Cigarety zdražily později, než se plánovalo. Prodělal na tom stát i výrobci (ilustrační foto).

Cigarety zdražily později, než se plánovalo. Prodělal na tom stát i výrobci (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Cigarety podražily o půl roku později. Stát prodělal, vítězem je kuřák

  • 112
Výrobci cigaret se loni rekordně předzásobili. Kuřivo tak zdražilo až v letních měsících, namísto v lednu. Prodělali na tom jak výrobci, tak stát. Daňové příjmy jsou nižší a mají výkyvy. Firmy dokonce žádají stát o regulace, ten o tom však nechce ani slyšet.

Takřka každý rok od ledna podražují cigarety kvůli vyšší dani. Jednou je to kvůli Bruselu, jindy kvůli vládě. Stát však nijak neomezuje výrobce v tom, kolik si vyrobí levných cigaret do zásoby, což letos došlo do extrému.

Výrobci se loni předzásobili před zvýšením daní levnějšími kolky natolik, že se nejprodávanější cigarety zatížené novou spotřební daní objevují na trhu až nyní. Je to levnější než začít od ledna platit vyšší daň a navíc na tak konkurenčním trhu nikdo nechce být první, kdo zdraží o dvě až tři koruny.

"Předzásobení bylo na úrovni zhruba sedmi měsíců v segmentu nejlevnějších cigaret, u kterých byl dopad zvýšení spotřební daně na maloobchodní ceny nejvyšší," uvedl pro MF DNES Kamil Provazník, jednatel Imperial Tobacco.

Nepřímo to potvrzuje i největší výrobce Philip Morris. "Záleží na zásobách konkrétního obchodníka. Nyní už je většina tabákových výrobků na trhu se spotřební daní," řekl Martin Hlaváček z představenstva Philipu Morris. Firma v úterý zveřejnila pololetní výsledky horší, než se čekalo. Zisk klesl o čtvrtinu a podíl na trhu pod 50 procent.

Stát vybral v první půlce roku na dani méně než loni

Předzásobení trápí i stát. Příjmy rozpočtu za prvních sedm měsíců ve srovnání se stejným obdobím loňska klesly. Letos stát od ledna do července na dani vybral 25,03 miliardy korun, což je o 685 milionů méně než loni.

Tento rozdíl se ještě prohloubí v srpnu. Avšak protože příští rok daň opět vzroste a dojdou i loňské zásoby, do konce roku bude výběr daně vyšší než loni. Nemusí však odpovídat vládním odhadům.

Spotřební daň z tabákových výrobků se platí při odběru kolků, na rozdíl od alkoholu, kde se platí až při prodeji. Zatímco běžně výrobci zakoupí kolky za tři až čtyři miliardy měsíčně, na konci roku to bylo za 14 miliard. Ty se však objevily až v lednových číslech, protože faktury mají dvouměsíční splatnost.

Další měsíce roku byly naopak ve výběru daně velmi podprůměrné a nižší je i výběr DPH, která se platí z ceny celé krabičky.

Stát prodělal, kuřáci si libují

Výrobci mají kvůli zásobám další náklady na sklady a půjčky. "Pro tabákový průmysl jde o částku v řádech stovek milionů korun na jedno předzásobení," odhadl Provazník z Imperial Tobacco. V tomto systému tak vítězí leda kuřáci, protože jim kuřivo podražuje později.

Výrobci na to vládu upozorňují, ale zatím marně. "Předzásobování je dlouhodobý problém, který negativně působí na příjmy státního rozpočtu, plánování a finanční hospodaření tabákových společností," uvedla Danica Siváková, mluvčí JTI.

Dokonce volají po regulaci, což se ve světě firem neděje často. O tom však ministerstvo financí nechce slyšet. Před čtyřmi lety ještě trh regulovaný byl, k určitému datu se nesměly prodávat cigarety se starým kolkem, na kterém je cena. Tato regulace však vznikla poslaneckým návrhem, což při nejbližší příležitosti ministerstvo zrušilo jako nesystémové opatření.

"Pro případné předzásobení v budoucnu bude rozhodující vývoj diskuse s ministerstvem financí ohledně regulace předzásobení, po níž tabákové společnosti volají již řadu let," dodal mluvčí firmy Philip Morris.

Vzhledem k tomu, že cigarety zdraží i příští rok, bude se každoroční anabáze výrobců cigaret opakovat. Zvýšení daní však bude nižší, a tak se vyplatí nižší předzásobení než letos.