V Německu začal boj o výši daní

  • 4
"Vláda nezvýší žádné daně a bude šetřit," oznámil včera na úvod koaličních jednání německý kancléř Gerhard Schröder a vyhlásil tak rozhodný úsporný kurz staronové vládní koalice sociálních demokratů a strany Zelených. Reagoval tak na zprávy, že vláda se chystá v rozporu s předvolebními sliby zvýšit daně, aby předešla prohloubení rozpočtového schodku. Úvahy přitom potvrdili i přední Schröderovi spolupracovníci.

"Mám výrazný pocit, že v určité části sociálních demokratů panuje velká náklonnost k tomu, znovu se vrátit k možnosti dále zvyšovat daně," řekl deníku Financial Times Sigmar Gabriel, premiér spolkové země Dolní Sasko a blízký spolupracovník kancléře.

Kurt Beck, premiér spolkové země Porýní-Falc za SPD, uvedl, že zástupci jeho strany jsou "velmi nakloněni" zvýšení daní, aby mohlo být vyhověno předvolebním slibům týkajícím se zlepšení situace ve školství.

Německu, které se potýká s ekonomickou stagnací, hrozí, že rozpočtový schodek se může prohloubit až k hranici tří procent hrubého domácího produktu - což je limit stanovený Evropskou unií.

Letos by tento schodek mohl dosáhnout až 2,9 procenta HDP, a to by se vůbec nelíbilo Evropské měnové unii, jejímž hlavním tahounem má Německo být.
Nelíbilo by se to ani německému ministrovi financí Hansi Eichelovi.

Pokud se berlínské vládě nepodaří "zalátat" rozpočtový deficit na příští rok ve výši deseti miliard eur - a to půjde jen zvýšením příjmů nebo snížením výdajů - mohl by Eichel na svou funkci rezignovat. Uvedl to britský deník Financial Times s odvoláním na nejmenované vládní zdroje.

Eichel přitom prosazuje spíše utahování opasků než zvyšování daní. Myšlenky na zvyšování daní se nelíbí ani ekonomům. "Je to sebevražda. Nebo jinak: velmi, velmi špatný nápad," hodnotí ekonom UFJ Bank Dieter Wermuth daňové plány znovuzvolené vlády.

Zvyšování daní však je v kontrastu s předvolebními sliby sociálních demokratů, které počítaly spíše s uvolňováním daňové zátěže. Po povodních, které zasáhly celou Evropu, bylo jejich snížení prozatím odsunuto, což platí zejména pro daň z příjmů fyzických osob. Daň z příjmů právnických osob bude dokonce od začátku roku zvýšena o 1,5 procenta.

Zástupci SPD přitom volají zejména po dalším zvýšení dědické daně a daně z tabákových výrobků. Ta přitom již beztak má vzrůst od ledna o jeden eurocent za cigaretu, aby tak mohla být kryta nová protiteroristická opatření.

Zdanění tabákových výrobků je v Německu v porovnání se zbytkem Evropy v podstatě průměrné, ale jsou země jako Británie, Irsko, Portugalsko nebo Dánsko, kde jsou tyto daně vyšší.

SPD si zároveň dělá zálusk na znovuzavedení daně z bohatství a daně z kapitálových příjmů souvisejících s prodejem akcií velkých podniků. A dokonce se již objevily spekulace, že by se mohlo začít uvažovat i o zvýšení daně z přidané hodnoty.

Největším problémem je podle odborníků fakt, že při současném zpomalení německé ekonomiky bude mít případné zvýšení daní negativní efekt na poptávku spotřebitelů.