní jedná se všemi nízkonákladovými společnostmi, které létají z Letiště Praha, smlouvy však s nimi podepsány nemá.

Zatím zůstává u velkých plánů

Penta o letišti už dlouho mluví a otevření v minulosti odsunula. Původně se mělo otevřít už loni nebo během letoška. V prosinci firma oznámila zpoždění, první cestující by měli z rekonstruovaných ranvejí ve Vodochodech odletět na přelomu let 2012 a 2013.

Otevření letiště se nelíbí přilehlým obcím, proti přestavbě dokonce podepsaly petici. Vadí jim hluk, dopravní zátěž a možná ekologická katastrofa. Mezi tyto obce patři i Kralupy nad Vltavou.

Není tak vůbec jisté, zda se letiště podaří podle plánu otevřít. "Nyní připravujeme finální dokumenty na základě připomínek obcí, lidí a občanských sdružení. Hotova bude maximálně do půl roku," řekl šéf letiště.

Obce a občanská sdružení pak k němu budou moci znovu dát své připomínky. Své k tomu řekne i ministerstvo životního prostředí, a pak teprve Pentu čeká vyjednávání územního rozhodnutí a stavebního povolení.

Letiště bude stát 3 miliardy Kč

Celý projekt přijde Pentu na 3 miliardy korun, které by se měly vrátit za deset let po otevření. Pokud chce svou investici začít dostávat zpět už v roce 2013, musí vypsat tendr na stavební práce nejpozději v polovině příštího roku. 

O některých pozemcích letiště stále vyjednává se vzpurnými obcemi, které o jejich koupi firmou nechtějí slyšet. Penta ujišťuje, že nejsou pro provoz letiště strategicky důležité. V něčem už investor obcím ustoupil - nebude například létat mezi desátou hodinou večer a šestou hodinou ráno, jak plánoval.

Letiště si chce ukousnout poměrně velké sousto. Plánuje odbavovat až 3,5 milionu lidí. Ruzyňské letiště, které se potýká s krizí, přitom nyní ročně odbaví okolo 12 milionů cestujících.

Původní plány počítaly s odbavením 1,5 milionu cestujících ročně. Firma navýšení vysvětluje poněkud nejasně tím, že šlo o první odhady a nyní se možnosti jeví jinak.

Líbí se vám Letiště Vodochody?

celkem hlasů: 7734

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 3. února 2010. Anketa je uzavřena.

ANO 5687
NE 1320
NEVÍM 727
Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Nenechte se podvést a koření kupujte vcelku, radí expertka na potraviny

Stres u zvířat snižuje kvalitu masa, říká auditorka bezpečnosti potravin Leona...

Nejen med a víno, často se se šidí také koření a ryby. „Podvádí se hlavně u mletého koření,“ říká auditorka bezpečnosti...

Další z rubriky

Nechci, aby realitky nabízely úschovu peněz, řekla Dostálová v Rozstřelu

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová v diskusním pořadu Rozstřel. (21....

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) by realitní kanceláře neměly klientům nabízet úschovu peněz....

Češka vymyslela opalovací krémy pro africké albíny, mohou zachránit život

Albínské děti v Africe.

Chemička Andrea Hároniková z brněnské techniky vytvořila recept na levné opalovací krémy pro albíny v Ghaně. Cílem bylo...

Stávka se nekoná, odbory Škoda Auto vyjednaly další zvýšení mezd

Ilustrační snímek

V automobilce Škoda vzrostou od dubna tarifní mzdy o 2 500 korun měsíčně. Dohodly se na tom tamní Odbory KOVO s vedením...

Najdete na iDNES.cz