Vánoční stromky i přes vyšší DPH nepodraží.

Vánoční stromky i přes vyšší DPH nepodraží. | foto: Profimedia.cz

Vánoční stromky se vyšší DPH nebojí, některé dokonce zlevní

  • 45
I přes zvýšení sazby DPH se Češi nemusí bát, že by se jim letos prodražil nákup vánočního stromku. Růst cen totiž výrazně brzdí dovozy, stromky z plastu a svou roli hraje také počasí. Odborníci proto nevylučují, že některé druhy mohou vyjít dokonce levněji než v loňském roce.

Nákup vánočního stromku může přijít až na tisíc korun. Takový luxus si však dovolí jen největší fanoušci zimních svátků. Většina lidí není ochotna za stromek vydat tolik peněz, a pokud se ceny vyšplhají příliš vysoko, poohlížejí se po jiných možnostech.

"Letos stromek kupovat nebudu. Před dvěma lety jsem se totiž naštvala, a ač odpůrce umělého jehličí, koupila jsem si za 800 korun ve výprodeji krásný umělý strom. Za dva roky se mi ta investice vrátila," popisuje Zuzana Glacová z Hodonínska a podobně jako ona smýšlí podle průzkumu agentury ppm factum 47 procent Čechů.

Přes šest procent nechce žádný stromek a zbytek trvá na přírodním. Těm podle Sdružení pěstitelů vánočních stromků, které sjednocuje tuzemské producenty, se letos nákup jehličnanů prodraží jen o zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 procent. "Ceny většinou začínají na 350 korunách u smrku a borovice, cena u jedle se pohybuje od 550 korun," odhaduje letošní ceny mluvčí řetězce Tesco Jan Dvořák.

Konkurence drží růst cen na uzdě

Prosadit vyšší ceny nebude pro pěstitele kvůli konkurenci nijak jednoduché. Místopředseda sdružení František Valdman přiznává, že v cenách stromků se letos už nijak neodrazí jarní mrazy, které letošní produkci značně zdecimovaly.

"Spíš bude podíl českých stromů letos menší a sníží se kvalita," očekává Valdman. Výpadek domácích pěstitelů totiž bez problému nahradí dovozy ze zahraničí, především z Dánska a z Německa. Obchodní řetězce IKEA a OBI, které dovážejí stromky ze Skandinávie, avizují, že letos ponechají ceny na loňské úrovni.

Navíc pro řadu lidí není problém obstarat si stromek jiným způsobem a nemusí zrovna sahat po plastu jako Zuzana Glacová. Profesionálním plantážím totiž konkurují také obecní či soukromé lesy, které se primárně nezaměřují na vánoční stromky a svátky jsou pro ně pouze příležitostí k přivýdělku. Zákazníkovi stačí vyjet z města na venkov a může koupit stromek pod sto korun. V ceně se totiž neodrazí náklady na dopravu, mzda prodejce ani výdaje na pronájem prodejní plochy od města.

Ceny stromků ovlivní také počasí

"Nejlepší je někde v oboře si sám uříznout stromek. Zaplatíte minimum. Od prodejců v Praze je to předražené," radí Pražan Radim Kroupa. Někteří obchodníci tak nevidí prostor ani ke zdražování ve výši DPH. "Lidé velmi tlačí na nižší cenu. Můžu slíbit, že určitě nebudeme zdražovat i přes zvýšení DPH, a dokonce si troufnu říct, že některé druhy zlevní až o deset procent," říká David Sokol ze společnosti Baobab, která ovládá kolem 40 procent tuzemského trhu.

Významný vliv bude mít také počasí na přelomu listopadu a prosince. "Když je více sněhu, tak se prodává mnohem více stromků," upozorňuje Valdman. V hlubokém sněhu a nepříznivém počasí se totiž majitelům lesů nevyplatí prořezávat a zákazníci jsou tak odkázáni pouze na produkci z plantáží a dovozy řetězců. Mráz a sníh navíc odradí i řadu zlodějů, kteří si pak stromek poctivě koupí.